دولت آمریکا ادوبی را متهم به «گرفتن مشترکین» کرد


دولت ایالات متحده از غول نرم افزاری Adobe شکایت کرده و آن را متهم به نقض قوانین حمایت از مصرف کننده با هزینه های پایان کار “پنهان” و فرآیند لغو گیج کننده کرده است.

کمیسیون تجارت فدرال (FTC) گفت که شرکت نتوانست شرایط خود را به طور واضح برای مشتریان فاش کند، از جمله طول اشتراک سالانه و هزینه‌های لغو زودهنگام.

این آژانس در شکایت خود گفت که ادوبی از تغییر رفتار خود امتناع کرده است زیرا از نظر مالی به شرکت آسیب می رساند.

ادوبی با این ادعاها مخالفت کرد و گفت که با این دعوی مبارزه خواهد کرد.

دانا رائو، مشاور عمومی و مدیر ارشد اعتماد گفت: “ما در مورد شرایط قراردادهای اشتراک خود شفاف هستیم و یک فرآیند لغو ساده داریم.”

او گفت: «ما ادعاهای FTC را در دادگاه به چالش خواهیم کشید.

Adobe که در سال 1982 تأسیس شد، به دلیل نرم افزار مورد استفاده برای ویرایش عکس ها و فایل های PDF از جمله Adobe Photoshop شناخته شده است.

در حدود سال 2012، یک مدل فروش مبتنی بر اشتراک را برای پیشنهادات خود اتخاذ کرد و از مشتریان می خواست هزینه ماهانه یا سالانه بپردازند.

اما روند ثبت نام شرکت نامشخص است، طبق این شکایت، در برخی موارد به مشتریان نمی‌گوید که متعهد به پرداخت یک سال هستند و هزینه لغو زودهنگام را مشخص نمی‌کند، حتی اگر هزینه ممکن باشد صدها دلار

در شکایت ادعا شده است که وقتی مشتریان سعی می کنند لغو کنند، شرکت همچنین آنها را طی یک “فرایند گیج کننده” می برد و از آنها می خواهد رمز عبور خود را دوباره وارد کنند و از طریق چندین صفحه بازشو پیمایش کنند.

ساموئل لوین، مدیر دفتر حمایت از مصرف‌کننده FTC در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «ادوبی از طریق هزینه‌های مخفی فسخ زودهنگام و موانع متعدد برای لغو، مشتریان را به مدت یک سال تشویق کرد که ثبت‌نام کنند.

لوین افزود: «آمریکایی‌ها از اینکه شرکت‌ها هنگام ثبت نام توپ را پنهان می‌کنند و وقتی می‌خواهند لغو کنند، راه را مسدود می‌کنند خسته شده‌اند.

رویه‌های ذکر شده در شکایت مشابه آن‌هایی است که تنظیم‌کننده‌ها در یک شکایت علیه آمازون در سال گذشته شناسایی کردند و شکایات متعددی را به رسانه‌هایی مانند Better Business Bureau برانگیختند.

این آژانس در شکایتی که در دادگاه فدرال کالیفرنیا ارائه شده است، گفت: در برخی موارد، مشتریان معتقد بودند که این فرآیند را با موفقیت به پایان رسانده اند، اما همچنان متهم هستند.

علاوه بر Adobe، در این شکایت از Maninder Soni، معاون ارشد بازاریابی و فروش دیجیتال از سال 2018، و David Wadwani، رئیس تجارت رسانه دیجیتال Adobe نام برده شده است.

دولت گفت که بررسی این موضوع را در سال 2022 آغاز کرده است، اما استدلال می کند که “مدافعان بارها تصمیم گرفته اند برخی از اقدامات غیرقانونی Adobe را به دلیل پیامدهای درآمدی اصلاح نکنند.”

او از دادگاه خواست تا Adobe را از فعالیت منع کند و برای هر تخلف از قانون مجازات های مالی تعیین کند.

دیدگاهتان را بنویسید