رئیس بوئینگ دیو کالهون توسط قانونگذاران و قربانیان آمریکایی کباب می شود


دیو کالهون، مدیر اجرایی بوئینگ، در حالی که اعضای خانواده قربانیان سقوط هواپیمای بوئینگ در جریان جلسه دادرسی بر سر او فریاد زدند، با اعتراض سناتورهای آمریکایی درباره فرهنگ این شرکت مواجه شد.

آقای کالهون روز سه‌شنبه به کنگره شهادت داد که شرکت از اشتباهات گذشته «یادگیری» می‌کند و این روند برای افشاگران کارمند «کار می‌کند»، اما قانون‌گذاران همچنان او را متهم می‌کنند که برای اصلاح فرهنگ تلافی‌جویی به اندازه کافی تلاش نکرده است.

اخیراً، زمانی که پانل دری از هواپیمای جدید 737 مکس در پرواز خطوط هوایی آلاسکا در ژانویه سقوط کرد، شرکت آمریکایی در کانون توجه قرار گرفت.

به عنوان بخشی از تحقیقات در حال انجام، افشاگران بوئینگ در ماه آوریل به سنا گفتند که مدل های 737 مکس، 787 دریم لاینر و 777 با مشکلات جدی تولید روبرو هستند.

آقای کالهون که در سال 2020 مدیرعامل شد و قصد دارد اواخر امسال از سمت خود کناره گیری کند، به یک کمیته فرعی سنا گفت که برخی از مشکلات ناشی از “نیروی کار آموزش ندیده” است.

او اخراج و جابجایی پرسنل را که پس از کووید در صنعت گریبانگیر این صنعت شده است، مقصر دانست و گفت که آنها به مشکلات تولید این شرکت کمک کرده اند.

او گفت: “بسیاری از آن به فقدان آموزش در نیروی کار مربوط می شود. رک و پوست کنده به این موضوع مربوط می شود.”

این شرکت پنج سال پیش پس از کشته شدن دو هواپیمای 737 مکس در تصادفات جداگانه اما تقریباً یکسان که منجر به کشته شدن 346 نفر شد، با انتقاد شدید روبرو شد.

چند تن از اعضای خانواده قربانیان کشته شده در این تصادفات با در دست داشتن عکس های عزیزان خود در جلسه حضور داشتند. آنها قبلا در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت کردند.

زیپورا کوریا که پدرش در سانحه سقوط سال 2019 درگذشت، گفت: من از انگلیس به واشنگتن دی سی پرواز کردم تا شخصاً آنچه را که مدیر عامل بوئینگ باید به سنا و جهان در مورد هرگونه پیشرفت ایمنی در این شرکت بگوید، بشنوم. از هواپیمای بوئینگ 737 MAX8.

همچنین به دولت ایالات متحده فشار می‌آورم تا بوئینگ و مدیران شرکت‌های آن را مسئول قتل 346 نفر بداند. تا عدالت را نبینیم آرام نخواهیم نشست».

کلاریس مور که دخترش در سقوط هواپیمای بوئینگ 2019 در اتیوپی جان باخت، با آقای کالهون روبرو شد و در جریان جلسه از او درباره “آخرین نفس دخترم در هواپیما” پرسید.

او به من زنگ زد؟ آیا کسی دستان او را گرفته بود؟ – او خواست.

رئیس کمیته، ریچارد بلومنتال، جلسه پرتنش را با تشکر از اعضای خانواده “به خاطر داشتن قدرت و شهامت همراهی با ما” آغاز کرد.

او همچنین خواستار آن شد که بداند بوئینگ “برای پایان دادن به این فرهنگ ایمنی شکسته” چه می کند.

آقای کالهون پاسخ داد: «به شما اطمینان می دهم که به صحبت های خبرچین ها گوش دادم.

وی افزود که با افشاگران صحبتی نکرده است و به انتقام گیری این شرکت علیه چندین نفر اذعان کرده است.

او گفت: «می‌دانم این اتفاق می‌افتد.» وی افزود که نمی‌داند چند کارمند به دلیل صحبت درباره مسائل ایمنی اخراج یا تنبیه شده‌اند.

در طول جلسه، آقای کلهون برخاست و رو به خانواده‌ها کرد: «متاسفم،» به نظر می‌رسید صدایش از احساسات ترک خورد.

هاوارد مک کنزی، مهندس ارشد بوئینگ نیز شهادت داد که تیم مهندسی بوئینگ یک فرهنگ ایمنی “مطلق” داشتند.

در ماه مه، وزارت دادگستری ایالات متحده به بوئینگ اطلاع داد که تحقیقات جنایی در مورد فعالیت های خود آغاز کرده است.

چند تن از اعضای خانواده روز سه‌شنبه گفتند که امیدوارند اتهامات جنایی علیه این شرکت تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید