چرا این امتحان باعث خشم ملی در هند شد


پا شریلان مولان، بی بی سی نیوز، بمبئی

Getty Images دهلی نو، هند - 15 ژوئن: اعضای NSUI در راهپیمایی مشعل سازماندهی شده توسط NSUI در اعتراض به تقلب ادعایی در امتحانات NEET تظاهرات کردند، آنها خواستار تحقیق منصفانه و برگزاری مجدد آزمون (RENEET) هستند.  در دفتر NSUI، جاده Raisina در 15 ژوئن 2024 در دهلی نو، هند.  (عکس از Sanchit Khana/Hindustan Times از طریق Getty Images)گتی ایماژ

دانش‌آموزان در دهلی نسبت به نشت اوراق سؤالات در طول امتحان پزشکی NEET اعتراض می‌کنند

معاینات پزشکی کلیدی هند پس از اینکه هزاران نامزد در سال جاری به طور غیرعادی نمرات بالایی کسب کردند، خشم، اعتراضات و اتهامات تقلب را برانگیخت.

آزمون ملی واجد شرایط بودن (کارشناسی) یا NEET-UG که توسط آژانس ملی آزمون (NTA) انجام می شود، دروازه تحصیل پزشکی در کشور است زیرا نمره آن برای پذیرش در کالج های پزشکی ضروری است. این توسط آژانس ملی تست (NTA)، یک سازمان دولتی که برخی از بزرگترین معاینات را در هند انجام می دهد، انجام می شود.

میلیون‌ها دانش‌آموز هر سال در امتحانات شرکت می‌کنند، اما تنها درصد کمی از آنها نمرات خوبی کسب می‌کنند تا بتوانند در کالج پذیرش بگیرند. اما امسال، مشکل کمی متفاوت است: تعداد زیادی از کاندیداها نمرات برتر را کسب کردند، که سیستم رتبه‌بندی را پایین می‌آورد و حتی ورود افراد با امتیاز بالا را دشوار می‌کند.

از زمانی که نتایج در 4 ژوئن اعلام شد، آزمون به دلایلی از اشتباه در برگه سوال و نمره های اشتباه (نمرات جبران خسارت) در قالب اشتباه گرفته تا ادعاهای درز اسناد و تقلب مورد بررسی قرار گرفت. دانش آموزان و والدین خواستار تست مجدد شدند، به همین مناسبت ده ها دادخواست به دادگاه ارائه شد.

مقامات NTA ادعاهای درز اسناد را رد کرده اند، اما روز یکشنبه، دارمندرا پرادان، وزیر آموزش فدرال اعتراف کرد که “برخی بی نظمی ها” در برخی از مراکز امتحانی کشف شده است. او گفت که در صورت کشف بی نظمی، هیچ کس، از جمله کارکنان NTA، در امان نخواهند بود.

روز سه‌شنبه، دادگاه عالی هند اطلاعیه‌ای به NTA صادر کرد و گفت که حتی اگر “0.001٪ سهل انگاری از جانب کسی وجود داشته باشد، باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد”.

اما همه اینها برای دانش‌آموزانی که ماه‌ها یا حتی سال‌ها را برای این امتحان بسیار رقابتی آماده می‌کنند، تسلی کمی است.

ده ها میلیون دانش آموز در هند هر ساله رویای ورود به یک کالج پزشکی یا مهندسی خوب را در سر می پرورانند – این حرفه ها احترام زیادی به همراه دارند و امید به درآمد طولانی مدت پایدار در کشوری با بحران اشتغال را فراهم می کنند.

2.4 میلیون دانش آموز در آزمون NEET امسال تنها برای 110000 صندلی در حال رقابت بودند که نشان دهنده فشار شدید و رقابت سختی است که نامزدهای مشتاق با آن روبرو هستند.

از مجموع صندلی ها، 55000 تا 60000 صندلی متعلق به کالج های دولتی است، در حالی که کالج های خصوصی بقیه را ارائه می دهند. نیمی از صندلی ها به دانش آموزان بی بضاعت اختصاص دارد.

دانشجویان به دلیل مقرون به صرفه بودن به کالج های دولتی هجوم می آورند. یک دوره پنج ساله MBBS در یک کالج دولتی بین 500000 تا 1 میلیون روپیه (5992 تا 11984 دلار) هزینه دارد، در حالی که کالج های خصوصی می توانند تا ده برابر این هزینه را دریافت کنند.

Getty Images NOIDA، هند - 5 مه: داوطلبان پس از گذراندن آزمون ملی واجد شرایط بودن (NEET-UG) در مدرسه کمبریج در بخش 27 در 5 مه 2024 در نویدا، هند ترک می‌کنند.  (عکس از Sunil Ghosh/Hindustan Times از طریق Getty Images)گتی ایماژ

میلیون ها دانش آموز هر ساله برای آزمون NEET درخواست می دهند

چه چیزی منجر به اختلاف شد؟

وقتی نتایج در 4 ژوئن اعلام شد، معلوم شد که 67 دانش آموز بی سابقه 720 امتیاز کسب کرد.

از سال 2016، زمانی که NEET به عنوان آزمون رسمی ورودی کالج های پزشکی در هند تبدیل شد، هر سال فقط یک تا سه دانش آموز نمره کامل را کسب می کنند و گاهی حتی این نمره را نیز کسب نمی کنند.

امسال همچنین شاهد افزایش قابل توجهی در تعداد نامزدهای با امتیاز 650-680 بودیم که باعث افزایش رقابت برای کرسی در کالج های برتر پزشکی هند شده است.

نتایج غیرعادی باعث نگرانی والدین و دانش‌آموزانی شده است که ادعا کرده‌اند در برگزاری امتحان و نمره‌گذاری بی‌نظمی بوده‌اند و خواستار رسیدگی شده‌اند.

اما NTA این اتهامات را رد کرد. گفتن این که “صداقت امتحان به خطر نیفتاد” و امسال به دلیل شرکت در امتحان تعداد بیشتری از دانش آموزان، نمرات بالاتری کسب شد.

همچنین به 1563 داوطلب به دلیل تاخیر در مراکز امتحانی و به دلیل دو پاسخ صحیح به یک سوال فیزیک “نمره امتیازی” داده شد. قابل ذکر است که 50 نفر از 67 امتیاز دهنده برتر به لطف این امتیازات جبرانی نمرات عالی دریافت کردند.

اما در 13 ژوئن، دادگاه عالی هند پس از ارائه دادخواست هایی در اعتراض به تصمیم NTA، که آن را “خودسرانه” و “غیرمنصفانه” خواند، نشان های جبرانی را لغو کرد.

دیوان عالی همچنین درخواست کرده است که دانش آموزانی که نمرات امتیازی کسب کرده اند، فرصتی برای شرکت در آزمون مجدد داشته باشند – این آزمون قرار است در 23 ژوئن برگزار شود.

اما معترضان می گویند که حکم دادگاه به مسائل گسترده تری که آنها مطرح کرده اند، مانند اتهامات افشای اسناد، کلاهبرداری و فساد سیستمی، نمی پردازد.

گتی ایماژ 9 ژوئن: کارگران کنگره جوانان هند در اعتراض به بی نظمی های ادعایی در آزمون NEET-UG در دفتر IYC در 9 ژوئن 2024 در دهلی نو، هند.  آزمون ملی واجد شرایط بودن ورودی (NEET-UG) پس از اینکه 67 دانش آموز با صدک 99.997129 در صدر امتحانات امسال قرار گرفتند، با چندین ادعا در مورد بی نظمی و نشت اسناد روبرو شده است.  (عکس از سلمان علی/هندوستان تایمز از طریق گتی ایماژ)گتی ایماژ

رهبران کنگره به بی نظمی های ادعایی در طول امتحان اعتراض می کنند

چشم طوفان

سوربهی شارما، 23 ساله، که امسال برای پنجمین بار امتحان داد و 650 نمره کسب کرد، ادعا می کند که مقاله نشت کرده است – در هند موج می زند – عقب ماندن از نوسانات نقاط.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم افزایش قابل توجه تعداد امتیازات کسب شده (در محدوده 650-680 امتیاز)، افزایش مشابهی در تعداد میانگین امتیازات کسب شده (610-640 امتیاز) مشاهده نشد.

«مقامات NTA گفتند که نامزدهای بیشتری امتیاز بالایی کسب کردند، زیرا کار امسال آسان‌تر بود. اما اگر اینطور بود، همه باید بهتر عمل می کردند، نه تنها بخشی از نامزدها.»

دکتر Vivek Pandey، فعالی که به نامزدها در طرح های دادگاه کمک می کند، از موضع او حمایت می کند.

در 1 ژوئن، او به ارائه دادخواستی در دادگاه عالی کمک کرد که در آن 10 دانش آموز خواستند اجازه کسب مجدد در NEET را داشته باشند، با این ادعا که برگه سؤال به مراکز امتحانی در پاتنا، مرکز ایالت بیهار درز کرده است.

پلیس ایالت بیهار بلافاصله پس از برگزاری امتحان، بررسی این اتهامات را آغاز کرد. در 20 اردیبهشت ماه از دستگیری 13 نفر از جمله چهار دانشجو در ارتباط با پرونده نشت کاغذ خبر دادند.

در 15 ژوئن، پلیس اخطاریه هایی را برای 9 دانشجوی دیگر مظنون به دست داشتن در این پرونده ارسال کرد و از آنها خواست تا در تحقیقات شرکت کنند.

ماناوجیت سینگ دیلان، یک مقام ارشد پلیس، گفت روزنامه تایمز هند گزارش داد که 13 متهم ظاهراً فرم درخواست را به 30 داوطلب یک روز قبل از امتحان در ازای صدها هزار روپیه به یک “خانه امن” تحویل داده اند.

او گفت خبرگزاری PTI به طور جداگانه گزارش داد که مقامات در جریان تحقیقات، چک های تاریخ گذشته و اسناد نیمه سوزانده شده را پیدا کردند و آنها با سؤالاتی برای مرجع به NTA مراجعه کردند.

علاوه بر ادعاهای درز اسناد، آزمون با اتهامات دیگری مبنی بر تقلب و کلاهبرداری روبرو شد.

پلیس سه نفر را در دهلی و شش نفر را در راجستان به اتهام جعل هویت نامزدهای NEET برای نوشتن امتحان از طرف آنها دستگیر کرد. در ایالت گجرات، پلیس پنج نفر را به اتهام دست داشتن در یک توطئه تقلب در یک مرکز امتحانی در گودرا دستگیر کرده است.

تعطیلات سیاسی

این جنجال انتقاد رهبران مخالف را برانگیخت که دولت ائتلافی به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) را به “خیانت به رویاهای” میلیون ها دانشجو متهم کردند.

مالیکارجون خارگ، رهبر کنگره، سکوت نخست وزیر نارندرا مودی در مورد این موضوع را زیر سوال برد و دولت او را به “پوشاندن کلاهبرداری NEET” متهم کرد. این حزب همچنین خواستار تحقیقی به رهبری دادگاه عالی در مورد تخلفات ادعایی شد.

در همین حال، در 8 ژوئیه، دادگاه عالی قرار است به تعدادی از دادخواست های مربوط به نتایج آزمون NEET رسیدگی کند – از جمله آنهایی که به دنبال لغو این آزمون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید