چین نیروی واقعی دوستی پوتین و کیم است


پا لورا بیکر، @BBCLBicker، خبرنگار بی بی سی نیوز چین
رویترز کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتینرویترز

آغوش خوش آمدگویی روی آسفالت در ساعت 03:00، گارد افتخاری سربازان سواره، پرتره های عظیم کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین که در کنار هم در مرکز پیونگ یانگ آویزان شده اند – همه اینها برای ناآرام کردن غرب طراحی شده است.

اولین سفر پوتین به پیونگ یانگ از سال 2000 فرصتی برای روسیه و کره شمالی بود تا دوستی خود را نشان دهند. و زمانی که آقای کیم “حمایت کامل” خود را از حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد، آن را به نمایش گذاشتند.

سئول، توکیو، واشنگتن و بروکسل در این سخنان و در یک نشست سازمان یافته خطر بزرگی را خواهند دید. اما نکته این است که هر دو رهبر احساس می کنند به یکدیگر نیاز دارند – آقای پوتین برای ادامه جنگ به مهمات نیاز دارد و کره شمالی به پول نیاز دارد.

با این حال، قدرت واقعی در منطقه در پیونگ یانگ نبود – و نمی خواست هم باشد. آقای پوتین و آقای کیم در آستانه چین قرار گرفته اند و بنابراین از تحریک پکن که منبع حیاتی تجارت و نفوذ برای دو رژیم تحریم شده است، محتاط هستند.

و حتی در حالی که آقای پوتین از “دوستی محکم” خود با آقای کیم استقبال می کند، باید بداند که محدودیت هایی برای آن وجود دارد. و این مرز، رئیس جمهوری خلق چین، شی جین پینگ است.

پکن با احتیاط نگاه می کند

نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد آقای شی با توسعه اتحاد بین دو متحد خود موافق نیست.

گزارش ها حاکی از آن است که پکن از رئیس جمهور پوتین خواسته است که بلافاصله پس از دیدار با رئیس جمهور شی در ماه مه از پیونگ یانگ بازدید نکند. ظاهراً مقامات چینی خوششان نیامد که اپتیک کره شمالی در آن بازدید گنجانده شده است.

آقای شی در حال حاضر تحت فشار قابل توجهی از سوی ایالات متحده و اروپا قرار دارد تا حمایت مسکو را کاهش دهد و از فروش قطعاتی که به جنگ او در اوکراین دامن می زند، دست بردارد.

و او نمی تواند این هشدارها را نادیده بگیرد. همانطور که جهان به بازار چین نیاز دارد، پکن نیز برای مبارزه با رشد کند و حفظ جایگاه خود به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، به گردشگران خارجی و سرمایه گذاری نیاز دارد.

اکنون سفر بدون ویزا به بازدیدکنندگان از بخش‌هایی از اروپا و همچنین تایلند و استرالیا ارائه می‌کند. و پانداهای او دوباره به باغ وحش های خارجی فرستاده می شوند.

درک رهبر جاه طلب چین که می خواهد نقش جهانی بزرگ تری را بر عهده بگیرد و ایالات متحده را به چالش بکشد، اهمیت دارد. او قطعاً نمی‌خواهد به یک طرد شده تبدیل شود یا با فشار جدیدی از سوی غرب مواجه شود. در عین حال، او همچنان در حال ایجاد روابط با مسکو است.

Getty Images شی جین پینگگتی ایماژ

اگرچه او حمله به اوکراین را محکوم نکرد، اما هنوز کمک نظامی قابل توجهی به روسیه ارائه نکرده است. و در جریان دیدار در ماه مه، لفاظی محتاطانه او در تضاد با تعارفات گل آلود آقای پوتین از آقای شی بود.

تا به حال، چین همچنین پوشش سیاسی برای تلاش‌های کیم برای گسترش زرادخانه هسته‌ای خود فراهم کرده است و مکرراً مانع از تحریم‌های آمریکا در سازمان ملل شده است.

اما آقای شی طرفدار کیم جونگ اون شجاع نیست.

آزمایش های تسلیحاتی پیونگ یانگ به ژاپن و کره جنوبی این امکان را داد تا تاریخ تلخ خود را کنار بگذارند و توافقنامه دفاعی با ایالات متحده امضا کنند. و با افزایش تنش‌ها، کشتی‌های جنگی بیشتری در آب‌های اقیانوس آرام ظاهر می‌شوند که به ترس آقای شی از «ناتوی شرق آسیا» دامن می‌زند.

عدم موافقت پکن می تواند روسیه را مجبور به تجدید نظر در فروش فناوری بیشتر به کره شمالی کند. احتمال این نیز یکی از بزرگترین مشکلات ایالات متحده است.

آندری لانکوف، مدیر NK News می‌گوید که شک دارد: “من انتظار ندارم روسیه مقادیر زیادی فناوری نظامی در اختیار کره شمالی قرار دهد.”

او بر این باور است که روسیه در صورت دستیابی به این کار، «کسب دستیابی کمی به دست خواهد آورد و احتمالاً مشکلات بالقوه ای در آینده ایجاد خواهد کرد».

در حالی که توپخانه کره شمالی تیری در بازو برای تلاش های جنگی آقای پوتین خواهد بود، جایگزینی فناوری موشکی با آن کار بزرگی نخواهد بود.

و آقای پوتین می‌توانست بفهمد که لازم نیست چین را که نفت و گاز روسیه می‌خرد و مهم‌ترین متحد جهان است که آن را منزوی کرده است، عصبانی کرد.

پیونگ یانگ بیش از پیش به چین نیاز دارد. این تنها کشوری است که آقای کیم از آن دیدن کرده است. یک چهارم تا نیمی از نفت کره شمالی از روسیه تامین می شود، اما حداقل 80 درصد تجارت آن از چین تامین می شود. یکی از تحلیلگران روابط چین و کره شمالی را چراغ نفتی توصیف کرد که همچنان می سوزد.

به طور خلاصه: به همان اندازه که آقای پوتین و آقای کیم سعی می کنند به عنوان متحد ظاهر شوند، رابطه آنها با چین بسیار مهمتر از آنچه مشترک هستند.

چین برای از دست دادن خیلی مهم است

علیرغم مبارزه آشکار آنها با “غرب امپریالیستی”، این یک شراکت در زمان جنگ است. این می تواند تکامل یابد، اما در حال حاضر به نظر می رسد معاملاتی است، حتی اگر آنها مشارکت خود را به سطح “اتحاد” ارتقا دهند.

توافق بر سر مشارکت راهبردی جامع بین دو کشور که در نشست پوتین و کیم اعلام شد، تضمینی برای ادامه تامین مهمات پیونگ یانگ نیست.

آقای کیم برای خود به تدارکات نیاز دارد، زیرا جبهه خود را برای نگهداری دارد – منطقه غیرنظامی (DMZ) در مرز با کره جنوبی.

تحلیلگران همچنین معتقدند که روسیه و کره شمالی از سیستم عامل های متفاوتی استفاده می کنند که این سیستم عامل از کیفیت پایین و قدیمی برخوردار است.

مهمتر از آن، روسیه و کره شمالی روابط خود را برای چندین دهه در اولویت قرار نداده اند. زمانی که پوتین با غرب دوست بود، دوبار پیونگ یانگ را تحریم کرد و حتی به ایالات متحده، چین، کره جنوبی و ژاپن پیوست تا کره شمالی را متقاعد کند که برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد.

زمانی که کیم جونگ اون در سال 2018 به گردباد نشست های دیپلماتیک رفت، تنها یک بار با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. در آن زمان، لبخند بزرگ، در آغوش گرفتن و دست دادن آقای کیم برای مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی بود. آنها سه بار ملاقات کردند.

او پیش از سه دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده “نامه های عاشقانه” رد و بدل کرد – مردی که زمانی او را “سایبان” می نامید ناگهان “خاص” شد. او همچنین سه دیدار در سطح بالا با آقای شی، اولین رهبر بین المللی که تا به حال ملاقات کرده بود، برگزار کرد.

بنابراین، آقای پوتین تازه وارد حزب شده است. و با این حال او جذابیت را روشن نکرده است، در حالی که آقای کیم خیابان ها را با گل رز و فرش قرمز خط می کشد.

ستون رهبر روسیه در روزنامه دولتی کره شمالی بر منافع مشترک برای “مخالفت قاطعانه” جاه طلبی های غرب برای جلوگیری از برقراری نظم جهانی چند قطبی مبتنی بر احترام متقابل به عدالت تاکید کرد.

اما فاقد تملق و چاپلوسی بود که او نسبت به آقای شی، که به گفته او به اندازه یک «برادر» نزدیک بود، در حالی که از کند شدن اقتصاد چین به دلیل «رشد جهشی» تمجید می کرد. او حتی گفت که خانواده اش در حال یادگیری ماندارین هستند.

او مطمئناً جرات نمی‌کند رئیس‌جمهور شی را مجبور کند ساعت‌ها منتظر بماند و مانند پیونگ یانگ دیر به آنجا برسد. همچنین، به نظر می رسد که آنها با قضاوت او تصمیم نگرفته اند که مهمترین شریک کیست یک لحظه ناخوشایند که در آن با هم بحث کردند که چه کسی اول سوار ماشین شد.

با چین، هر دو مورد درخواست هستند. و بدون چین، آنها و رژیم هایشان مبارزه خواهند کرد.

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق در مورد بزرگترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.دیدگاهتان را بنویسید