اندیشکده می‌گوید سرمایه‌گذاری کم مانع رشد بریتانیا می‌شود


به گفته این اندیشکده، سطح سرمایه گذاری بریتانیا در میان ثروتمندترین کشورهای جهان در بین بدترین ها باقی مانده است و تا زمانی که بهبود نیابد، پیش بینی چگونگی رشد اقتصاد دشوار است.

موسسه تحقیقات سیاست عمومی (IPPR) اعلام کرد که سرمایه گذاری کلی در بریتانیا “به طور قابل توجهی” از نزدیک ترین رقیب خود در گروه کشورهای ثروتمند G7 عقب تر است.

با این حال، اندیشکده چپ میانه گفت که محافظه کاران و کارگر هر دو قصد دارند سرمایه گذاری عمومی را در دوره بعدی پارلمان کاهش دهند.

او از دولت می‌خواهد که به یک استراتژی صنعتی متعهد شود و از تغییر سیاست‌ها برای افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی دست بردارد.

پس از سال‌ها رشد کند، چگونگی افزایش بهره‌وری در اقتصاد بریتانیا یکی از میدان‌های اصلی جنگ پیش از انتخابات عمومی است.

دکتر جورج دیب، معاون مدیر سیاست اقتصادی IPPR می گوید: «اگر اقتصاد یک موتور است، سرمایه گذاری سوخت آن است.

مخارج تجاری برای کارخانه‌ها، تجهیزات و فناوری جدید می‌تواند به بهبود بهره‌وری و بازده اقتصادی کمک کند، که به نوبه خود می‌تواند به افزایش دستمزدها و استانداردهای زندگی کمک کند.

دولت‌ها همچنین زمانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که برای چیزهایی مانند مدارس جدید، خدمات بهداشتی، جاده‌ها و راه‌آهن‌های جدید هزینه می‌کنند.

با این حال، IPPR گفت داده‌های سازمان هماهنگی و توسعه اقتصادی (OECD) نشان می‌دهد که با اندازه‌گیری کل سرمایه‌گذاری – که هم تجارت و هم دولت را پوشش می‌دهد – بریتانیا پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری را در G7 در 24 سال گذشته داشته است. 30 سال گذشته

این می افزاید که بریتانیا در حال حاضر نه تنها در انتهای جدول G7 برای سرمایه گذاری (با سرمایه گذاری 11.3 درصد از درآمد ملی) است، بلکه به طور قابل توجهی پس از بدترین عملکرد بعدی (ایالات متحده با 21.2 درصد) قرار دارد.

IPPR گفت: «عملکرد هولناک بهره‌وری بریتانیا از زمان بحران بزرگ مالی سال 2008 تا کنون بزرگترین کمک کننده به استانداردهای زندگی وحشتناک ما بوده است».

دکتر دیب افزود: بدون سرازیر شدن منابع به سرمایه گذاری جدید، دشوار است که ببینیم عملکرد اقتصادی بریتانیا چگونه می تواند بهبود یابد.

IPPR اقدامات متعددی را با هدف جذب سرمایه گذاری در سراسر اقتصاد شناسایی می کند. این شامل:

  • اتخاذ استراتژی صنعتی دولت باید یک استراتژی جامع برای رفع موانع رشد، افزایش اطمینان کسب و کار و بهبود هماهنگی در اقتصاد اجرا کند
  • پایان دادن به سیاست “کپی و تغییر”. IPPR می گوید 11 استراتژی صنعتی یا طرح رشد از سال 2010 تدوین شده است. این سیاست‌ها و تغییرات هدف، کسب‌وکارها را سردرگم کرده و اعتماد و ثبات اقتصادی بریتانیا را تضعیف می‌کند.»
  • قوانین مالی را مرور کنید. این می گوید عامل بازدارنده اصلی برای سرمایه گذاری عمومی قوانین هزینه های خود تحمیلی است

گروه‌های تجاری به دلایلی اشاره کرده‌اند که چرا سرمایه‌گذاری در بریتانیا ممکن است در بلندمدت عقب بماند.

آنها پیشنهاد کردند که برگزیت، بلاتکلیفی سیاسی در کشور و قوانین سختگیرانه برنامه ریزی می تواند نقش داشته باشد.

دکتر دیب خاطرنشان کرد که در حالی که دلایل به طور کامل درک نشده اند، برخی به طور خاص “به نظر می رسد مهم هستند.”

وی گفت: سرمایه گذاری بخش دولتی در انواع پروژه های زیربنایی برای سال ها کم بوده است که به نوبه خود می تواند منجر به سرمایه گذاری بخش خصوصی شود.

او گفت که دلیل دیگر می تواند «اتکای بیش از حد» اقتصاد بریتانیا به بخش خدمات باشد که شامل همه چیز از مهمان نوازی گرفته تا آرایشگاه می شود و تمایل به سرمایه گذاری با نرخ پایین تر دارد.

او پیشنهاد کرد که برای بالا بردن سطح سرمایه‌گذاری دوباره، “ما باید صنعت تولید خود را با تشویق مشاغل بریتانیا به تولید بیشتر محصولات مورد نیاز برای رسیدن به صفر خالص احیا کنیم.”

تجزیه و تحلیل اولیه توسط موسسه مطالعات مالی پیشنهاد کرد که برنامه های مخارج دولت شامل کاهش قابل توجهی در سرمایه گذاری عمومی در بقیه دهه می شود.

اما در آستانه انتخابات عمومی، احزاب سیاسی پیشرو بر وعده‌های توسعه اقتصاد در تلاش برای جذب رای دهندگان تاکید کردند.

راشل ریوز، صدراعظم سایه، روز دوشنبه میزبان نشست «شورای زیرساخت بریتانیا» با برخی از بزرگترین سرمایه‌گذاران بریتانیایی و بین‌المللی بود.

برنامه های کارگر همچنین شامل یک صندوق رفاه ملی 7.3 میلیارد پوندی برای سرمایه گذاری در فولاد، بنادر و خودروهای الکتریکی است.

محافظه‌کاران به این واقعیت اشاره می‌کنند که قبلاً به شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری می‌کنند و 36 میلیارد پوند از خط راه‌آهن پرسرعت HS2 به جاده‌های محلی، راه‌آهن و اتوبوس سرمایه‌گذاری می‌کنند، معافیت‌های مالیاتی داده‌اند.

آنها همچنین می خواهند مقررات قدیمی اتحادیه اروپا را که به گفته آنها توسعه زیرساخت ها را کند می کند، کاهش دهند.

لیبرال دموکرات‌ها وعده داده‌اند که یک استراتژی صنعتی جدید به کسب‌وکارها «پیش‌بینی‌پذیری» و قطعیت بیشتری بدهد.

این اصلاحات گفته است که نرخ های تجاری قابل پرداخت بر روی مالیات دارایی شخص دیگری را که توسط خرده فروشان آنلاین بزرگ پرداخت می شود، به طور کامل حذف می کند.

او همچنین برای تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر نفت و گاز در بریتانیا، لغو تعهدات خالص صفر را پیشنهاد کرد.

در همین حال، حزب ملی اسکاتلند قرار است مانیفست خود را در روز چهارشنبه منتشر کند، اما یک سخنگوی گفت که این حزب “راهی بازگشت به سوی رفاه در اتحادیه اروپا” را ارائه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید