چگونه شبکه های تلفن همراه هوش مصنوعی را در بر می گیرند


پا متی استیان، گزارشگر فناوری

Getty Images اپل آیفونگتی ایماژ

اپل قصد دارد یک سیستم عامل جدید مبتنی بر هوش مصنوعی منتشر کند

تلفن‌های همراه ما بسیار هوشمندتر می‌شوند، اما شبکه‌های مخابراتی که روی آن‌ها کار می‌کنند چطور؟

هفته گذشته، اپل جدیدترین شرکت تلفن همراه بود که اعلام کرد که این کار را خواهد کرد افزودن هوش مصنوعی (AI) به سیستم عامل گوشی هایشان.

این هوشمند اپل نام دارد و همچنین باید در ربات چت Siri برای تلفن‌ها تعبیه شود تا استفاده از آن‌ها آسان‌تر و سریع‌تر شود. و سیری را حتی بیشتر به یک دستیار شخصی تبدیل کنید.

این گوشی از هوش مصنوعی گلکسی سامسونگ و هوش مصنوعی جمینی گوگل برای گوشی های پیکسل خودش پیروی می کند.

این گسترش در استفاده از هوش مصنوعی به این معنی است که تلفن‌ها محاسبات بسیار بیشتری انجام خواهند داد، به این معنی که داده‌های بسیار بیشتری تولید و استفاده خواهند کرد. این فشار بیشتری را بر شبکه های تلفن همراه مانند O2، EE، Vodafone و Three بریتانیا وارد می کند.

ایان فاگ، مدیر نوآوری شبکه در مشاوره تحقیقاتی CCS Insight می‌گوید: برای کمک به آنها برای مقابله، چنین شرکت‌های مخابراتی به طور فزاینده‌ای از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

اپراتورهای شبکه از هوش مصنوعی برای مدیریت پویا فرکانس‌های رادیویی برای ارائه سطوح خدمات بهینه استفاده می‌کنند. و به عنوان مثال، کنترل برج‌های سلولی به گونه‌ای که در زمان‌های تقاضای کمتر انرژی کمتری مصرف کنند.»

این افزایش استفاده از هوش مصنوعی برای مراقبت از شبکه های تلفن همراه اکنون بسیار جهانی شده است. الکس سینکلر، مدیر ارشد فناوری GSMA، سازمانی که اپراتورهای تلفن همراه جهانی را نمایندگی می‌کند، می‌گوید: در کره جنوبی، کره‌تلکام اکنون می‌تواند به لطف نظارت بر شبکه مبتنی بر هوش مصنوعی، در عرض چند دقیقه عیوب را پیدا و برطرف کند.

در همین حال، AT&T در ایالات متحده از الگوریتم های پیش بینی کننده هوش مصنوعی بر اساس تریلیون ها هشدار شبکه قبلی استفاده می کند تا در صورت بروز مشکل هشدار دهد.

ایان فاگ ایان فاگایان فاگ

ایان فاگ می گوید ارائه دهندگان شبکه به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی برای نظارت بر سیستم های خود استفاده می کنند

اپراتورهای دیگر، مانند Vodafone، از AI دیجیتال doppelgangers – کپی دیجیتال مجازی تجهیزات واقعی مانند دکل ها و آنتن ها – برای نظارت مداوم بر عملکرد شبکه های خود استفاده می کنند.

هوش مصنوعی همچنین برای مدیریت نحوه استفاده مراکز داده عظیم از انرژی برای خنک نگه داشتن سرورهای خود و بهینه سازی ظرفیت ذخیره سازی استفاده می شود.

انفجار داده های تولید شده توسط افزایش استفاده از هوش مصنوعی دلیل دیگری است که چرا شرکت های مخابراتی در سراسر جهان به سرمایه گذاری در به اصطلاح شبکه های تلفن همراه خودران 5G ادامه می دهند. آنها از زیرساخت اختصاصی 5G جدید استفاده می کنند، به جای اینکه تا حدی به تقویت سیستم قدیمی تر و کم کارآمدتر 4G متکی باشند.

5G Standalone سرعت و ظرفیت بسیار بالاتری را ارائه می دهد. اما برخی از کارشناسان بر این باورند که حتی این فناوری پیشرفته برای مقابله با خواسته های عصر هوش مصنوعی کافی نخواهد بود.

برای مثال، در کنگره جهانی موبایل امسال در بارسلون، برخی کارشناسان ادعا کردند هوش مصنوعی تا زمان استقرار 6G از سال 2028 نمی تواند به پتانسیل کامل خود دست یابد.

در حالی که مشتریان تلفن همراه تنها زمانی متوجه شبکه می شوند که همه چیز به درستی پیش می رود، آنها از خدمات ضعیف به مشتریان با تمام آسیب های اعتباری که می تواند به برندها وارد کند، بسیار بیشتر آگاه هستند.

به این ترتیب، صنعت همچنین امیدوار است که هوش مصنوعی بتواند به طور اساسی نحوه تعامل و خدمات رسانی به مشتریان را بهبود بخشد.

به عنوان مثال، Global Telco AI Alliance – یک سرمایه گذاری مشترک متشکل از Deutsche Telekom، e&، Singtel، Softbank و SK Telecom با 1.3 میلیارد مشتری در 50 کشور جهان – هدف آن توسعه یک ربات چت هوش مصنوعی است که به طور خاص برای بخش مخابرات و نوع سوالاتی که معمولا مشتریان می پرسند.

بنیانگذاران Alliance امیدوارند که این چت بات آموزش دیده بتواند اکثر سوالات اولیه مشتریان را رسیدگی کند و به نمایندگان مرکز تماس اجازه دهد تا روی موارد پیچیده تر تمرکز کنند.

کارگران Getty Images آنتن های 5G را آزمایش می کنندگتی ایماژ

هوش مصنوعی برای نظارت خودکار بر مصرف برق برج های سلولی استفاده می شود

در همین حال، Vodafone با سرویس Azure OpenAI مایکروسافت همکاری کرده است تا خدمات مشتریان را بهبود بخشد، به رهبری دستیار دیجیتال خود Tobi، که با بیش از 40 میلیون مشتری در ماه در 13 کشور و 15 زبان در تعامل است.

هرچه توبی بیشتر بتواند بدون دخالت انسان به سوالات مشتری پاسخ دهد، شکایات کمتری وجود خواهد داشت که برای سود و شهرت شرکت خوب است.

اسکات پتی، مدیر ارشد فناوری Vodafone می گوید: «ما هوش مصنوعی را در درجه اول به عنوان یک «دستیار مجازی» برای مردم می بینیم. “ما در حال حاضر می بینیم که چگونه هوش مصنوعی زمان کارمندان Vodafone را از کارهای دستی خسته کننده و تکراری آزاد می کند و به آنها اجازه می دهد بر روی فعالیت های خلاقانه تری تمرکز کنند که به نفع مشتریان و محیط زیست است.”

او استدلال می کند که هوش مصنوعی همچنین به مشتریان آزادی بیشتری برای کار روی موارد پیچیده تر می دهد. Vodafone همچنین می‌گوید که Azure OpenAI با داده‌های اولیه نشان‌دهنده دوبرابر شدن سفرهای آنلاین موفقیت‌آمیز مشتریان و کاهش 10 درصدی تماس‌های بعدی، یافتن آنچه را که به دنبال آن هستند برای مشتریان آسان‌تر می‌کند.

وودافون اسکات پریوودافون

اسکات پری می گوید هوش مصنوعی کارکنان را برای کارهای جالب تر آزاد می کند

در حالی که بسیاری از مفسران نگران هستند که هوش مصنوعی می تواند منجر به از دست دادن مشاغل گسترده در بخش مخابرات شود زیرا کارهای ساده به طور فزاینده ای توسط نرم افزار خودکار می شوند، آقای سینکلر از GSMA معتقد است که در واقع می تواند یک توانمندساز باشد، به ویژه برای کشورهای کم درآمد.

او استدلال می‌کند: «هوش مصنوعی به بازارهای نوظهور ابزاری تخصصی می‌دهد تا به آن‌ها کمک کند عقب‌نشینی کنند». ما طرفدار تلاش برای دموکراتیک کردن هوش مصنوعی هستیم، بنابراین استفاده از آن فقط برای ثروتمندان نباشد.”

او بر این باور است که برخی از عذاب‌های پیرامون هوش مصنوعی بیش از حد به پایان رسیده است، بنابراین او لحن خوش‌بینانه‌تری به خود می‌گیرد.

ایان فاگ از CCS Insight موافق است: “هوش مصنوعی چندین سال است که وجود داشته و برای موارد خاص استفاده می شود. [telecoms] موارد اما اکنون در بسیاری از زمینه‌ها – شبکه، دستگاه‌ها، نرم‌افزار – استفاده می‌شود، بنابراین هر ابزاری که اکنون استفاده می‌کنیم این پتانسیل را دارد که بسیار بسیار بهتر شود.

هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که شبکه‌ها را سبزتر و جهان را کارآمدتر کند.

داستان های بیشتر در مورد هوش مصنوعی را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید