خیلی بیشتر از یک چیز خوب؟ انرژی سبز اسپانیا ممکن است از تقاضا فراتر رود


پا گای هجکو، اخبار بی بی سی، مرکزی اسپانیا

مزرعه بادی Hedgerow Grove Sierra del Romeralگای هجکو

اسپانیا سرمایه گذاری زیادی در مزارع بادی مانند سیرا دل رومرال کرده است

دشت های ناهموار کاستیل لامانچا در مرکز اسپانیا زمانی به خاطر آسیاب های بادی خود معروف بودند.

اما اکنون این توربین‌های بادی، معادل مدرن آن‌ها هستند که در خط افق منطقه بسیار برجسته‌تر هستند.

28 توربین عظیم مزرعه بادی Sierra del Romeral که بر روی تپه‌های نه چندان دور از شهر تاریخی تولدو قرار دارد، به این چشم‌انداز نگاه می‌کنند.

آنها که توسط شرکت اسپانیایی Iberdrola اداره می شوند، بخشی از روندی هستند که تولید انرژی های تجدیدپذیر در اسپانیا را در شش ماه گذشته سرعت بخشیده است و این کشور را به حضور چشمگیری در این زمینه تبدیل کرده است.

مجموع ظرفیت انرژی بادی اسپانیا، منبع اصلی تجدیدپذیر آن در سال‌های اخیر، از سال 2008 دو برابر شده است. در همین حال، انرژی خورشیدی در مدت مشابه هشت برابر افزایش یافته است.

این امر اسپانیا را به عضویت اتحادیه اروپا تبدیل می کند دومین زیرساخت انرژی های تجدیدپذیر، پس از سوئد در رتبه اول.

در اوایل سال جاری، پدرو سانچز، نخست وزیر حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا، کشورش را “نیروی محرکه گذار انرژی در مقیاس جهانی” خواند.

این رونق اندکی پس از روی کار آمدن دولت جدید آقای سانچز در سال 2018 آغاز شد و موانع نظارتی را از بین برد و یارانه هایی را برای تاسیسات انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفت. همه گیری این روند در داخل کشور را بیشتر تسریع کرده است.

خوزه دونوسا، مدیر اجرایی UNEF، انجمن فتوولتائیک اسپانیا که نماینده بخش پانل های خورشیدی است، می گوید: «تأثیر کووید برای بخش ما بسیار مثبت بوده است. “مردم پول خود را پس انداز کردند، وقت گذاشتند تا به این فکر کنند که با آن چه کنند، و بسیاری از آنها به این نتیجه رسیدند که بهتر است آن را روی پشت بام خود بگذارند تا در بانک خود.”

در همین حال، دولت اهداف بلندپروازانه جدیدی از جمله پوشش 81 درصد از نیاز برق اسپانیا با منابع انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 را معرفی کرده است.

پنل های خورشیدی Getty Images بر روی خانه ای در مادرید نصب شده استگتی ایماژ

در اسپانیا، نصب پنل های خورشیدی روی سقف خانه هایشان رونق زیادی دارد

با این حال، پشت این داستان موفقیت در صنعت برق، مشکلات ناشی از عدم تعادل بین عرضه و تقاضا با مازاد برق گاه به گاه وجود دارد.

اگرچه اقتصاد اسپانیا به شدت از آسیب های ناشی از همه گیری کووید بهبود یافته است و سریعتر از سایر اقتصادهای بزرگ دیگر در بلوک رشد می کند، مصرف برق در سال های اخیر کاهش یافته است.

سال گذشته تقاضای برق حتی کمتر از سطح همه‌گیری سال 2020 و کمترین میزان از سال 2003 بود.

میگل د لا توره رودریگز، رئیس توسعه سیستم در Red Ectrica (REE)، شرکتی که شبکه ملی اسپانیا را اداره می‌کند، می‌گوید: «تا سال 2005، شاهد بودیم که وقتی تولید ناخالص داخلی افزایش یافت، تقاضای برق بیش از تولید ناخالص داخلی افزایش یافت.

اخیراً، او می‌گوید، “ما شاهد افزایش تقاضا کمتر از تولید ناخالص داخلی بوده‌ایم. آنچه می‌بینیم جدا شدن شدت انرژی از اقتصاد است.”

دلایل متعددی برای کاهش اخیر تقاضا وجود دارد. از جمله بحران انرژی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022 است که مشاغل و خانه ها را در سراسر اروپا مجبور به کاهش استفاده کرده است.

علاوه بر این، بهره وری انرژی بهبود یافته و رایج تر شده است.

افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر نیز به کاهش تقاضا برای برق از شبکه ملی کمک کرده است.

آقای رودریگز می‌گوید که در ساعات روز، زمانی که تولید خورشیدی بالاست، تعادل بین عرضه و تقاضا می‌تواند مختل شود و بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

او می گوید: «از آنجا که سیستم برق باید همیشه در تعادل باشد – تقاضا باید برابر با تولید باشد – این بدان معناست که در آن ساعات تولید بیش از حد وجود داشته است.

این منجر به کاهش قیمت ها شد، به ویژه در ساعات خاصی که قیمت ها صفر یا حتی منفی بود.

Getty Images پدرو سانچزگتی ایماژ

پدرو سانچز می‌خواهد اسپانیا یک “نیروی محرکه” در انرژی‌های تجدیدپذیر باشد

در حالی که چنین قیمت‌های پایینی برای مصرف‌کنندگان مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما به طور بالقوه در جذب سرمایه‌گذاری در صنعت مشکل ایجاد می‌کند.

سارا پیکیناتو، کارشناس انرژی های تجدیدپذیر در Greenpeace اسپانیا می گوید: «این امر می تواند افزایش سرمایه گذاری در برق جدید مبتنی بر منابع انرژی تجدیدپذیر را برای سرمایه گذاران دشوار کند.

“این می تواند یک گلوگاه برای انتقال انرژی باشد.”

نگرانی در مورد برق اضافی در اسپانیا منجر به بحث هایی در مورد نیاز به سرعت بخشیدن به “برق شدن” اقتصاد شده است که شامل دور شدن از سوخت های فسیلی است. دولت سانچز هدف گذاری کرده است که تا سال 2030 34 درصد اقتصاد کشور را به برق وابسته کند.

خوزه دونوسا از UNEF می گوید: «این روند کند است و ما باید آن را تسریع کنیم.

«الکتریسیته ارزان‌ترین و رقابتی‌ترین راه برای تولید انرژی پاک است.

ما به امکاناتی نیاز داریم که به جای سوخت های فسیلی از برق استفاده کنند.»

گذار به وابستگی کامل به برق غیرواقعی تلقی می شود، زیرا برخی از بخش های مهم مانند صنایع شیمیایی و متالورژی، این گذار را دشوار خواهند یافت.

با این حال، آقای دانوسا و دیگران فرصت های زیادی برای برق رسانی سریعتر می بینند. به عنوان مثال، اسپانیا در نصب پمپ های حرارتی در خانه ها و استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی که تنها حدود 6 درصد از وسایل نقلیه در جاده ها را تشکیل می دهند، از بسیاری از همسایگان اروپایی خود عقب است.

خانم پیکیناتو موافق است که برق‌رسانی حیاتی است، اما می‌گوید راه‌های دیگری برای رفع مشکل عرضه و تقاضا وجود دارد، از جمله از کار انداختن سریع‌تر نیروگاه‌های هسته‌ای و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی.

او می‌گوید: «ما باید افراد و صنایع بیشتری را در مدیریت تقاضا مشارکت دهیم تا مطمئن شویم که سیستم از انعطاف‌پذیری لازم برای مطابقت بهتر با تولید و تقاضا در روز و شب برخوردار است.»

دیدگاهتان را بنویسید