قربانیان سقوط هواپیمای بوئینگ 737 مکس از آمریکا خواستند 25 میلیارد دلار جریمه را بازپس بگیرند


خانواده های کشته شدگان دو سانحه هواپیمای بوئینگ 737 مکس خواستار پیگرد قانونی و 24.8 میلیارد دلار جریمه برای “مرگبارترین جنایت شرکتی در تاریخ ایالات متحده” شده اند.

وکیل خانواده، پل کاسل، گفت که این مبلغ با توجه به «تلفات انسانی عظیم جنایات بوئینگ» «توجیه و به وضوح مناسب» است.

در نامه ای 32 صفحه ای که بی بی سی مشاهده کرد، آقای کسل گفت که دولت ایالات متحده باید این کار را انجام دهد مدیران شرکت را به دست عدالت بسپارید زمانی که 346 نفر در دو تصادف در سال های 2018 و 2019 جان خود را از دست دادند.

نامه نقل شده است عذرخواهی دیو کالهون، مدیرعامل بوئینگ روز سه شنبه در جریان شهادت کنگره.

وی در حالی که اعضای خانواده قربانیان فاجعه او را سرزنش می کردند، گفت: «از غم و اندوهی که ایجاد کرده ایم عذرخواهی می کنم.

دو هواپیمای 737 مکس در تصادفات جداگانه اما تقریباً یکسان جان باختند و 346 نفر کشته شدند.

در اکتبر 2018، تمام 189 مسافر یک پرواز لاین ایر بر اثر سقوط هواپیما در دریای جاوه 13 دقیقه پس از برخاستن از جاکارتا، اندونزی، کشته شدند.

در مارس 2019، یک پرواز خطوط هوایی اتیوپی شش دقیقه پس از بلند شدن از آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، سقوط کرد. همه 157 سرنشین هواپیما جان باختند.

هر دو سقوط به نقص در سیستم های کنترل پرواز مرتبط بودند.

آقای کالهون در سخنرانی خود در کنگره به این موضوع اذعان داشت شرکت اشتباهاتی مرتکب شد و گفت که از گذشته “یاد گرفت”.

او همچنین اذعان کرد که بوئینگ تلافی کرد اطلاع دهندگان اما گفت که به آن کارمندان “گوش داد”.

وزارت دادگستری در حال بررسی بازگشایی اتهام کلاهبرداری جنایی در سال 2021 علیه بوئینگ مربوط به دو سانحه است.

این اتهام همچنان معلق بود زیرا شرکت در توافقی اعتراف کرد که تنظیم کننده های ایمنی هوا را در مورد جنبه های 737 Max گمراه کرده است و متعهد شده است که یک سیستم انطباق جدید برای شناسایی و جلوگیری از تقلب بیشتر ایجاد کند.

ماه گذشته، دادستان ها دریافتند که وقتی پانل در از هواپیمای 737 مکس در پرواز خطوط هوایی آلاسکا در ژانویه پرواز کرد و سوراخی در بدنه هواپیما در وسط پرواز ایجاد کرد، این توافق نقض شد.

وزارت دادگستری باید تا 7 جولای درباره بازگشایی پرونده تصمیم گیری کند.

در این نامه، آقای کسل گفت که مشتریانش توصیه می‌کنند که این بخش دستور دهد بخشی از جریمه‌های آتی برای ایجاد یک ناظر مستقل از اقدامات امنیتی و انطباق شرکت استفاده شود.

خانواده های کشته شدگان در تصادفات روز سه شنبه در جلسه استماع کنگره شرکت کردند و عکس های عزیزان خود را در دست گرفتند.

زیپورا کوریا که پدرش در سانحه سقوط سال 2019 درگذشت، گفت: من از انگلیس به واشنگتن پرواز کردم تا شخصاً آنچه را که مدیر عامل بوئینگ باید به سنا و جهان در مورد هرگونه پیشرفت ایمنی در این شرکت بگوید، بشنوم. هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8.

همچنین به دولت ایالات متحده فشار می‌آورم تا بوئینگ و مدیران شرکت‌های آن را مسئول قتل 346 نفر بداند. تا عدالت را نبینیم آرام نخواهیم گرفت.»

دیدگاهتان را بنویسید