پوتین در آستانه مذاکره با کیم جونگ اون وارد کره شمالی شد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سه‌شنبه شب در آغاز اولین سفر خود به این کشور در 24 سال گذشته، با فرش قرمز وارد کره شمالی شد.

آقای پوتین در هواپیما با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ملاقات کرد و با همراهی یک گارد افتخاری نظامی، این زوج برای چند دقیقه گفتگوی پر جنب و جوش داشتند.

این دو رهبر آخرین بار در ماه سپتامبر در فضاپیمای وستوکنی در خاور دور روسیه ملاقات کردند، اما این اولین سفر پوتین به پیونگ یانگ از سال 2000 است.

روابط بین دو کشور سرکش در سال های اخیر، به ویژه پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین، تقویت شده است.

پس از آن، کره شمالی به کمک فناوری فضایی نیاز دارد شکست اخیرش در قرار دادن دومین ماهواره جاسوسی در مدار – و همچنین غذا، سوخت و ارز.

روسیه در جنگ خود در اوکراین با کمبود تسلیحات طولانی مدت مواجه است.

ایالات متحده گفت که نگران «تعمیق روابط بین این دو کشور» است.

کرملین این سفر را یک “بازدید دولتی دوستانه” توصیف کرده است و رسانه های روسیه گزارش داده اند که پوتین و کیم ممکن است توافقنامه مشارکتی از جمله در مورد مسائل امنیتی امضا کنند و بیانیه های رسانه ای مشترکی را بیان کنند.

انتظار می رود رژه ای در میدان کیم ایل سونگ برگزار شود. همچنین قرار است پوتین این کنسرت را تماشا کند و از کلیسای ارتدکس تثلیث مقدس در پیونگ یانگ، تنها کلیسای ارتدکس در کره شمالی، بازدید کند.

پوتین در آستانه ورود، کیم را به دلیل «حمایت قاطع» از جنگ مسکو در اوکراین تمجید کرد.

پوتین در نامه‌ای که در رسانه‌های دولتی کره شمالی منتشر شد، قول داد سیستم‌های تجاری و امنیتی با پیونگ‌یانگ بسازد که «کنترل غرب نباشد».

رئیس جمهور روسیه همچنین در مقاله ای که در Rodong Sinmun، سخنگوی حزب حاکم کره شمالی منتشر شد، از تلاش های پیونگ یانگ برای دفاع از منافع خود با وجود آنچه “فشار، باج گیری و تهدیدات نظامی آمریکا” خواند، متعهد شد.

او گفت که دو کشور به “مخالفت قاطعانه” با آنچه که جاه طلبی های غرب “برای جلوگیری از استقرار نظم جهانی چند قطبی مبتنی بر احترام متقابل به عدالت” خواند، ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش ها، پوتین در مهمانسرای کومسوسان در پیونگ یانگ، جایی که شی جین پینگ، رهبر چین آخرین بار در جریان سفر دولتی خود به کره شمالی در سال 2019 اقامت داشت، اقامت خواهد کرد.

هیئت آقای پوتین شامل او می شود وزیر جدید دفاع آندری بلاوساوسیاره ای لاوروف وزیر امور خارجه و الکساندر نواک معاون نخست وزیر.

آقای کیم هفته گذشته گفت که روابط با روسیه “به یک رابطه ناگسستنی رفقای اسلحه تبدیل شده است”.

پوتین در دیدار سال گذشته آنها گفت که “فرصت هایی” برای همکاری نظامی با کره شمالی می بیند، در حالی که کیم برای رئیس جمهور روسیه آرزوی “پیروزی” در اوکراین داشت.

کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده نگران روابط نزدیکتر بین روسیه و کره شمالی است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: ما نگران سفر پوتین نیستیم. ما نگران تعمیق روابط این دو کشور هستیم».

جان نیلسون رایت، رئیس برنامه ژاپن و کره در مرکز ژئوپلیتیک دانشگاه کمبریج، گفت که پوتین “در حال تقویت روابط با شریک قدیمی خود در جنگ سرد” است تا “با هر گونه پیشنهادی مبنی بر توانایی آمریکا و متحدانش مقابله کند.” مسکو را منزوی کند».

وی افزود: «این امر روابط بین رژیم‌های استبدادی را در زمانی که دولت‌های دموکراتیک در برابر چالش‌های امنیتی جهانی در حالت تدافعی هستند» در خاورمیانه، شرق آسیا و اوکراین تقویت می‌کند.

واشنگتن و سئول پیونگ یانگ را متهم کرده اند که مسکو را با توپخانه و تجهیزات دیگر، احتمالاً در ازای دریافت غذا، کمک نظامی و فناوری، تامین می کند. هم کره شمالی و هم روسیه وجود یک قرارداد تسلیحاتی را رد می کنند.

پس از کره شمالی، آقای پوتین قرار است از ویتنام، یک کشور کمونیستی و متحد دیرینه بازدید کند، جایی که انتظار می رود دو کشور در مورد موضوعاتی مانند تجارت گفتگو کنند.

آخرین سفر پوتین به کره شمالی در سال 2000 و در اوایل دوران ریاست جمهوری خود بود، زمانی که او با پدر کیم، کیم جونگ ایل، که هنوز رهبر عالی بود، ملاقات کرد.

دیدگاهتان را بنویسید