سربازان فیلیپینی “با دست خالی” با چینی ها مبارزه کردند


فرمانده ارشد نظامی فیلیپین گفت: سربازان فیلیپین از “دست برهنه” خود برای مبارزه با پرسنل گارد ساحلی چین که به شمشیر، نیزه و چاقو مسلح بودند در دریای مورد مناقشه چین جنوبی استفاده کردند.

ژنرال رومئو براونر کشتی‌های چینی را متهم کرد که به قایق‌های فیلیپینی حمله کرده و سپس سوار آن‌ها شده و سلاح‌های آن‌ها را توقیف کرده‌اند.

ژنرال گفت که یکی از سربازان فیلیپینی انگشت شست خود را از دست داد که کشتی او مورد اصابت قرار گرفت. چین هر گونه سرزنش کارکنان خود را رد کرده و گفته است که آنها “محدود شده اند”.

وجود داشتند یک سری برخوردهای خطرناک از آنجایی که هر دو طرف به دنبال اجرای ادعاهای خود در مورد صخره ها و رخنمون های مورد مناقشه هستند – این به نظر یک تشدید است.

این درگیری زمانی رخ داد که نیروی دریایی و گارد ساحلی فیلیپین در حال تحویل تجهیزات به سربازان فیلیپینی مستقر در دوم توماس شول بودند.

ژنرال براونر گفت که سربازان گزارش داده اند که گارد ساحلی چین را مسلح به چاقو، نیزه و بولاس، شمشیرهای فیلیپینی دیده اند. او گفت این اولین بار است که نیروهای فیلیپین شاهد استفاده چینی از این نوع سلاح در منطقه هستند.

ژنرال براونر گفت: «ما در ویدیو دیدیم که چینی‌ها حتی پرسنل ما را با نشانه گرفتن چاقو به سمت پرسنل ما تهدید می‌کنند.

پرسنل چینی همچنین تعدادی اسلحه را ضبط کردند و اقلام – از جمله موتورها – را منهدم کردند و قایق های بادی را سوراخ کردند.

وی افزود که این حادثه “دزدی دریایی” است.

ژنرال براونر به خبرنگاران گفت: «آنها هیچ حق یا اختیار قانونی برای تصرف عملیات ما و نابود کردن کشتی‌های فیلیپینی که در منطقه اقتصادی انحصاری ما فعالیت می‌کنند ندارند».

اما پکن این اتهامات را رد کرد و گفت که هدف مقامات این کشور جلوگیری از “حمل و نقل غیرقانونی” تجهیزات است. لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه فیلیپینی به خبرنگاران در پکن گفت: «هیچ اقدام مستقیمی» علیه سربازان فیلیپینی اتخاذ نشده است.

وی افزود: “اقدامات اجرایی که توسط گارد ساحلی چین در زمین انجام شد، حرفه ای و محتاطانه بود.”

در بیانیه قبلی، گارد ساحلی چین اعلام کرد که فیلیپین مسئولیت کامل این حادثه را بر عهده دارد، زیرا سربازان “هشدارهای مکرر چین را نادیده گرفتند و به طور خطرناکی در ناوبری عادی به طور غیرحرفه ای به کشتی چینی نزدیک شدند که منجر به برخورد شد. “

چین مرتباً تلاش کرده است تا از مأموریت های تحویل در زیر آب جلوگیری کند. این چیزی است که مقامات فیلیپین می گویند چینی ها از “مانورهای خطرناک” استفاده می کنند مانند سایه زدن، مسدود کردن، شلیک توپ های آب و لیزرهای درخشان برای کور کردن موقت خدمه فیلیپینی.

رویارویی روز دوشنبه در قلب بن بست دریایی رخ داد: یک پاسگاه فیلیپین در دوم توماس شول، جایی که این کشور یک کشتی قدیمی نیروی دریایی را برای اجرای خواسته هایش زمین گیر کرد.

تعداد انگشت شماری سرباز آنجا هستند و نیاز به جیره بندی منظم دارند.

تحلیلگران می گویند قطع جریان تدارکات به این پاسگاه که می تواند باعث سقوط آن به دریا شود، به پکن اجازه می دهد تا کنترل کامل منطقه را در دست بگیرد.

ناظران نگران این هستند که هر گونه تشدید تنش در دریای چین جنوبی می تواند جرقه درگیری بین چین و ایالات متحده را ایجاد کند که در صورت حمله به فیلیپین تحت معاهده دفاع از فیلیپین هستند.

فردیناند مارکوس، رئیس جمهور فیلیپین ماه گذشته به یک مجمع امنیتی در سنگاپور هشدار داد که اگر یک فیلیپینی در نتیجه اقدامات عمدی چین بمیرد، مانیل این را نزدیک به “اقدام جنگی” می داند و بر این اساس واکنش نشان خواهد داد.

اما ژنرال براونر گفت ارتش فیلیپین نمی خواهد جنگی را آغاز کند.

وی گفت: “هدف ما این است که در حالی که می خواهیم نیروهای خود را مطابق با قوانین بین المللی تحویل دهیم، اما هدف ما جلوگیری از جنگ است.”

دیدگاهتان را بنویسید