اولین مرکز تروما در هند پس از گرمازدگی


پا سوتیک بیسواس، @soutikBBC، خبرنگار هندی
EPA یک کارگر هندی در یک روز گرم در نزدیکی دهلی نو، هند، در 18 ژوئن 2024، در حالی که دیگران در یک پیاده رو در سایه یک پل هوایی استراحت می کنند، از یک بطری آب می نوشند. EPA

یک کارگر ساختمانی در طول موج گرمای دهلی آب می نوشد

در یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های پایتخت هند، دهلی، یک پزشک می‌گوید که هرگز چنین چیزی را ندیده است.

“این گرمای بی سابقه است. در 13 سالی که اینجا کار می کنم، یادم نمی آید گواهی فوت ناشی از گرمازدگی را امضا کرده باشم. من امسال چندین قرارداد امضا کرده ام.

دهلی از گرمای مداوم رنج می برد و دمای روزانه از 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) عبور می کند و نزدیک به 50 درجه سانتیگراد به اوج خود می رسد. رطوبت و بادهای گرم به گرما می افزایند که با کمبود آب و قطع برق به دلیل افزایش تقاضا همراه می شود. و در پایتخت، مردم از گرما شروع به مردن کردند.

گرمازدگی، شدیدترین بیماری گرمایی، با سه ویژگی کلیدی تعریف می‌شود: قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت زیاد، دمای بدن ۴۰.۵ درجه سانتی‌گراد (۱۰۵ فارنهایت) یا بالاتر، و تغییرات ذهنی مانند سردرگمی خفیف یا اختلال در هوشیاری. گرمازدگی همچنین یک قاتل خاموش است و قربانیان می توانند ظرف چند ساعت پس از قرار گرفتن در زیر نور خورشید احساس بیماری کنند. مرکز ملی کنترل بیماری های هند گرمازدگی را یک وضعیت “تهدید کننده زندگی” با میزان مرگ و میر 40 تا 64 درصد می داند.

از زمان افتتاح کلینیک گرمازدگی بیمارستان دکتر چاوهان دهلی در اواخر ماه مه، هفت نفر بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده اند و بیش از 40 نفر به دلیل بیماری های ناشی از گرما تحت درمان قرار گرفته اند.

خبرگزاری فرانسه دکتر آجی چاوهان، رئیس واحد گرمازدگی، طی مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه در بیمارستان رام منوهار لوهیا در دهلی نو در 30 می 2024 صحبت می کند.خبرگزاری فرانسه

آجی چاوهان، رئیس کلینیک گرمازدگی در دهلی، می گوید که تا به حال این همه بیمار را ندیده است.

اکثریت مردانی بودند که در خارج از منزل و در کارخانه‌های کوچک و غیرقانونی با شرایط بد کار می‌کردند و دمای شدید را تحمل می‌کردند. البته گرما فقط به دهلی محدود نمی شود و از ماه مارس ده ها نفر بر اثر بیماری های ناشی از گرما جان خود را از دست داده اند. بیش از 50 کشته تنها در سه روز در اوایل ژوئن در ایالت های اوتار پرادش و اودیشا.

در کلینیک RMLH، که شاید اولین در نوع خود در هند باشد، تلاش‌ها برای نجات بیماران گرمازدگی بر چالش ناشی از آب و هوای سریع و فوریت‌های پزشکی تاکید می‌کند.

چند روز پیش مردی با دمای بدن 42 درجه سانتیگراد (107.7 فارنهایت) به اینجا آورده شد. دمای طبیعی داخلی بدن 37-38 درجه است. او دچار گرمازدگی شد.

در چنین دمایی، بدن انسان شروع به خاموش شدن می کند، سلول ها از بین می روند، خطر نارسایی اندام وجود دارد. هنگامی که جریان خون به پوست متوقف می شود، تعریق متوقف می شود و آن را سرد و لطیف می کند.

در کلینیک، پزشکان بیمار را در آب سرد یک حمام سرامیکی 250 لیتری غوطه ور کردند که دمای آن از 0 تا 5 درجه متغیر است. (این کلینیک مجهز به دو وان سرامیکی، دستگاه یخ ساز 200 کیلوگرمی، دماسنج رکتوم، جعبه یخ و وان های بادی است.) بیمار حدود 25 دقیقه طول کشید تا خنک شود و بهبودی خود را آغاز کند و سپس برای ادامه درمان به بخش منتقل شود.

رویترز فاکیربای پاتل، 20 ساله، که کارکنان پزشکی می گویند از گرمازدگی رنج می برد، در طول موج گرما در احمدآباد، هند، 24 مه 2024، توسط کادر پزشکی بیمارستانی در احمدآباد، هند، کمک می شود. رویترز/ آمیت دیورویترز

یک بیمار که از گرمازدگی رنج می برد به بیمارستانی در احمدآباد منتقل می شود

“سرد شدن زودهنگام زندگی را نجات می دهد. دکتر چاوهان می گوید که هر ثانیه مهم است. تأخیر می تواند کشنده باشد یا باعث خونریزی بیمار شود یا به کلیه ها و کبد آسیب برساند.

مریض شدن در دهلی کار سختی نیست. زندگی سخت است. یک سوم ساکنان در مسکن های بی کیفیت و پر ازدحام زندگی می کنند. 6400 محله فقیر نشین این شهر که بیش از یک میلیون خانوار در آن زندگی می کنند، فاقد سرمایش کافی هستند و با بحران های معیشتی فصلی مواجه هستند. مردان هنگام کار در هوای آزاد بیمار می شوند. زنان پس از اقامت طولانی در آشپزخانه با اجاق های سنتی مریض می شوند.

مناطق سبز کمی وجود دارد. در اوج تابستان، شهر به کوره ای سوزان تبدیل می شود که بین گرمای سوزان بالا و زمین سوزان در پایین به دام افتاده است.

آنجانا کوماری، همسر یک کارگر روزمزد که به دلیل گرمازدگی در RHML بستری شده بود، گفت. ایندین اکسپرس که به دلیل قطع برق، تنها پنکه در محله فقیر نشین آنها کار نمی کند. شوهرش که تمام روز دوشنبه از کار خسته شده بود، نتوانست بخوابد و بعداً دچار تشنج، استفراغ و اسهال شد. شب او را سریع به بیمارستان برد. خانم کوماری گفت: “پزشکان به من گفتند که او تا مدتی نمی تواند راه برود و به مراقبت های زیادی نیاز دارد.”

کسانی که در فضای باز کار می کنند بیشترین آسیب را می بینند. اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان در ماه نوامبر نظرسنجی صلح سبز در مورد تأثیر گرما، فروشندگان خیابانی در دهلی مشکلات بهداشتی را به دلیل هوای گرم گزارش کردند. تحریک پذیری شایع ترین (73.44 درصد) و پس از آن سردرد، کم آبی بدن، آفتاب سوختگی، خستگی و گرفتگی عضلات بود. بیشتر آنها در دسترسی به مراقبت های بهداشتی به دلیل کمبود پول با مشکل مواجه بودند.

AFP کارکنان پزشکی در 30 مه 2024 یک حمام یخ در واحد گرمازدگی بیمارستان رام منوهار لوهیا در دهلی نو آماده می کنند.خبرگزاری فرانسه

در یک کلینیک گرمازدگی در دهلی، بیماران در وان های سرامیکی آب یخ غوطه ور می شوند

«گرما هر روز در حال افزایش است. ما زیر آسمان باز زندگی می کنیم. چه منابعی را می توانم جمع آوری کنم؟ گرین پیس گودی، فروشنده آب نیشکر که یک سنگ شکن دستی کار می کند، گفت: در صورت امکان، باید درختان و گیاهانی در نزدیکی آن وجود داشته باشند تا هوای تازه به وزش ادامه دهد و بدن احساس آرامش کند.

«بعد از اینکه تمام روز در گرمای خورشید بودم، حوصله شام ​​خوردن در شب را ندارم. تنها چیزی که می توانم به آن فکر کنم این است که پاهایم را دراز کنم و بخوابم.»

و مردم در سراسر هند به دلیل گرما بیمار می شوند. یک نظرسنجی جدید در سراسر کشور توسط مرکز اطلاعات سریع (CRI) برخی از آنها را ارائه می دهد مناظر خیره کننده در مورد اینکه چگونه گرما به مردم آسیب می رساند و بهره وری را فلج می کند.

این نشان داد که 45 درصد از خانوارهایی که با آنها تماس گرفته شده گزارش داده اند که حداقل یکی از اعضا به دلیل گرما در ماه گذشته بیمار شده است.

در میان افراد آسیب دیده، بیش از 67 درصد از اعضای خانواده بیش از پنج روز بیمار بودند.

این تأثیر به ویژه در میان فقیرترین افراد قوی بود. به طور خاص، 32.5 درصد از خانوارهای دارای موتور سیکلت و 28.2 درصد بدون وسیله نقلیه، اعضای بیمار بیش از پنج روز را داشتند. این رقم برای خانوارهای دارای خودرو کمتر بوده و 21.8 درصد است.

Getty Images افراد بی خانمان در یک پناهگاه شبانه در میان هوای بسیار گرم در جاده لودی در 18 ژوئن 2024 در دهلی نو دیده می شوند.گتی ایماژ

دهلی دارای بیش از 200000 بی خانمان است که بسیاری از آنها در پناهگاه های شلوغ در گرمای شدید زندگی می کنند.

حدود سه چهارم کارگران هندی در مشاغلی کار می کنند که در معرض گرما هستند، مانند ساخت و ساز و معدن. این در طول موج گرما تشدید می شود زیرا ساعات کار ایمن و سازنده کمتری در طول روز وجود دارد. لانست پژوهش از دست دادن 167.2 میلیارد ساعت کار احتمالی در هند به دلیل گرمای بیش از حد در سال 2021 خبر داد.

نیلانجان سیرکار، مدیر CRI می گوید: «افت بهره وری خیره کننده است.

بر اساس داده های رسمی، بیش از 25000 نفر از گرما بین سال های 1992 تا 2019 جان خود را از دست داده اند. از آنجایی که هند داده های مرگ و میر را به درستی جمع آوری نمی کند، کارشناسان بر این باورند که تلفات واقعی بسیار بیشتر خواهد بود.

هند برنامه های اقدام گرمایی همانطور که تحقیقات نشان داده است نیز خوب کار نمی کنند. شایان ذکر است، طبق یک مطالعه صلح سبز، 68 درصد از مغازه‌داران در دهلی حتی درباره موج گرما چیزی نشنیده‌اند. بنابراین جای تعجب نیست که اضطراری گرما در گفتمان سیاسی ظاهر نشود.

«بسیاری موج گرما را به عنوان یک رویداد طبیعی طولانی‌مدت می‌دانند و انتظار چندانی از مداخله دولت ندارند. آقای سیرکار می‌گوید که این نشان‌دهنده مشکل گسترده‌تر کم‌انتظارات در هند است.

اوضاع در دهلی وحشتناک به نظر می رسد. در سال 2022، هند 203 روز گرما داشت که بالاترین رکورد در تاریخ بود در دهلی حدود 17 عدد وجود دارد. مارس گرم ترین ماه هند بود که توسط اداره هواشناسی ثبت شد، در حالی که دهلی دومین آوریل خود را در 72 سال گذشته ثبت کرد.

دکتر چاوهان می گوید: “این بدتر خواهد شد. ما باید بسیار مراقب باشیم.”دیدگاهتان را بنویسید