ایالات متحده آنتی ویروس کسپرسکی را به دلیل پیوندهای ادعایی روسیه ممنوع کرد


ایالات متحده قصد دارد فروش نرم افزار ضد ویروس روسی کسپرسکی را به دلیل ارتباط ادعایی با کرملین ممنوع کند.

جینا ریموندو وزیر بازرگانی روز پنجشنبه گفت نفوذ مسکو بر این شرکت خطرات قابل توجهی برای زیرساخت ها و خدمات ایالات متحده به همراه دارد.

او گفت که ایالات متحده به دلیل “توانایی و قصد روسیه برای جمع آوری و استفاده از اطلاعات شخصی آمریکایی ها” مجبور به اقدام شد.

وزارت بازرگانی گفت: «کسپرسکی به طور کلی دیگر نمی‌تواند، در کنار سایر فعالیت‌ها، نرم‌افزار خود را در ایالات متحده بفروشد یا به‌روزرسانی‌هایی را برای نرم‌افزارهای در حال استفاده ارائه کند.

کسپرسکی گفت که قصد دارد از “همه گزینه های موجود بر اساس قانون” برای مبارزه با این ممنوعیت استفاده کند و هرگونه فعالیتی که امنیت ایالات متحده را تهدید می کند را رد می کند.

این طرح از اختیارات گسترده ای استفاده می کند که توسط دولت ترامپ ایجاد شده است تا معاملات بین شرکت های آمریکایی و شرکت های فناوری را با “دشمنان خارجی” مانند روسیه و چین ممنوع یا محدود کند.

این طرح عملاً دانلود به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، فروش مجدد و صدور مجوز محصول را از 29 سپتامبر ممنوع می‌کند و کسب‌وکار جدید به مدت 30 روز پس از اعلام محدود می‌شود.

فروشندگان و بازرگانانی که این محدودیت ها را نقض کنند با جریمه های وزارت بازرگانی مواجه می شوند.

وزارت بازرگانی همچنین دو بخش روسی و یک بخش بریتانیایی کسپرسکی را به اتهام همکاری با اطلاعات نظامی روسیه در لیست سیاه قرار خواهد داد.

این شرکت مدت هاست که هدف رگولاتورهای ایالات متحده بوده است. در سال 2017، وزارت امنیت داخلی محصول آنتی ویروس پرچمدار خود را از شبکه های فدرال ممنوع کرد و آن را به ارتباط با اطلاعات روسیه متهم کرد.

به گفته وزارت بازرگانی، در حالی که دفتر مرکزی این شرکت چند ملیتی در مسکو قرار دارد، دفاتری در 31 کشور در سراسر جهان دارد و به بیش از 400 میلیون کاربر و 270000 مشتری شرکتی در بیش از 200 کشور خدمات ارائه می دهد.

تعداد مشتریان تحت تأثیر در ایالات متحده اطلاعات تجاری محرمانه است.

با این حال، رویترز به نقل از یکی از مقامات وزارت بازرگانی این کشور گفت که این رقم «تعداد قابل توجهی» است که شامل دولت‌های ایالتی و محلی و شرکت‌هایی است که مخابرات، برق و مراقبت‌های بهداشتی را تامین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید