اختاپوس برای نجات Bulb باید 3 میلیارد پوند به مالیات دهندگان بپردازد


اکتاپوس انرژی تقریباً 3 میلیارد پوند به دولت به عنوان بخشی از تعهد برای بازگرداندن وجوه مالیات دهندگان دریافتی برای نجات Bulb، رقیب شکست خورده خود، پرداخت خواهد کرد.

این بدان معناست که خزانه داری تقریباً تمام هزینه های ملی شدن موقت Bulb را در اوایل سال 2021 پوشش خواهد داد.

پیش بینی های قبلی نشان می داد که این می تواند بزرگترین کمک مالی دولت از زمان بحران مالی باشد. با این حال، هزینه‌های عمده‌فروشی انرژی کمتر منجر به کاهش قبض نهایی شده است.

Octopus در حال حاضر پرداخت این مبلغ را آغاز کرده است، اما انتظار دارد که در ماه سپتامبر تکمیل شود. به گزارش فایننشال تایمزدر حمایت از هر کسی که در دو هفته دیگر در انتخابات عمومی پیروز شود.

سیاستمداران این نگرانی را مطرح کرده‌اند که با تلاش میلیون‌ها نفر ممکن است هزینه‌های اضافی به صورت‌حساب‌های مشتریان اضافه شود.

Bulb یکی از ده‌ها تامین‌کننده انرژی کوچک‌تر بود که چندین سال پیش پس از افزایش قیمت گاز عمده‌فروشی، که تا حدی به دلیل پایان محدودیت‌های کووید و تشدید جنگ در اوکراین ایجاد شد، سقوط کرد.

Bulb در زمان ورشکستگی 1.5 میلیون مشتری در بریتانیا داشت.

این به اصطلاح در رژیم ویژه مدیریتی (SAR) قرار گرفت، جایی که توسط دولت از طریق Ofgem، ناظر انرژی، برای کمتر از یک سال اداره می شد، در حالی که در تلاش برای یافتن خریدار بود.

هنگامی که اکتاپوس انرژی وارد عمل شد و مشتریان Bulb را به مشتریان خود متصل کرد، با دولت قراردادی منعقد کرد که به این معنی بود که به پوشش هزینه های انرژی برای خانوارهای آسیب دیده کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که عرضه مختل نمی شود.

این نیرو توسط دولت خریداری شد و بر اساس قیمت عمده فروشی، 1.63 میلیارد پوند هزینه داشت.

بر اساس این توافق، توافق شد که شرکت اکتاپوس انرژی بر اساس سطح تعیین شده در سقف قیمت انرژی که توسط آفگم تعیین شده است، به دولت پرداخت کند.

از آنجایی که قیمت عمده‌فروشی گاز همچنان کاهش می‌یابد و قیمت توافق شده بازخرید اختاپوس ثابت باقی می‌ماند، دولت قرار است نه تنها پول خرج شده را جبران کند، بلکه 1.28 میلیارد پوند نیز از این معامله سود خواهد برد.

گرگ جکسون، بنیانگذار و مدیر اجرایی Octopus Energy، گفت: «این نتیجه یک نتیجه عالی برای مالیات دهندگان است.

اختاپوس در تاریک ترین اعماق بحران انرژی سخت کار کرد تا یک معامله عادلانه ایجاد کند، به این معنی که اگرچه Bulb با میلیاردها بدهی ورشکست شد، اما هزینه ای برای دولت نداشت.

طبق گزارشات، حدود 6.1 میلیون پوند از سایر هزینه‌هایی که قرار است دولت در رابطه با SAR بپردازد، پرداخت نشده باقی می‌ماند که کمتر از 19.6 میلیون پوند پیش‌بینی شده در ماه فوریه است. نامه ای به کمیته محاسبات عمومی ارسال شد به عنوان وزیر دائمی امنیت انرژی در ماه گذشته.

این بدان معناست که دولت بیش از 99 درصد از پول وام داده شده به اکتاپوس انرژی را بازپرداخت خواهد کرد.

با این حال، نامه می گوید که هنوز تعدادی “ابهامات” وجود دارد، بنابراین اعداد نهایی هنوز ممکن است تغییر کنند.

گزارش شده است که اگر تیمز واتر به دلیل بدهی سقوط کند، ممکن است مدل SAR در نظر گرفته شود.

خزانه داری، وزارت محیط زیست و تنظیم کننده Ofwat در حال بررسی وضعیتی هستند که در آن مشاوران مالی شرکت را به نمایندگی از دولت اداره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید