به نظر می رسد مقامات چینی در حال نزدیک شدن به یک روزنامه نگار آزاد شده در کانبرا هستند


به نظر می‌رسد مقامات چینی یک روزنامه‌نگار سابقاً زندانی را در رویدادی بین لی کیانگ، نخست‌وزیر چین و آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا در کانبرا، جلوی دوربین گرفته‌اند.

چن لی که به مدت سه سال در پکن زندانی بود، بعداً گفت که معتقد است دو کارمند سفارت جلوی او ایستاده اند تا از “گفتن” یا “انجام کاری” او جلوگیری کنند که به نظر آنها “بد نیست اگر نگاه کنیم”.

سفر آقای لی – اولین دیدار نخست وزیر چین از سال 2017 – به عنوان گام دیگری در کاهش تنش ها بین دو کشور پس از یک سری اختلافات تلقی می شود.

هم او و هم آقای آلبانیز گفتند که مذاکرات دوجانبه تاکنون سازنده بوده است.

آقای آلبانیز در پاسخ به این سوال که آیا روز دوشنبه مسدود شدن خانم چن را دیده است یا خیر، گفت که “آگاه نیست” مشکلی وجود دارد اما “مهم است که مردم اجازه مشارکت کامل داشته باشند”.

او افزود: “این چیزی است که باید در این ساختمان و هر جای دیگر در استرالیا اتفاق بیفتد.”

خانم چن که اکنون به عنوان روزنامه نگار برای اسکای نیوز استرالیا کار می کند، گفت که در منطقه ای نشسته بود که برای اهالی رسانه در نظر گرفته شده بود که این دو مقام «تمام تلاش کردند تا من را از دوربین ها مسدود کنند و از من سبقت بگیرند».

این فیلم نشان می‌دهد که مقامات استرالیایی تلاش می‌کنند تا در حالی که خانم چن از این حادثه با تلفن خود عکس می‌گرفت، مداخله کنند.

این زن 49 ساله به عنوان گزارشگر تجاری برای ایستگاه تلویزیونی دولتی انگلیسی زبان CGTN چین کار می کرد که در آگوست 2020 دستگیر و به “ارائه غیرقانونی اسرار دولتی در خارج از کشور” متهم شد.

او مخفیانه محاکمه شد و اتهامات او تا زمان آزادی غافلگیرانه اش در اکتبر گذشته هرگز علنی نشد.

بازداشت او و یانگ هنجون وبلاگ نویس طرفدار دموکراسی استرالیایی که همچنان در زندان است، روابط بین پکن و کانبرا را تیره کرده است.

زمانی که آقای آلبانیز در سال 2022 روی کار آمد، قول داد روابط را بهبود بخشد و به وقفه دیپلماتیک ناشی از چندین حادثه ناخوشایند در طول همه گیری پایان دهد. اینها شامل اتهامات بیشتر به دخالت خارجی و تحریم های چین بر تعدادی از کالاهای استرالیایی بود.

روز دوشنبه، آقای لی گفت امیدوار است به ایجاد یک “مشارکت استراتژیک جامع تر، باثبات تر و ثمربخش تر” کمک کند.

آقای آلبانیز گفت که این دو در موضوعات کلیدی مانند “بهبود ارتباطات بین ارتش برای جلوگیری از حوادث” پیشرفت کرده اند.

تعدادی دیگر از اسناد همکاری در زمینه های تجاری، آموزشی و تغییرات آب و هوایی نیز امضا شد.

چین اکنون استرالیا را به برنامه لغو روادید خود اضافه خواهد کرد تا تجارت و گردشگری بین دو کشور را تقویت کند.

سال گذشته، آقای آلبانیز اولین رهبر استرالیا بود که از سال 2016 به چین سفر کرد و از “پیشرفت قابل توجه” در روابط پس از گفتگو با رئیس جمهور شی جین پینگ استقبال کرد.

دیدگاهتان را بنویسید