“اشتباه بزرگ” کره جنوبی اوکراین را مسلح خواهد کرد


ولادیمیر پوتین هشدار داده است که اگر کره جنوبی در جنگ علیه روسیه به اوکراین مسلح شود، مرتکب «اشتباه بزرگ» خواهد شد.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که سئول اعلام کرد در پاسخ به توافق جدید روسیه و کره شمالی در حال بررسی چنین امکانی است. برای کمک به یکدیگر در صورت «تجاوز» به کشوری خاص.

مسکو “خواهد … [make] پوتین روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: تصمیماتی که بعید است رهبری کنونی کره جنوبی را خوشحال کند” اگر سئول تصمیم بگیرد به کی یف تسلیحات ارسال کند.

رهبر روسیه مدت کوتاهی پس از یک سفر مجلل به پیونگ یانگ در ویتنام صحبت می کرد، جایی که او توافقنامه دفاعی متقابل را با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی امضا کرد.

سئول قبلاً این توافق را به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی خود محکوم کرده بود و جانگ هوجین، مشاور امنیت ملی گفت که کشورش قصد دارد “در موضوع حمایت تسلیحاتی از اوکراین تجدید نظر کند.”

پس از اظهارات پوتین، دفتر رئیس جمهور کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد که “گزینه های مختلفی” را برای ارسال تسلیحات به اوکراین بررسی خواهد کرد و موضع این کشور “به نحوه برخورد روسیه با این موضوع بستگی دارد.”

به گزارش خبرگزاری یونهاپ به نقل از منابع دیپلماتیک ناشناس، انتظار می رود مقامات همچنین سفیر روسیه در کره جنوبی را برای طرح اعتراض احضار کنند.

اگرچه کره جنوبی کمک های بشردوستانه و تجهیزات نظامی به اوکراین ارائه کرده است، اما همچنان از ارائه تسلیحات مرگبار خودداری می کند، زیرا سیاست رسمی عدم تسلیح کشورهای در حال جنگ را دارد.

برخی در اوکراین امیدوار بودند که تعمیق همکاری نظامی بین مسکو و پیونگ یانگ، سئول را مجبور به تجدید نظر در رویکرد خود کند. پیش از این، تحلیلگران گفته بودند که کی یف از سفر پوتین به پیونگ یانگ برای افزایش فشار استفاده خواهد کرد.

در این دیدار، آقای کیم همچنین متعهد به “حمایت کامل” از حمله روسیه به اوکراین شد. شواهد فزاینده ای در این مورد وجود دارد روسیه در حال حاضر موشک های کره شمالی را در اوکراین مستقر کرده است.

اوایل روز جمعه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، توافق روسیه و کره شمالی را ارزیابی کرد و گفت که این توافق باید “برای هر کشوری که به صلح و ثبات اهمیت می دهد” در منطقه نگرانی ایجاد کند.

وی افزود که این توافق “غافلگیر کننده نیست” و گفت که ایالات متحده ماه ها در مورد “روابط دفاعی در حال تکامل” دو کشور هشدار داده است.

یوشیماسا هایاشی، سخنگوی دولت ژاپن گفت: توکیو به شدت نگران است که رئیس جمهور پوتین همکاری فناوری نظامی با کره شمالی را رد نکرده است، و افزود که این توافق “غیرقابل قبول” است.

تحلیلگران می گویند این معاهده می تواند پیامدهای مهمی برای جهان و همچنین منطقه داشته باشد. کره شمالی علاوه بر اینکه می‌تواند آشکارا روسیه را مسلح کند، می‌تواند به طور بالقوه شاهد مداخله روسیه در هر درگیری جدید در شبه جزیره کره باشد.

دو کره از نظر فنی هنوز در جنگ هستند و امنیت مرزی شدیدی را حفظ می کنند، جایی که تنش ها در هفته های اخیر افزایش یافته است.

مقامات سئول روز جمعه گفتند، در یک حادثه جداگانه روز پنجشنبه، نیروهای کره شمالی برای مدت کوتاهی از مرز عبور کردند و پس از شلیک گلوله هشدار از سوی جنوب عقب نشینی کردند.

این سومین حادثه مشابه در کمتر از سه هفته است. رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت که دو مورد قبلی – در 9 و 18 ژوئن – ناخواسته معلوم شد.

گزارش اضافی توسط Gene McKenzie.

دیدگاهتان را بنویسید