دیو کالهون، رئیس بوئینگ اعتراف کرد که فرهنگ “به دور از ایده آل” است


مدیر عامل بوئینگ دیو کالهون روز سه‌شنبه به قانون‌گذاران ایالات متحده خواهد گفت که نگرانی‌های مربوط به فرهنگ ایمنی را پس از وضعیت اضطراری هشداردهنده هوا در ژانویه درک می‌کند.

وی در اظهارات آماده شده پیش از جلسه استماع کمیته فرعی سنای ایالات متحده گفت: “فرهنگ ما از کامل بودن فاصله زیادی دارد، اما در حال اقدام و پیشرفت هستیم. ما جاذبه را درک می کنیم.”

این شرکت از زمانی که یک درب استفاده نشده از هواپیمای جدید 737 مکس در حین پرواز خطوط هوایی آلاسکا سقوط کرد و سوراخی در کناره آن ایجاد شد، مورد توجه قرار گرفت.

به عنوان بخشی از تحقیقات در حال انجام، افشاگران بوئینگ در ماه آوریل به سنا گفتند که مدل های 737 مکس، 787 دریم لاینر و 777 با مشکلات جدی تولید روبرو هستند.

اما نگرانی‌ها در مورد نگرش بوئینگ نسبت به شرایط ایمنی و کنترل کیفیت در کارخانه‌هایش چیز جدیدی نیست.

این شرکت پنج سال پیش پس از کشته شدن دو هواپیمای 737 مکس در تصادفات جداگانه اما تقریباً یکسان که منجر به کشته شدن 346 نفر شد، با انتقاد شدید روبرو شد.

همچنین انتظار می‌رود که آقای کالهون روز سه‌شنبه از خانواده‌های آسیب‌دیده عذرخواهی کند، اولین باری که در طول تصدی خود به عنوان مدیر اجرایی در مقابل هیئت مدیره شهادت می‌دهد.

در بیانیه افتتاحیه آماده شده آمده است: «ما عمیقاً برای از دست دادن شما متاسفیم. هیچ چیز مهمتر از ایمنی افرادی که سوار هواپیمای ما می شوند نیست.»

او در سال 2020، زمانی که این شرکت از بلایای مرگبار در حال فروپاشی بود، مدیر اجرایی بوئینگ شد.

در اکتبر 2018، سقوط لاین ایر منجر به زمینگیر شدن موقت بوئینگ 737 مکس شد.

همه 189 سرنشین این پرواز بر اثر سقوط هواپیما در دریای جاوه 13 دقیقه پس از بلند شدن از جاکارتا، اندونزی، کشته شدند.

در مارس 2019، یک هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی، بوئینگ 737 مکس، شش دقیقه پس از بلند شدن از آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، سقوط کرد.

همه 157 سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند و هر دو سانحه به اختلال در سیستم کنترل پرواز نسبت داده شد.

پس از حوادث 2018 و 2019، اعضای خانواده قربانیان، که برخی از آنها هنوز در حال کار برای حل و فصل دعاوی علیه این شرکت هستند، صحبت کرده اند.

برخی از آنها قصد دارند در جلسه استماع روز سه شنبه شرکت کنند.

زیپورا کوریا که پدرش را در فاجعه 2019 از دست داد، یکی از آنهاست.

او قبل از جلسه استماع گفت: من از انگلیس به واشنگتن دی سی پرواز کردم تا شخصاً آنچه را که مدیر عامل بوئینگ باید به سنا و جهان در مورد هرگونه پیشرفت ایمنی در این شرکت بگوید، بشنوم.

وی افزود: «تا زمانی که عدالت را نبینیم آرام نخواهیم گرفت».

سناتور ریچارد بلومنتال که ریاست این هیئت را برعهده دارد، در بیانیه‌ای پیش از جلسه استماع روز سه‌شنبه گفت: “بوئینگ باید فرهنگ ایمنی شکسته خود را بازسازی کند و این وظیفه مدیریت است.”

وی افزود: سال‌ها قرار دادن سود بر ایمنی، قیمت سهام بر کیفیت و نرخ تولید بیش از مسئولیت، بوئینگ را به این لحظه حساب رسانی رسانده است و وعده‌های پوچ آن دیگر نمی‌تواند پایدار بماند.

دیو کالهون، مدیر اجرایی بوئینگ که در چهار سال گذشته نیز به عنوان رئیس جمهور خدمت کرده است، در اظهارات آماده شده خود گفت که “ممنون” است که در حادثه خطوط هوایی آلاسکا تلفات جانی نداشته است.

او نوشت: «من از این صنعت آمده‌ام و به خوبی می‌دانم که این صنعتی است که هر بار باید آن را درست انجام دهیم.

وی همچنین افزود که از زمان وقوع این حادثه، این شرکت با تحقیقات مقامات آمریکایی و همچنین گوش دادن به صحبت‌های کارکنان و انجام “اعتصابات” در کارخانه‌ها برای رفع هرگونه مشکل احتمالی همکاری کرده است.

در ماه می، این شرکت همچنین طرحی را برای بهبود کیفیت هواپیماهای خود به رگولاتورها ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید