انتظار می رود نرخ بهره بریتانیا در 5.25 درصد باقی بماند


پا میچل لابیاک و کوین پیچی، خبرنگار تجاری و خبرنگار هزینه زندگی

Getty Images Bank of England در یک روز تابستانی ابری با ساختمان‌های شهر در پس‌زمینهگتی ایماژ

انتظار می رود بانک انگلستان برای هفتمین بار متوالی نرخ بهره را در روز پنج شنبه 5.25 درصد نگه دارد.

با وجود تورم برای اولین بار در سه سال گذشته به سطح هدف بانک مرکزی رسیدبیشتر اقتصاددانان پیش‌بینی کردند که نرخ‌ها که در حال حاضر به بالاترین حد خود در 16 سال گذشته است، کاهش نخواهد یافت.

آنها پیشنهاد می‌کنند که بانک منتظر بماند تا ببیند آیا تورم در ماه‌های آینده روی 2 درصد باقی می‌ماند یا خیر.

تصمیم بانک پیش از انتخابات عمومی گرفته می شود، زمانی که سیاست بر سر آینده اقتصاد بریتانیا میدان جنگ کلیدی برای احزاب سیاسی است.

پس از اینکه داده ها نشان داد تورم در سال منتهی به ماه می به 2 درصد کاهش یافت، محافظه کاران گفتند که ثابت کرد «تصمیمات سخت» آنها نتیجه داده است.

با این حال، حزب کارگر در پاسخ گفت که فشار بر امور مالی خانواده “قوی باقی می ماند”.

بانک انگلستان مستقل از دولت است و نقش اصلی آن ثابت نگه داشتن تورم است که نرخ افزایش قیمت مصرف کننده را اندازه گیری می کند.

در واکنش به تورم بالا، بانک در سال‌های اخیر در تلاش برای کاهش تورم و کاهش هزینه‌های زندگی، نرخ‌های بهره را افزایش داده و سپس بالا نگه داشته است.

لورا ساتر، مدیر مالی شخصی در AJ Bell، گفت که “بسیار بعید” است که بانک در طول مبارزات انتخاباتی نرخ بهره را کاهش دهد.

وی افزود: «به احتمال بسیار زیاد بانک بخواهد منتظر بماند تا نتایج انتخابات و برنامه های اقتصادی نهایی را قبل از انجام اولین برش ببیند.

بدون هیچ نشستی در ماه ژوئیه، این بدان معناست که همه نگاه ها به جلسه آگوست برای اولین کاهش بالقوه نرخ بهره است.

تحلیلگران همچنین گفتند که بعید است نرخ ها کاهش یابد زیرا تورم خدمات، که منعکس کننده قیمت بلیط های سینما، غذاخوری و تعطیلات است، بالاتر از حد انتظار باقی مانده است.

نرخ بهره بالاتر به این معنی است که هزینه وام گرفتن پول برای مواردی مانند وام مسکن، کارت های اعتباری و وام افزایش یافته است، اما بازده پس انداز افزایش یافته است.

تئوری پشت افزایش نرخ این است که این افزایش نرخ تورم را کاهش می‌دهد، اما می‌تواند رشد اقتصادی را نیز کند کند زیرا کسب‌وکارها ممکن است سرمایه‌گذاری یا استخدام را به تأخیر بیندازند، که می‌تواند به معنای ایجاد مشاغل کمتر باشد.

ماه گذشته، اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان گفت که سیاستگذاران باید قبل از کاهش نرخ بهره، «شواهد بیشتری ببینند» مبنی بر کاهش بیشتر رشد قیمت، اما او “خوشبین” بود.

پل برادهد، رئیس سیاست مسکن و وام مسکن در انجمن انجمن های ساختمانی (BSA)، گفت که نرخ ها بدون تغییر باقی می مانند برای وام دهندگان وام مسکن و وام گیرندگان بالقوه “ناامید کننده” خواهد بود.

او افزود: «کاهش به صاحبان خانه و خریدارانی که برای اولین بار می‌خواهند خوش‌بینی لازم را بدهد.

بر اساس آمار BSA که روز پنجشنبه منتشر شد، بیش از نیمی از افراد مورد بررسی معتقدند که سپرده مورد نیاز برای خرید خانه بسیار زیاد است. برای خریدارانی که برای اولین بار خرید می کنند، این رقم دو سوم است.

بر اساس ارقام روز پنجشنبه Zoopla، یک خریدار برای اولین بار به طور متوسط ​​به درآمد خانواری بیش از 60000 پوند برای سوار شدن بر نردبان ملک نیاز دارد.

هزینه های مسکن

هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار یکدیگر را به عدم تحقق وعده‌های مسکن متهم می‌کنند که به نوبه خود هزینه مسکن را برای خریداران و اجاره‌کنندگان افزایش می‌دهد.

محافظه‌کاران گفته‌اند که با حذف دائمی خریدارانی که برای اولین بار املاکی به ارزش 425000 پوند دارند، معامله بهتری در مورد حق تمبر ارائه خواهند داد.

با این حال، تحلیلگران می گویند که حق تمبر عمدتا توسط کسانی که خانه های بزرگتر یا در مناطق گران تر خریداری می کنند پرداخت می شود. همه از پس انداز احتمالی سود نخواهند برد، زیرا برخی به هر حال مجبور به پرداخت نیستند.

در همین حال، حزب کارگر گفت که برنامه‌های بلندپروازانه‌تر آن برای بهره‌وری انرژی در خانه‌های اجاره‌ای، مستاجران را از قبوض بالاتر انرژی محافظت می‌کند.

به دنبال نگرانی‌های خیریه‌ها در مورد کیفیت اتصالات عایق تحت طرح‌های دولتی، سؤالات در مورد اینکه آیا پیشنهادات آنها قابل دستیابی خواهد بود یا خیر، باقی می‌ماند.

در سال 2021، زمانی که قیمت ها پس از پایان قرنطینه به دلیل کووید، زمانی که تقاضا برای کالاها و خدمات به طور چشمگیری افزایش یافت، قیمت ها به سرعت شروع به افزایش کردند، علاقه ابتدا تقریباً از هیچ افزایش یافت.

قیمت انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است و تورم را در اکتبر 2022 به بالاترین میزان در 40 سال گذشته یعنی 11.1 درصد رسانده است.

دیدگاهتان را بنویسید