پوتین و کیم قول کمک متقابل در برابر “تجاوز” دادند


پا تسا وانگ، اخبار بی بی سی

اسپوتنیک/گتی ایماژ در این عکس از استخر منتشر شده توسط آژانس دولتی اسپوتنیک روسیه، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سمت راست، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از مراسم استقبال در میدان کیم ایل سونگ در پیونگ یانگ در 19 ژوئن 2024، دست می دهند.اسپوتنیک/گتی ایماژ

دو رهبر در مراسم استقبال روز چهارشنبه همه لبخند زدند

ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون توافق نامه ای را امضا کردند که در آن روسیه و کره شمالی در صورت “تجاوز” به یک کشور به یکدیگر کمک خواهند کرد.

این را رئیس جمهور روسیه پس از مذاکره با کیم در جریان سفر گسترده به پیونگ یانگ، اولین سفر از سال 2000، بیان کرد.

آقای کیم گفت که این رابطه آنها را به “سطح جدیدی از اتحاد بالا برد”.

این پیمان، مشارکتی را که به سرعت در حال تکامل است، تقویت می کند که غرب را نگران می کند. ناظران می گویند که این می تواند پیامدهای مهمی برای جهان داشته باشد.

هرگونه معاهده دفاعی متقابل می تواند باعث شود که مسکو به پیونگ یانگ در درگیری آینده در شبه جزیره کره کمک کند، در حالی که کره شمالی می تواند آشکارا به روسیه در جنگ علیه اوکراین کمک کند.

آقای کیم پیش از این متهم به تامین تسلیحات روسیه شده است، در حالی که گفته می شود آقای پوتین در حال انتقال فناوری فضایی به کره شمالی است که می تواند به برنامه موشکی آنها کمک کند. آخرین باری که آنها در روسیه ملاقات کردند در ماه سپتامبر بود.

آقای پوتین گفت، روز چهارشنبه، آنها یک “توافقنامه مشارکت جامع” را امضا کردند که شامل بندی بود که در آن موافقت کردند “کمک متقابل در صورت تجاوز” به هر یک از کشورها ارائه کنند. او مشخص نکرد که چه چیزی تجاوز است.

آقای پوتین در ماه های اخیر در میدان نبرد در اوکراین با مشکلاتی مواجه بوده است، به ویژه با کاهش تسلیحات. در حین آخرین ملاقات حضوری آنها در ماه سپتامبر، زمانی که آقای کیم از روسیه بازدید کرد، آن دو درباره همکاری نظامی گفتگو کردند و مظنون به معامله تسلیحاتی بودند. از آن زمان، شواهد بیشتری از این امر پدیدار شده است روسیه در حال استقرار موشک های کره شمالی در اوکراین است.

با این حال، طی چند هفته گذشته، ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو به اوکراین اجازه استفاده از سلاح های غربی در خاک روسیه را داده اند، گام بزرگی که کی یف امیدوار است جریان را به نفع خود تغییر دهد.

آقای پوتین درباره عواقب آن هشدار داد و اوایل این ماه گفت که در حال بررسی تسلیح دشمنان غربی با سلاح‌های دوربرد است – چیزی که کره شمالی در حال توسعه است.

او روز چهارشنبه بار دیگر از تصمیم غرب انتقاد کرد و آن را «نقض فاحش» محدودیت‌های ناشی از تعهدات بین‌المللی خواند.

وی همچنین تحریم‌های غرب علیه روسیه و کره شمالی را محکوم کرد و گفت که هر دو «زبان باج‌خواهی و دیکته را تحمل نمی‌کنند» و به مقاومت در برابر استفاده غرب از «تحریم‌های خفه‌کننده» برای حفظ «هژمونی» ادامه خواهند داد.

در همین حال، آقای کیم از معاهده آنها به عنوان یک لحظه مهم و تاریخی در روابط آنها استقبال کرد. وی همچنین “حمایت و همبستگی کامل” خود را با روسیه در جنگش علیه اوکراین ابراز کرد.

فرش قرمز پوتین در مراسم باشکوهی در پیونگ یانگ

این توافق احتمالاً سئول را خشمگین می‌کند، چرا که پیش از نشست به روسیه نسبت به فراتر رفتن از یک نقطه خاص هشدار داد.

جانگ هو جین مشاور امنیت ملی به همتای روس خود گفت که مسکو “باید در نظر بگیرد که وقتی روسیه به جنگ با اوکراین پایان دهد، کدام یک از کره شمالی و کره جنوبی برایش مهم تر خواهد بود.”

راشل لی، کارشناس ارشد برنامه کره مرکز استیمسون، گفت که هرگونه چنین توافقی «پیامدهای مهمی برای منطقه و جهان» خواهد داشت.

علاوه بر احتمال مداخله روسیه در درگیری جدید بین دو کره، «اگر کره شمالی به ارسال سلاح به روسیه ادامه دهد و روسیه به ارائه فناوری نظامی پیشرفته به کره شمالی ادامه دهد، ممکن است با وضعیت جهانی حتی بزرگ تری مواجه شویم. [weapons] مشکل توزیع

چاد اوکارول، متخصص کره شمالی در NK News، به X، که قبلا توییتر بود، گفت که این بند می تواند راه را برای همکاری درگیری، از جمله امکان کمک سربازان کره شمالی به روسیه در اوکراین باز کند.

اسپوتنیک/گتی ایماژ در این عکس استخر که توسط آژانس دولتی اسپوتنیک روسیه منتشر شده است، مردم در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مراسم استقبال در میدان کیم ایل سونگ در پیونگ یانگ در 19 ژوئن شرکت می کنند، بالن ها را به هوا پرتاب می کنند. 2024.  .اسپوتنیک/گتی ایماژ

پوتین روز چهارشنبه با انبوهی از مردم و بالن ها مورد استقبال قرار گرفت

سفر پوتین با ورود دیرتر از حد انتظار به پیونگ یانگ آغاز شد و او حدود ساعت 03:00 به وقت محلی (18:00 به وقت گرینویچ) در آنجا فرود آمد. به محض پیاده شدن از هواپیما، آقای کیم با در آغوش گرفتن و فرش قرمز از او استقبال کرد و ظاهراً از هیچ هزینه ای دریغ نکرد.

در حالی که رهبر روسیه با کشتی به مهمانسرای کومسوسان منتقل می شد، جایی که متحدش، رئیس جمهور چین شی جین پینگ، در آنجا اقامت داشت، رسانه های دولتی کره شمالی پایتخت را با چراغ های خیابان و ساختمان ها در آتش نشان دادند. این یک تصویر بد برای کشوری فقیر بود که از کمبود مزمن برق رنج می برد.

در مراسم استقبال بعد از چهارشنبه، آقای پوتین با نمایشی پرشور مورد استقبال قرار گرفت، با کوچکترین جزئیات کار کرد و پر از تصاویر تبلیغاتی از کره شمالی بود. نمونه رژیم کره شمالی، صدها هزار نفر را درگیر کرد که به بسیاری از آنها دستور داده شد که شرکت کنند.

با اسکورت پلیس موتور سیکلت که با نظم کامل رانندگی می‌کردند، موتورسیکلت او در خیابان‌های پیونگ یانگ در کنار مردمی که پرچم‌های روسیه، دسته‌های گل و عکس‌های پوتین را به اهتزاز در می‌آوردند، عبور کرد. آنها شعار «به پوتین خوش آمدید» و «دوستی بین کره شمالی و روسیه» سر دادند.

اسپوتنیک/گتی ایماژ در این عکس استخری که توسط آژانس دولتی اسپوتنیک روسیه منتشر شده است، مردم در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مراسم استقبال در میدان کیم ایل سونگ در پیونگ یانگ در 19 ژوئن 2024 شرکت می کنند، بالن ها را رها می کنند.  .اسپوتنیک/گتی ایماژ

پوتین و کیم با کودکانی که لباس سفید پوشیده و پرچم‌هایی به اهتزاز درآورده بودند، ملاقات کردند

در میدان کیم ایل سونگ که به نام بنیانگذار رژیم و پدربزرگ آقای کیم نامگذاری شده است، جمعیتی که به رنگ پرچم های دو کشور لباس پوشیده و به طور مساوی در سراسر میدان پخش شده اند، منتظر ورود آقای پوتین بودند. وقتی از ماشین پیاده شد، تشویق کردند و بالن ها را به آسمان رها کردند.

کودکان کوچکی که لباس سفید پوشیده بودند که رنگ آن نمادی از پاکی جامعه کره شمالی است، با رهبر روسیه دیدار کردند. آقای پوتین و آقای کیم از کنار ردیف‌هایی از سربازان روی اسب‌های نر سفید عبور کردند، نمادی از اسبی که گفته می‌شود پدربزرگ کیم در حالی که ارتش خود را علیه ژاپنی‌ها رهبری می‌کرد، سوار آن شده بود.

آن دو مرد سپس به سربازان نگاه کردند که با غاز راه می‌رفتند و در مقابل پرتره‌های تشریفاتی سه فوتی آنها ایستاده بودند که ساختمان مجاور را زینت می‌داد و در جشن‌های پایین آویزان بود.

بعداً پوتین در یک کنسرت جشن و پذیرایی دولتی با ضیافتی شرکت کرد که شامل غذاهایی مانند ماهی کاد به شکل گل سفید، رشته فرنگی کره ای و سوپ مرغ با جینسینگ و کدو تنبل بود.

این جشن با پرواز پوتین به ویتنام اواخر چهارشنبه پایان یافت، اما نه قبل از تبادل هدایا. پوتین دومین خودروی لوکس Aurus را به کیم داد و حتی او را سوار کرد. اولین مورد در سفر کیم به روسیه به او ارائه شد. او همچنین یک خنجر تشریفاتی دریاسالار و یک ست چای به کیم هدیه داد. در ازای آن، آقای کیم چندین اثر هنری داده است که گفته می شود شباهتی به آقای پوتین نشان می دهد.

اسپوتنیک/ گتی ایماژ در این عکس که توسط آژانس دولتی اسپوتنیک روسیه منتشر شده است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (سمت چپ) و رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون (سمت راست) در مراسم استقبال در میدان کیم ایل سونگ در پیونگ یانگ در 19 ژوئن شرکت می کنند.  سال 2024 اسپوتنیک/گتی ایماژ

رهبران دو کشور رژه نظامی را در میدان تماشا کردند

پوتین آخرین بار در سال 2000، تنها چهار ماه پس از به دست گرفتن قدرت، برای دیدار با پدر کیم، کیم جونگ ایل، به پیونگ یانگ سفر کرد.

بیست و چهار سال بعد، اقتصاد کره شمالی به دلیل تحریم های بین المللی بیشتر فلج شده است. بسیاری از ناظران بر این باورند که کیم جونگ اون از دوست قدیمی خود کره شمالی کمک های مهمی مانند غذا، سوخت، ارز و فناوری خواسته است. در دوران شوروی، روسیه نقش مهمی در حمایت از رژیم خانواده کیم داشت.

در سفر کیم به روسیه در سپتامبر گذشته، پوتین قول داد کمک به کره شمالی در توسعه ماهواره هایش، پس از چندین پرتاب ناموفق. ایالات متحده بر این باور است که برنامه ماهواره ای کره شمالی نیز با هدف افزایش توانایی موشک بالستیک این کشور انجام می شود، زیرا این فناوری مشابه است.

ناظران می گویند، اما هر دو رهبر می توانند از مزایای دیپلماتیک و قدرت نرم نیز بهره ببرند.

جفری لوئیس، مدیر مرکز مطالعات منع گسترش تسلیحات هسته‌ای جیمز مارتین، خاطرنشان کرد: آن‌ها «در تلاشند با ایجاد شبکه‌ای جایگزین از دوستان و شرکای خارج از دسترس تحریم‌های آمریکا، درد تحریم‌های بین‌المللی را کاهش دهند».

تحلیلگران می گویند که این به نوبه خود، جهان بینی «چند قطبی» را تقویت می کند که روسیه، چین و سایر کشورها به عنوان جایگزینی برای نظم بین المللی کنونی به رهبری ایالات متحده و متحدان غربی آن ترویج می کنند.

گزارش های اضافی توسط جوئل گینت، کلی نگ و جیک کوون.

دیدگاهتان را بنویسید