در نتیجه غرق شدن کشتی در ایتالیا، 11 نفر کشته و ده ها نفر ناپدید شدند


به گفته امدادگران در پی غرق شدن دو کشتی در سواحل جنوبی ایتالیا، دست کم 11 نفر جان خود را از دست داده و بیش از 60 نفر ناپدید شده اند.

موسسه خیریه آلمانی RESQSHIP اعلام کرد روز دوشنبه 51 نفر را از یک قایق چوبی در حال غرق شدن نجات داد و جسد 10 نفر را در عرشه پایینی نزدیک جزیره لامپدوزا پیدا کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز (MSF) گفت در یک حادثه جداگانه در همان روز، بیش از 60 نفر ناپدید شده اند که گمان می رود 26 نفر از آنها کودک باشند.

به گفته آژانس ملل متحد، این قایق ها مهاجران را از لیبی و ترکیه منتقل می کردند.

RESQSHIP گفت: بازماندگان کشتی غرق شده در لامپدوزا به گارد ساحلی ایتالیا تحویل داده شدند و صبح دوشنبه به ساحل آورده شدند، در حالی که کشته شدگان به جزیره کشیده شدند.

بر اساس بیانیه مشترک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و آژانس کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، این قایق از لیبی خارج شد و حامل مهاجرانی از سوریه، مصر، پاکستان و بنگلادش بود.

به گفته آژانس، یک کشتی غرق شده دیگر در حدود 125 مایلی سواحل کالابریا در جنوب ایتالیا واقع شده است.

گارد ساحلی ایتالیا گفت که یکی از 12 بازمانده پس از پیاده شدن جان خود را از دست داد.

شکیلا محمدی از پزشکان بدون مرز گفت که از بازماندگان شنیده است که 66 نفر ناپدید شده اند، از جمله حداقل 26 کودک که برخی از آنها چند ماه سن دارند.

او گفت: “به گمان می رود خانواده های کامل از افغانستان مرده باشند. آنها هشت روز پیش ترکیه را ترک کردند و سه یا چهار روز بود که در حال جمع آوری آب بودند. آنها به ما گفتند که جلیقه نجات ندارند و برخی از کشتی ها برای کمک به آنها توقف نمی کنند.” بیانیه.

دریای مدیترانه مرگبارترین مسیر مهاجرت در جهان است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، از سال 2014 تاکنون بیش از 23500 مهاجر در آب های این کشور جان باخته و یا مفقود شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید