هند متهم به توطئه قتل در ایالات متحده اعتراف به بی گناهی کرد


مرد هندی متهم به توطئه برای کشتن یک جدایی طلب سیک در نیویورک در دادگاه فدرال خود را بی گناه دانست.

نیکیل گوپتا بعد از ظهر دوشنبه پس از استرداد از جمهوری چک و ورود به ایالات متحده، اولین حضور در دادگاه را بعد از ظهر دوشنبه انجام داد.

او اینجاست شارژ می شود توسط مقامات ایالات متحده در تلاش برای استخدام یک قاتل برای کشتن رهبر جدایی طلب سیک، Gurpatwant Singh Pannun، که دارای تابعیت دوگانه ایالات متحده و کانادا است.

دادستان های ایالات متحده می گویند که آقای گوپتا توسط یک مقام دولت هند که نامش فاش نشده فرستاده شده است. هند هر گونه دخالت در توطئه ادعایی را رد می کند.

آقای گوپتا، 52 ساله، اندکی بعد از ساعت 12:30 بعد از ظهر به وقت شرقی (5:30 بعد از ظهر به وقت شرقی) روز دوشنبه وارد دادگاه فدرال منهتن شد و یک ژاکت آبی و شلوار ورزشی نایک مشکی پوشیده بود که دستانش را پشت سر داشت.

پس از امتناع از خواندن کیفرخواست، قاضی جیمز کوت از آقای گوپتا خواست تا ادعای خود را مطرح کند. جف چابرو، وکیل دادگستری از طرف او گفت: “گناه نیستم.”

دادستان ها درخواست کرده بودند که آقای گوپتا در یک بازداشتگاه در انتظار محاکمه باشد.

وکیل آقای گوپتا گفت که آنها در تاریخ بعدی برای وثیقه درخواست خواهند کرد، به این معنی که آقای گوپتا در بازداشت باقی خواهد ماند.

وکیل وی همچنین در جریان محاکمه 20 دقیقه ای از وضعیت بازداشت گوپتا به قاضی شکایت کرد. وکیل گفت از روز جمعه که به بازداشتگاه بروکلین رسید به او غذای گیاهی داده نشده است.

او گفت: «در اصل مشتری من نمی توانست غذا بخورد.

آقای شابرو گفت که او باید اجازه داشته باشد که نماز بخواند.

قاضی کوت گفت که آقای شابرو باید روز سه شنبه دوباره با او صحبت کند اگر این مسائل حل نشد.

آقای چابرو پس از جلسه استماع با خبرنگاران، این پرونده را “پرونده ای دشوار هم برای هند و هم برای ایالات متحده” خواند.

او گفت که مردم باید از “نتیجه گیری سریع” در مورد اتهامات علیه آقای گوپتا خودداری کنند.

وی گفت: ما به شدت از او دفاع خواهیم کرد.

چند تن از فعالان خلستان نیز در جلسه استماع آقای گوپتا حضور داشتند، از جمله یکی که پرچم جنبش را بیرون از دادگاه در دست داشت.

آقای گوپتا قرار است دوباره در ۲۸ ژوئن در دادگاه حاضر شود.

در ماه نوامبر، دادستان های ایالات متحده آقای گوپتا را به توطئه برای کشتن حداقل چهار جدایی طلب سیک در آمریکای شمالی از جمله آقای پانون متهم کردند. اتهام او تا 20 سال حبس دارد.

دادستان ها گفتند که آقای گوپتا 100000 دلار (79000 پوند) پول نقد به قاتلان پرداخت تا آقای پانون را بکشند. آنها افزودند که قاتل یک مامور مخفی فدرال بود.

پانون دارای تابعیت دوگانه ایالات متحده و کانادا است و در نیویورک زندگی می کند.

او مشاور ارشد سیک‌ها برای عدالت است، یک سازمان مستقر در ایالات متحده که از جنبش خالستان حمایت می‌کند، جنبشی که خواستار یک سرزمین مستقل برای سیک‌ها است که حدود ۲ درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند.

آقای پانون در سال 2020 توسط دولت هند به عنوان تروریست معرفی شد و او این اتهامات را رد می کند.

او همچنین یکی از همکاران هاردیپ سینگ نجار، رهبر جدایی طلب سیک ها بود که سال گذشته در ماشینش در کانادا به ضرب گلوله کشته شد.

این قتل پس از آن که نخست وزیر کانادا جاستین ترودو گفت که “ادعاهای معتبر” در مورد دخالت دهلی وجود دارد، روابط هند و کانادا را تیره کرد. هند این اتهامات را رد می کند.

در ماه نوامبر، کاخ سفید اعلام کرد که موضوع طرح ادعایی کشتن پانون را با هند در بالاترین سطح مطرح کرده است.

مقامات هندی از توطئه ادعایی فاصله گرفته و گفته اند که چنین اقداماتی خلاف سیاست دولت است. دهلی گفت که کمیته ای را برای بررسی اتهامات علیه گوپتا تشکیل داده است.

گروهی از قانونگذاران ایالات متحده از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، خواستند تا “پاسخ دیپلماتیک قوی” را رهبری کند تا اطمینان حاصل شود که همه طرف های درگیر “مقابل پاسخگویی هستند”، بر اساس نامه 17 ژوئن که بی بی سی به دست آورده است.

در این نامه آمده است: ایالات متحده و هند “روابط مهمی در زمینه های مختلف دارند” و روابط آنها باید “بر اساس تعهد مشترک به اصول دموکراتیک و حاکمیت قانون باشد”.

در ژانویه، دادگاه عالی هند رد شد درخواستی از آقای گوپتا، که برای آزادی او و کمک به او برای محاکمه عادلانه درخواست کمک کرد. در دادخواست در هند ادعا شده بود که آقای گوپتا توسط ماموران فدرال “خودخوانده” ایالات متحده دستگیر شده بود و هنوز محاکمه عادلانه ای به او داده نشده بود.

دادگاه عالی هند اعلام کرد که در این پرونده مداخله نخواهد کرد و افزود که دولت باید اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید