رای دهندگان توسط اقتصاد احمق گرفته می شوند


Getty Images سقوط سکه و دستگتی ایماژ

بالا رفتن از صدها صفحه از وعده ها، برنامه ها، استراتژی ها و صفحات گسترده این انتخابات سراسری یک کلمه است: اعتماد.

یکی از زمینه های اصلی که بحث اعتماد در آن مطرح شده مالیات است. دو حزب اصلی به اجماع ناآرامی رسیده‌اند که صدراعظم بعدی نرخ‌های پایه مالیات بر درآمد، بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات شرکت را افزایش نخواهد داد.

اما این وعده‌ها بر این فرض استوار است که رأی‌دهندگان فقط به نرخ مالیات خود اهمیت می‌دهند و صادقانه بگویم، از افزایش صورت‌حساب‌های واقعی خود کاملاً ناآگاه هستند. رای دهندگان را احمق می دانند. حتی اگر وعده اعلامیه مبنی بر عدم افزایش نرخ مالیات از سال 2019 به طور مشخص محقق شود، کارگران می دانند که مالیات آنها افزایش یافته است.

به این دلیل که زمانی که آستانه‌هایی که مردم شروع به پرداخت نرخ‌های متفاوت مالیات بر درآمد می‌کنند مسدود شد، تورم بالا – که منجر به افزایش دستمزدها شد – منجر به افزایش عظیم و تاریخی مالیات شد.

با وجود انگشت اشاره، بزرگترین افزایش مالیات، توقف دائمی آستانه های مالیات بر درآمد است. این برای محافظه کاران، کارگر و لیبرال دموکرات برای سه سال آینده باقی می ماند. در حال حاضر در سال جاری، مالیات دهندگان بریتانیا در آستانه جمع آوری مالیات بی سابقه بیش از یک تریلیون پوند هستند.

بنابراین، با در نظر گرفتن این موضوع، آیا این وعده‌ها مبنی بر کنار گذاشتن نرخ‌های مختلف مالیاتی اصلاً منطقی یا اعتباری دارد؟

به جای پاسخ به این سوال، دو حزب بزرگ با یکدیگر به رقابت پرداختند و یکدیگر را به سیاهچاله های بزرگ متهم کردند که توسط گزارش های رسمی پشتیبانی می شد.

محافظه‌کاران با این ادعا که حزب کارگر برنامه‌ای مخفیانه برای افزایش مالیات‌ها به میزان 2094 پوند بیشتر از پارلمان داشتند دست به کار شدند و به اشتباه ادعای حمایت از خدمات عمومی برای این مبلغ داشتند. به نوبه خود، حزب کارگر گفت که مانیفست محافظه کار هزینه وام مسکن را در مدت مشابه 4800 پوند افزایش می دهد.

یک اکسیر جادویی

مانیفست های هر دو حزب اصلی کمتر در مورد برنامه های اقتصادی تفصیلی برای دفتر هستند و در عوض روایت های بازاریابی گسترده ای هستند که هدفشان ارائه یک پیام مرکزی مربوطه است.

چگونه کیر استارمر نرخ های مالیاتی پایه را تعیین نمی کند، برای آینده سرمایه گذاری نمی کند، بیشتر وام نمی گیرد و «هرگز به ریاضت برنمی گردد» در هزینه های خدمات عمومی؟

پاسخ در مانیفست حزب کارگر این است که با طرحی برای کاهش تشریفات اداری در ساخت خانه‌ها و زیرساخت‌ها، اقتصاد را سریع‌تر رشد دهیم.

بسیاری از دولت های اخیر استدلال کرده اند که این اکسیر جادویی از نیاز به انتخاب های خشن مالیاتی و هزینه ای جلوگیری می کند.

مانیفست حزب کارگر طرح شکوفایی سبز را برای تامین بودجه فولاد پاک، خودروهای الکتریکی و انرژی پاک حفظ می کند، اما این طرح بسیار کوچکتر از طرح اولیه برای هدایت ده ها میلیارد پوند پول قرض گرفته شده به سرمایه گذاری سبز است.

در جاهای دیگر، چنین اقداماتی در واقع به تقویت رشد اقتصادی کمک کرده است. اما مقیاس گام‌های حزب کارگر در مقایسه با برنامه‌های رئیس جمهور بایدن در ایالات متحده بسیار کم است.

حتی با خوش بینانه ترین برنامه، تأثیر چنین تغییراتی چندین ماه، شاید سال ها طول می کشد.

در روزهای اخیر، حزب کارگر به طور علنی صحبت در مورد کاهش موانع تجاری با اروپا ایجاد شده توسط توافق برگزیت را آغاز کرده است. اینکه آنها در مورد برگزیت صحبت می کنند نشانه اعتماد است، اما همچنین این واقعیت است که برخی از صداهای تجاری به حزب کارگر فشار می آورند تا راهی برای افزایش بهره وری اتخاذ کنند که به پول مالیات دهندگان نیاز ندارد.

اگر رشد ناامید شود، استراتژی حزب کارگر چه خواهد شد؟ با توجه به رشد کم خونی بریتانیا، این یک سوال منطقی است. نمایندگان کارگری گزینه های «من خوش بین هستم» و «این کار را خواهد کرد» را پیشنهاد کردند.

تا پاییز، فشار جدی بر برخی از انواع هزینه ها و حتی قوانینی که کارگر برای استقراض انتخاب کرده است، وارد خواهد شد. اگرچه این یک مانیفست معمولی از نظر اندازه کلی سیاست بود، اما تعهدات مالیاتی و استقراضی آن جلیقه مهمی برای اقدامات یک دولت احتمالی کارگر در حال حاضر است.

برای محافظه کاران، روایت رایج این است که آنها واقعاً معتقدند که اکنون دولت می تواند از سطح بحران همه گیر و انرژی فرار کند. آنها می گویند، کارمندان دولت کمتر مورد نیاز هستند و افزایش مزایای برای سن کار ممکن است متوقف شود، اکنون به حالت عادی بازگشته ایم. هزینه‌های کمتر برای این موارد (در حالی که افزایش 11 میلیارد پوندی در سال در مالیات بر درآمد ناشی از این آستانه‌های مالیاتی منجمد را حفظ می‌کند) می‌تواند راه را برای کاهش‌های کوچک در سایر مالیات‌ها مانند نرخ بیمه ملی ایجاد کند.

این یک مبنای نسبتاً نامشخص برای حسابداری کاهش دائمی مالیات است، اما به طور کلی غیرممکن نیست. اما هیچ سیاستی وجود ندارد که توسط اداره مستقل مسئولیت بودجه (OBR) به عنوان جمع آوری 12 میلیارد پوند تخمین زده شده باشد. مشخص نیست که کدام بخش از هزینه ها حمایت خود را برای تأمین بودجه برای تأثیر قطعی تر کاهش بیمه ملی از دست می دهد. برای مثال، اگر افزایش ناتوانی در سن کار مهم نباشد، ممکن است در برخی از ادارات دولتی، مانند بخش هایی که دادگاه ها و شوراها را پوشش می دهند، کاهش هایی به سبک ریاضت ایجاد شود.

سوال بزرگتر اینجاست که احزاب کوچکتر در کجا سهم بیشتری دارند. اندازه بهینه دولت چقدر است؟ آیا اکنون پس از سال های بحران بسیار بزرگ است یا برای چالش های آینده بسیار کوچک است؟ آیا دیدگاه های عمومی در این مورد پس از همه گیری و بحران انرژی تغییر کرده است؟ آیا شوک های وارد شده به اقتصاد جهانی از گذار به صفر خالص، افزایش تنش های تجاری جهانی و هوش مصنوعی نیازمند رویکرد استراتژیک متفاوتی است؟

لیبرال دموکرات ها و سبزها به طور جداگانه می گویند که هزینه های خدمات اجتماعی و مراقبت های بهداشتی باید با افزایش قابل توجه مالیات افزایش یابد. اصلاحات می گوید کارکنان باید بسیار کوچکتر باشند و همچنین پیشنهاد می کند که اگر بانک انگلستان پرداخت سود اوراق قرضه توسط بانک انگلستان را متوقف کند، در نتیجه تجزیه و تحلیل کمی پس از بحران مالی، می توان سرمایه عظیم 35 میلیارد پوندی را کنار گذاشت. برنامه آرامش

پس از بحران مالی، بانک مرکزی سود این اوراق را به بانک های تجاری پرداخت می کند، اما اکنون نرخ ها نسبت به سال 2009 که بسیار گران شده است، بسیار بالاتر است. توقف پرداخت این سود ایده جالبی است که توجه جناح چپ کارگری را به خود جلب کرده است. اما اساساً مبالغ هنگفتی از بانک‌های بزرگ استقراض می‌کند، به گونه‌ای که می‌تواند در ماه‌های آینده انتقال نرخ‌های بهره پایین‌تر مورد انتظار به خانوارها را برای بانک‌ها دشوارتر کند.

بنابراین، مانیفست ها نشان دهنده برنامه های اقتصادی خاصی نیستند. در بهترین حالت، اینها استراتژی های بسیار گسترده ای هستند که برای توهین نکردن رأی دهندگان طراحی شده اند. آنها اساساً می گویند: “به من اعتماد کن، ممکن است ما را دوست نداشته باشی، اما بقیه بچه ها خطرناک هستند.” با توجه به تغییرات سریع در جهان و کشور و بحران هزینه زندگی که آنها تجربه کرده اند، رای دهندگان سزاوار شفافیت بیشتری هستند.

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق در مورد بزرگترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم که شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک کردن روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید