چین متهم به تغییر نام صدها روستای اویغور است


پا آنا لامچه، اخبار بی بی سی

رویترز یک معترض اویغور با نقاب آبی رنگ منقش به ستاره و هلال، با دست قرمزی که پرچم چین بر دهانش پوشانده شده است.رویترز

فعالان به شواهد فزاینده ای از نقض سیستماتیک حقوق بشر علیه اویغورها اشاره می کنند

به گزارش دیده بان حقوق بشر (HRW)، چین نام صدها روستا را در منطقه سین کیانگ تغییر داده است تا فرهنگ مسلمانان اویغور را از بین ببرد.

به گفته A گزارش گروهصدها روستا در سین کیانگ با نام های مربوط به مذهب، تاریخ یا فرهنگ اویغور بین سال های 2009 تا 2023 جایگزین شدند.

بر اساس مطالعه‌ای که بر اساس داده‌های منتشر شده توسط چین، کلماتی مانند “سلطان” و “زیارتگاه” در حال ناپدید شدن از نام‌ها هستند و اصطلاحاتی مانند “هماهنگی” و “شادی” جایگزین شده‌اند.

بی بی سی در مورد این اتهامات با سفارت چین در لندن تماس گرفته است.

در سال‌های اخیر، مقامات چینی به‌طور بنیادی در حال تغییر شکل جامعه در سین‌کیانگ بوده‌اند و تلاش می‌کنند تا اقلیت اویغور را در فرهنگ اصلی چینی جذب کنند.

محققان HRW و سازمان نروژی Uyghur Hjelp نام روستاهای سین کیانگ را به مدت 14 سال از وب سایت اداره ملی آمار چین مطالعه کردند.

آنها دریافتند که نام 3600 روستا از 25000 روستای سین کیانگ در آن زمان تغییر کرده است.

به گفته HRW، در حالی که اکثر این تغییر نام‌ها «به نظر عادی می‌آیند»، حدود یک پنجم – یا 630 تغییر – ارجاعات به دین، فرهنگ یا تاریخ اویغور را حذف می‌کند.

کلماتی که برای جمعیت اویغور چین معنی دارد – از جمله بحث و جدلعنوان معلم دینی صوفی و ​​نیز عناوین سیاسی یا افتخاری مانند سلطان و پرسیدن – با کلماتی جایگزین شد که ادعاهای HRW منعکس کننده “ایدئولوژی اخیر حزب کمونیست چین” از جمله “هماهنگی” و “شادی” است.

در یکی از نمونه‌هایی که در این گزارش برجسته شده است، آک مشیت (“مسجد سفید”) در شهرستان آکتا، روستایی در جنوب غربی سین کیانگ، در سال 2018 به روستای وحدت تغییر نام داد.

آ شواهد روزافزون حاکی از نقض سیستماتیک حقوق بشر است علیه جمعیت مسلمان اویغور کشور. پکن این اتهامات را رد می کند.

اکثر مسلمانان اویغور چین در شمال غربی این کشور در مناطقی مانند سین کیانگ، چینگهای، گانسو و نینگشیا زندگی می کنند.

حدود 20 میلیون مسلمان در چین زندگی می کنند. در حالی که چین رسما یک کشور ملحد است، مقامات می گویند که آنها با آزادی مذهبی مدارا می کنند.

با این حال، در سال های اخیر، ناظران می گویند که شاهد سرکوب سراسری مذهب سازمان یافته بوده اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، اگرچه تغییر نام روستاها و شهرها ادامه دارد، اما اکثر نام‌ها بین سال‌های 2017 و 2019 تغییر کرده‌اند.

این گروه می گوید که این همزمان با تشدید خصومت ها علیه جمعیت اویغور در سین کیانگ است.

چین از تهدید «تروریسم خشونت‌آمیز، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی» استفاده کرد. در گذشته برای توجیه بازداشت های دسته جمعی اقلیت اویغور کشور.

مایا وانگ، سرپرست چین در دیده بان حقوق بشر، گفت: «مقامات چینی نام صدها روستا در سین کیانگ را از روستاهایی که اهمیت غنی اویغوری دارند به روستاهایی که تبلیغات دولتی را منعکس می کنند، تغییر داده اند.

او افزود: «به نظر می‌رسد این تغییرات نام بخشی از تلاش‌های دولت چین برای پاک کردن عبارات فرهنگی و مذهبی اویغورها باشد».

تحقیق به دنبال الف گزارشی که سال گذشته منتشر شد که در آن دیده‌بان حقوق بشر دولت چین را به بستن، تخریب و تغییر کاربری مساجد متهم کرد. در تلاش برای جلوگیری از اعمال اسلام در چین.

دیدگاهتان را بنویسید