نویسنده هالیوودی در لیست سیاه که برنده دو جایزه اسکار شد.


عکس سیاه و سفید گتی ایماژ از دالتون ترامبو (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

در 22 ژوئن 1950، جزوه بدنام Red Channels منتشر شد که برخی از بزرگترین ستاره های هالیوود را کمونیست می نامید. به عنوان بخشی از ترس قرمز که پس از آن دنبال شد، دالتون ترامبو، نویسنده تعطیلات رومی و اسپارتاکوس، به انتشار ایده های خرابکارانه از طریق فیلم هایش متهم و زندانی شد. در سال 1960، او در مورد تجربه خود به بی بی سی گفت.

وقتی بی بی سی در سال 1960 با فیلمنامه نویس دالتون ترامبو در کنار هالیوودش مصاحبه کرد، او به تازگی فیلمنامه دو تا از بزرگترین فیلم های سال را نوشته بود. علی‌رغم این موفقیت خیره‌کننده، رابرت رابینسون، مصاحبه‌گر، به یک «سکوت خاصی» در او اشاره کرد که نشان می‌دهد «هیچ تمایلی برای احیای مجدد دشمنی‌های قدیمی نداشت». جای تعجب نیست که او کمی کبود شده است.

ترامبو که زندانی شده، در لیست سیاه هالیوود قرار گرفته و مجبور به کار مخفیانه با یک سری نام های جعلی شده است، 13 سال گذشته را در شکار جادوگران ضد کمونیستی در ایالات متحده سپری کرده است. تنها کاری که کرد این بود که از گفتن خودداری کرد کمیته دولتی ایالات متحده در سال 1947 اگر کمونیست بود، چه احساسی داشت اولین اصلاحیه او حق قانونی داشت که هر نظر سیاسی را که می خواست داشته باشد.

البته ترامبو یکی از اعضای حزب کمونیست بود اما موضوع این نبود و در هر صورت او از «قرمز» کلیشه ای دور بود. او بعداً به بی بی سی گفت: «من هرگز در مورد ساختن آنچه ساخته‌ام کوچک‌ترین احساس گناه نکرده‌ام – این نقاشی‌ها میلیون‌ها دلار سود کردند. اگر نقش کوچکی داشتم، خوب، آن را دوست داشتم. ایده گناه، من یک پیوریتن نیستم، مرا شگفت زده می کند.

تماشا کنید: “اگر ایده اصلی به ذهنم برسد، بدون اینکه کسی بداند من کیستم، آن را ارسال می کنم.”

ترامبو که در سال 1905 متولد شد، حرفه نویسندگی در دهه 1930 آغاز شد و در پایان این دهه به یکی از پردرآمدترین فیلمنامه نویسان هالیوود تبدیل شد. در آن دوران، هالیوود به دلیل فرار مردمی و سودآور در دنیای آشفته، از بدترین رکود بزرگ مصون بود، اما آگاهی عمومی قوی برخی از صنعت سرگرمی را نگران کرد.

ترامبو بعداً در سال 1973 به بی بی سی گفت: «مردم به حزب کمونیست پیوستند زیرا کارهایی را انجام می‌داد که فکر می‌کردند باید انجام شود. او با ظهور فاشیسم در سراسر اروپا مخالف بود. او به کسانی که پناهنده بودند کمک کرد.»

براندازی از طریق سینما

کمیته فعالیت‌های غیرآمریکایی مجلس نمایندگان آمریکا (HUAC) که بعداً به دلیل نظارت بر صنعت فیلم‌سازی بدنام شد، در سال 1938 ایجاد شد. روندهای “براندازانه” را بررسی کنید مانند ارجاعات کمونیستی.

با این حال، با شروع جنگ جهانی دوم، تغییر در وفاداری منجر به برخی از همراهان عجیب و غریب شد. حمله آدولف هیتلر و آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی در سال 1941 به این معنی بود که روسیه کمونیستی استالین ناگهان متحد ایالات متحده شد.

هالیوود با تولید چندین فیلم طرفدار اتحاد جماهیر شوروی مانند ماموریت در مسکو در سال 1943 به جنگ کمک کرد. کارگردان آن، مایکل کورتیز، یک سال پیش برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده بود کازابلانکا.

در سال 1947، ترامبو یکی از 10 نویسنده و کارگردان هالیوودی بود که در جریان جلسات دادرسی در مورد ادعای تبلیغات کمونیستی در تجارت فیلم محاکمه شدند.

اما وقتی جنگ به پایان رسید، اتحاد ناآرام بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید و دوره جدیدی از پارانویای جنگ سرد را آغاز کرد. این نگرانی در مورد تهدید درک شده کمونیسم، محیط مناسبی برای HUAC برای گسترش نفوذ خود بود.

در سال 1947، ترامبو یکی از 10 نویسنده و کارگردان هالیوودی بود که در جریان دادگاه محاکمه شدند ادعای تبلیغات کمونیستی در تجارت فیلم. بارها از آنها یک سوال پرسیده شد: “آیا شما اکنون عضو حزب کمونیست هستید یا تا به حال عضو حزب کمونیست بوده اید؟”

ترامبو در پاسخ گفت: «من معتقدم حق دارم با هر مدرکی که این موضوع را تایید می‌کند مواجه شوم. من می خواهم ببینم شما چه چیزی دارید. پاسخ او راضی کننده نبود. همه «هالیوود 10» حاضر به شهادت نشدند و حاضر شدند متهم به تحقیر کنگره شد.

همانطور که ترامبو در سال 1960 به رابرت رابینسون از بی بی سی یادآوری کرد، مدیران استودیو جلسه ای را در هتل والدورف-آستوریا نیویورک تشکیل دادند تا تصمیم خود را برای قرار دادن 10 نفر در لیست سیاه اعلام کنند. او گفت: «آنها اعلام کرده اند که 10 نفری که از افشای وابستگی سیاسی خود به کمیته امتناع کردند، دیگر به قول خودشان در صنعت فیلم هالیوود کار نخواهند کرد. من از اینکه آن را صنعت بنامم متنفرم.»

قرار گرفتن با عنوان فرعی «گزارش نفوذ کمونیست ها در رادیو و تلویزیون» برای آسیب رساندن یا حتی پایان دادن به یک حرفه کافی بود. عواقب ترامبو حتی جدی تر بود.

در همان ماهی که کانال قرمز منتشر شد، ترامبو به دلیل محکومیتش به زندان افتاد، یا همانطور که با کنایه سنگین به بی‌بی‌سی گفت: «غذا و اقامت عالی به من دادند. موسسه اصلاحی فدرال اشلندکنتاکی برای یک سال.”

به پایین ضربه بزنید

پس از آزادی از زندان، نام و شهرت ترامبو در لیست سیاه قرار گرفت. او که نتوانست در کالیفرنیا کار پیدا کند، به همراه خانواده اش به مکزیکو سیتی نقل مکان کرد. گفت: دو سال آنجا ماندم، راضی نبودم، من هم جدا شدم و برگشتم و از آن زمان تا به حال اینجا زندگی می کنیم.

او دیگر قادر به نوشتن فیلمنامه به نام خود نبود، مجبور شد برای حذف لیست سیاه به بازار سیاه روی آورد. او به بی‌بی‌سی اعتراف کرد: «من روش‌هایی برای دور زدن آن داشتم تا هرگز بیکار نخواهم شد.

با این حال، افرادی که در موقعیتی بودند که برای خدمات من قمار کنند، یعنی قمار کنند که ارتباط من با نقاشی به ضرر نهایی نقاشی آشکار نشود، نقاشی‌های ارزان‌تری ساختند و در نتیجه پول بسیار کمتری به دست آوردم. .

او مجبور شد با چند نام مستعار بنویسد یا از نویسندگان دیگر به عنوان پوششی برای آثارش استفاده کند. در حالی که برخی از فیلم‌نامه‌ها برای فیلم‌های B بودند که فاقد اعتبار آثار پیش از فهرست سیاه او بودند، همچنین شامل فیلم کلاسیک تعطیلات رومی ۱۹۵۳ با بازی آدری هپبورن و گریگوری پک بود.

در سال 1957، با نام مستعار خود رابرت ریچ ترامبو، برنده اسکار بهترین فیلمنامه اصلی برای فیلم شجاع، داستان یک پسر و گاو نر خانگی اش شد. ترامبو بعداً به بی بی سی گفت: «چند مدعی ادعا کردند که رابرت ریچ هستند یا اینکه داستان واقعاً از آنها دزدیده شده است. اعتراف به اینکه این کار را انجام داده بودم مشکل بسیار جدی بود و البته قصد نداشتم چیزی بگویم زیرا شما و باید بگویم اعتماد در آن دوره به طرز تحسین برانگیزی حفظ شد… ما یک علاقه متقابل داشتیم. که اقتصادی بود.»

پوچ بودن وضعیت شکاف هایی را در لیست سیاه هالیوود آشکار کرد و ترامبو توانست خود را به جریان اصلی تجارت فیلم بازگرداند. اول، او آشکارا توسط اتو پرمینگر تهیه کننده برای نوشتن اقتباس سینمایی از Exodus، رمان پرفروش لئون اوریس در سال 1958 درباره ایجاد کشور اسرائیل استخدام شد. سپس کرک داگلاس ستاره هالیوود او را برای نوشتن فیلمنامه فیلم «اسپارتاکوس» به کارگردانی استنلی کوبریک انتخاب کرد.

هر دو فیلم در سال 1960 اکران شدند، و زمانی که ترامبو با بی‌بی‌سی مصاحبه کرد، متقاعد شده بود که لیست سیاه عملاً از بین رفته است. تا زمانی که ترامبو در سال 1976 درگذشت، زمانه تغییر کرده بود و او کاملاً به اثبات رسیده بود.

در اواخر عمرش، ترامبو اعتراف کرد که از برخی جهات خوش شانس تر از سایر افرادی بود که در Red Scare افتادند. برای دیگران، این یک فاجعه کامل بوده است – از نظر مالی، خانوادگی، برای برخی از فرزندانشان. او گفت. “و، می دانید، موفقیت چند نفر نباید افتضاح اتفاقی را که رخ داد را کاهش دهد. این وحشتناک بود.”

In History مجموعه‌ای است که از آرشیو صوتی و تصویری منحصربه‌فرد بی‌بی‌سی برای کاوش وقایع تاریخی استفاده می‌کند که هنوز هم امروز طنین‌انداز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید