تنش در دریای چین جنوبی آمریکا و پکن را مجبور به گفتگوی بیشتر کرده است


پا لورا بیکر، خبرنگار چینی

لوری بیکر، سفیر بی‌بی‌سی می‌گوید که ایالات متحده بر کاهش درگیری با چین تمرکز کرده است

سفیر آمریکا در چین به بی‌بی‌سی گفت که واشنگتن و پکن به‌رغم روابط «جنجال‌آمیز و رقابتی» خود، برای جلوگیری از درگیری در دریای چین جنوبی مرتب‌تر با هم گفتگو می‌کنند.

ارتش ما در نزدیکی یکدیگر در دریای چین جنوبی و تنگه تایوان عمل می کند. نیکلاس برنز در اوایل این هفته در مصاحبه ای در پکن گفت: شما نمی خواهید سیگنال اشتباهی ارسال کنید.

دریای چین جنوبی با ادعای پکن که باعث افزایش تنش با تایوان و فیلیپین و همچنین قدرتمندترین متحد آن، ایالات متحده شده، به نقطه عطف خطرناکی تبدیل شده است.

در ماه‌های اخیر، کشتی‌های چینی و فیلیپینی بازی خطرناکی از موش و گربه را در آب‌های مورد مناقشه انجام داده‌اند – در آخرین درگیری این هفته، گفته می‌شود که گارد ساحلی چین سوار بر یک قایق فیلیپینی شده و با شمشیر و چاقو به سربازان حمله کردند.

ایالات متحده که اتحادهای نظامی خود را از مانیل تا توکیو تحکیم کرده است، بارها متعهد شده است که از حقوق متحدان خود در دریای چین جنوبی دفاع کند.

این امر روابط با چین را بیشتر تیره کرد – که قبلاً به دلیل حمله روسیه به اوکراین، ادعاهای چین در مورد تایوان خودمختار و جنگ تجاری تیره شده بود.

رویترز، کشتی‌های گارد ساحلی چین در 4 مه در مسیر ماموریت تدارکاتی در دومین توماس شول در دریای چین جنوبی، در 5 مارس 2024، به کشتی تدارکاتی فیلیپین Unaizah با توپ های آب شلیک کردند. رویترز

قایق های چینی و فیلیپینی در دریای چین جنوبی به یکدیگر نزدیک شده اند

آقای برنز گفت که اینها نقطه‌های آتش‌سوزی هستند که هنوز دو طرف را «کاملاً از هم جدا می‌کنند»، اما مهم است که تلاش کنیم تا جایی که ممکن است مردم را به هم نزدیک کنیم.

چینی ها موافقت کرده اند که ارتباطات نظامی به نظامی ما را افزایش دهند و این برای ما بسیار مهم است. شما می خواهید ارتباط برقرار کنید زیرا آخرین چیزی که ما می خواهیم یک تصادف است، یک سوء تفاهم که منجر به درگیری می شود.”

اگرچه تنش ها کاهش یافته است، اما انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا می تواند دوباره روابط را تیره کند.

برنز گفت: «ما به چینی ها هشدار داده ایم که به هیچ وجه در انتخابات ما دخالت نکنند.

در اوایل سال جاری، مقامات FBI گفتند که چین احتمالا به تلاش های خود برای ایجاد اختلاف و کمک به انتشار اطلاعات نادرست آنلاین ادامه می دهد.

سفیر گفت که FBI همچنین شواهدی دال بر «تجاوز سایبری مقامات چینی» به ایالات متحده دارد. پکن همواره اتهامات مربوط به جنگ سایبری تحت حمایت دولت را رد کرده و می گوید که این کشور نیز قربانی چنین جنایاتی است.

جو بایدن و دونالد ترامپ هر دو در حال مبارزه با پکن هستند، استراتژی که آنها را برنده رأی می دانند. پرزیدنت بایدن در ماه مه تعرفه های جدیدی را بر خودروهای الکتریکی، پنل های خورشیدی و دیگر کالاهای ساخت چین اعلام کرد. تعداد کمی از خودروهای الکتریکی به سواحل ایالات متحده می‌رسند، اما سفیر برنز نقش سیاست داخلی در این تصمیم را رد می‌کند.

او گفت که این یک “حرکت اقتصادی” با هدف حفظ مشاغل ایالات متحده است. در همین حال، چین هشدار داده است که ممکن است با تعرفه های خود مقابله کند.

اما با وجود رقابت، نقاط روشنی وجود دارد.

قبل از اینکه برای مصاحبه ما بنشیند، آقای برنز با فرستاده آب و هوای چین دیدار کرد، زیرا دو بزرگترین آلاینده جهان برای یافتن راه هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مضر تلاش می کنند.

واشنگتن و پکن همچنین برای جلوگیری از رسیدن ماده مخدر فنتانیل به سواحل ایالات متحده، که آقای برنز آن را “بحرانی” خواند، آنچه را “مذاکرات سطح بالا” می نامند، برگزار می کنند.

رویترز، نیکلاس برنز، سفیر ایالات متحده در چین، با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در تالار بزرگ مردم در پکن، چین، 26 آوریل 2024 ملاقات کرد.رویترز

نیکلاس برنز (سمت چپ، با شی جین پینگ) از سال 2022 سفیر ایالات متحده در پکن بوده است.

بیشتر دیدارهای او در سطح وزیران است و مخاطبان با رئیس جمهور شی برای دیدار مقامات ارشد ایالات متحده مانند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، محفوظ است.

هر دو طرف همچنین متعهد شدند که روی تبادلات مردمی بیشتر کار کنند. به این دلیل که تعداد دانشجویان آمریکایی در حال تحصیل در چین از حدود 15000 نفر در سال 2011 به 800 نفر کاهش یافته است.

آقای شی امیدوار است در پنج سال آینده در را برای 50000 دانشجوی آمریکایی به چین باز کند. او در نوامبر گذشته در جریان بازدید از سانفرانسیسکو گفت که این “تمایل نهایی دو ملت ما برای تبادل و همکاری است.”

اما سفیر برنز بخش‌هایی از دولت چین را متهم کرد که این سخنان گرم را جدی نگرفته است: «از زمان نشست سانفرانسیسکو، 61 حادثه جداگانه رخ داده است که نیروهای امنیتی یا وزارتخانه‌های دولتی مانع از مشارکت شهروندان چینی در برنامه‌های دیپلماسی عمومی شده‌اند. در خانه، در سفارت ما، یا از رفتن مردم به ایالات متحده برای شرکت در سفرهای مشترک جلوگیری می کردند – بنابراین برای ما بسیار دشوار بود که مردم را دور هم جمع کنیم.”

از سوی دیگر، دانشجویان و دانشگاهیان چینی گزارش می دهند که توسط مرزبانان آمریکایی مورد حمله غیرمنصفانه قرار گرفته اند. سفارت پکن در واشنگتن یک اعتراض رسمی را تسلیم کرد و مقامات آمریکایی را به بازجویی های «غیر معقول»، آزار و اذیت، لغو روادید و حتی اخراج چندین دانشجوی چینی با مجوزهای معتبر سفر پس از ورود به آمریکا متهم کرد.

واشنگتن همچنین یک توصیه سفر “سطح 3” به چین صادر کرد و از بازدیدکنندگان خواست تا در سفر خود “بازنگری” کنند. آقای برنز این را رد کرد که این هشدار با درخواست ایالات متحده برای “گردهمایی مردم” در تضاد است، اما بیشتر یک اقدام پیشگیرانه بود.

آمریکایی‌هایی در اینجا نشسته‌اند که معتقدیم به ناحق بازداشت شده‌اند، به ناحق مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، من با این زندانیان ملاقات کرده‌ام و می‌خواهیم آنها آزاد شوند.» او گفت که چند آمریکایی از سوی چین در معرض «ممنوعیت خروج» قرار گرفته‌اند، پاسپورت‌هایشان را در فرودگاه ضبط کرده‌اند و قادر به خروج نیستند.

چین نیز به نوبه خود، ایالات متحده را از فهرست کشورهای بدون ویزا تا 15 روز حذف کرد – پس از اینکه پکن اخیرا روابط خود را با کانبرا بهبود بخشید، استرالیا نیز به این فهرست پیوست.

ثابت می‌کند که تماس مردم با مردم – هدف نسبتاً آسانی در یک رابطه خاردار – بسیار دشوار است، شاید نشانه‌ای از عدم اعتماد مداوم در هر دو طرف باشد.

اما بزرگترین شکاف در حال حاضر ممکن است جنگ در اوکراین باشد.

به نظر می رسد ایالات متحده معتقد است که چین ممکن است کلید توقف پیشرفت روسیه در میدان نبرد را در دست داشته باشد. و سفیر برنز پیام واشنگتن مبنی بر عدم تحمل حمایت پکن از تهاجم مسکو را تکرار کرد.

وی گفت: چین در این جنگ بی طرف نیست. چین در حال نشان دادن رنگ واقعی خود است. این حمایت روسیه است، حمایت پوتین که او این جنگ وحشیانه را علیه جمعیت غیرنظامی اوکراین به راه انداخته است. ما می دانیم که شرکت های چینی چه چیزهایی را عرضه می کنند و می دانیم که این شرکت چه تاثیری بر توانایی روسیه برای مبارزه با این جنگ دارد.”

او گفت که “ده ها هزار” شرکت چینی از مسکو حمایت می کنند. ما تعداد زیادی را تحریم کرده‌ایم و آماده هستیم اگر دولت در اینجا عقب‌نشینی نکند، کارهای بیشتری انجام دهیم.»

خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پیش از دیدار در هفته رهبران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در وودساید، کالیفرنیا در 15 نوامبر 2023، از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین استقبال کرد.خبرگزاری فرانسه

آخرین باری که رئیس جمهور آمریکا با شی جین پینگ دیدار کرد، نوامبر بود

اظهارات او منعکس کننده سخنان گروه هفت در ایتالیا است که مدعی شد حمایت چین از روسیه در جنگ اوکراین «سهم» بوده است. آنها همچنین تهدید کرده‌اند که تحریم‌های بیشتری برای مجازات سازمان‌های چینی که به گفته آنها به روسیه در دور زدن تحریم‌های غرب کمک می‌کنند، اعمال کنند.

پکن این هشدارها را رد کرد و آن را «پر از تکبر، تعصب و دروغ» خواند.

با این حال، برخی آن را بهبودی نسبت به سال 2022 می نامند. به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان به تایوان، پکن خشمگین تمام ارتباطات کابینه را در واشنگتن قطع کرد. روابط دوباره در اوایل سال 2023 قبل از دیدار آقای بلینکن تیره شد. او سفر خود را پس از سرنگونی یک بالون چینی در ارتفاع بالا که از حریم هوایی آمریکای شمالی عبور کرد، لغو کرد.

روابط در نهایت تنها در نوامبر گذشته، زمانی که آقایان بایدن و آقای شی در سانفرانسیسکو ملاقات کردند، تثبیت شد.

آقای برنز گفت که دو سال اول ریاست‌جمهوری او دشوار بوده و تعامل کمی با مقامات چینی داشته است.

اکنون، او می افزاید، این رابطه «نسبتاً بهتر است»، اما او راه سختی را پیش رو می بیند: «این رقابت بسیار سخت برای مدتی وجود خواهد داشت».

دیدگاهتان را بنویسید