تایوان در حال آماده شدن برای اعتراضات بیشتر علیه قانون جدید بحث برانگیز است


انتظار می‌رود ده‌ها هزار نفر از حامیان حزب حاکم تایوان روز جمعه پس از تصویب لایحه بسیار بحث برانگیز “توهین به پارلمان” در بیرون پارلمان تجمع کنند.

حزب اپوزیسیون کومینتانگ (KMT) می گوید که قانون جدید برای رسیدگی به عدم تعادل قدرت بین قوه مقننه و رئیس جمهور بسیار با نفوذ تایوان به شدت مورد نیاز است.

اما حزب حاکم دموکراتیک مترقی (DPP) می گوید که این یک تصرف قدرت غیرقانونی برای انتقام از دولت DPP به رهبری رئیس جمهور ویلیام لای چینگته است.

این لایحه به پارلمان تایوان اختیارات بیشتری برای پرسش و تحقیق از قوه مجریه می دهد – احضار مقامات دولتی و افراد، که احتمالا آنها را مجبور می کند اسناد محرمانه را به قانونگذاران تحویل دهند.

همچنین یک بند «توهین به قوه مقننه» را معرفی می کند که می تواند برای مقاماتی که به مجلس بی احترامی می کنند جریمه نقدی و حتی حبس تا یک سال در نظر بگیرد. بند اخیر به شدت توسط دانشمندان حقوق مورد انتقاد قرار گرفته است که می گویند فراتر از آن چیزی است که در سایر دموکراسی ها رایج است.

هنگامی که این لایحه برای اولین بار در ماه مه ارائه شد، اعتراضات گسترده ای در خیابان های تایپه آغاز شد و ده ها هزار نفر پارلمان را برای روزها محاصره کردند. اما وقتی او برای تایید به دفتر آقای لای رفت، خلوت بود.

آقای لای این لایحه را به پارلمان بازگرداند و دوباره به تصویب رسید، این بار نسبتاً سریع – با حمایت ائتلاف شکننده کومینتانگ، حزب کوچکتر مردم تایوان (TPP) و قانونگذاران مستقل.

اما DPP خواستار حمایت است، حتی اگر این فقط نمایش نمادین مخالفت آنها با این لایحه باشد. KMT روز جمعه یک اعتراض متقابل ترتیب داد، اما تعداد آنها – در صدها – کمتر از آنهایی بود که PPP در ماه گذشته جمع آوری کرده بود.

با این حال، اعتراضات منعکس کننده یک شکاف سیاسی عمیق در تایوان بین حامیان DPP و KMT بود.

برای دهه‌ها، KMT، حزب ملی‌گرای چین، با مشت آهنین بر تایوان حکومت می‌کرد و به طرز وحشیانه‌ای تمام درخواست‌ها برای دموکراسی و استقلال را سرکوب می‌کرد – بسیاری از رهبران ارشد DPP به دلیل رادیکال بودن زندانی شدند. اکنون دو حزب برای قدرت از طریق صندوق های رای می جنگند. اما شبهات قدیمی اکنون به بن بست مجلس دامن زده است.

تنها یک ماه از روی کار آمدن رئیس جمهور لای می گذرد، اما فقدان اکثریت در پارلمان تقسیم شده به این معناست که چشم انداز او برای انجام هر کاری اساسی در دوره اول ریاست جمهوری اش تیره و تار به نظر می رسد.

در خیابان های خارج از قوه مقننه، نگرانی واقعی نسبت به آنچه در داخل می گذرد وجود دارد. هزاران نفر از حامیان حزب دموکراتیک خلق بر این باورند که تحقیر لایحه پارلمان تلاشی برای یک کودتای قانونی است.

پووی چانگ 33 ساله گفت: «این روند بسیار ناعادلانه است و هیچ بحث معناداری را از دست داده است. این لایحه به خودی خود بسیار خطرناک است و تعریف روشنی ندارد. اساساً این راهی است که قانونگذاران بدون رضایت مردم اختیارات خود را گسترش دهند.»

اینکه نمایندگان مورد نظر اکثریت پارلمانی را دارند برای آقای چانگ کافی نیست.

مردم اطراف پارلمان به متنوع ترین اقشار جامعه تایوان تعلق دارند: پیر و جوان، دانشجو، متخصص، کارگر. آنها با حوصله روی ردیف های چهارپایه های پلاستیکی می نشینند. در یک صحنه موقت، صفوفی پیوسته از فعالان میکروفون را در دست می گیرند تا آنچه در سالن اتفاق می افتد را محکوم کنند.

در ماه مه، زمانی که باران شدید و رعد و برق از شهر گذشت، برگزارکنندگان پانچوهای پلاستیکی توزیع کردند و افراد آماده تر، یک جنگل کامل از چترها را ایجاد کردند. هیچکس نمانده است.

آنها دو چیز مشترک دارند: احساس قوی هویت تایوانی و بی اعتمادی عمیق به انگیزه های KMT مخالف.

زن جوانی به نام ایدن هسو می گوید: «من فکر می کنم مردم باید با آنچه امروز در تایوان اتفاق می افتد مقابله کنند. ما نمی توانیم به کسانی که سعی در فروش تایوان دارند اجازه دهیم فکر کنند که می توانند بدون مقاومت هر کاری که می خواهند انجام دهند.”

تایوان را به چه کسی بفروشیم؟ به چین.

او می گوید: «به نظر می رسد بسیاری از مفاد این لایحه تحت تأثیر حزب کمونیست چین بوده است. حزب کمونیست چین قصد دارد با استفاده از حمایت داخلی و خارجی به تایوان نفوذ کند.

این احساسی است که بارها و بارها، در خیابان و از فعالان روی صحنه می شنوید. این تصور گسترده در میان مخالفان این لایحه وجود دارد که رهبری کومینتانگ اکنون محکم در جیب پکن است.

با درخواست شواهد، معترضان و فعالان به دیدارهای مکرر سیاستمداران بلندپایه کومینتانگ از چین اشاره می کنند. ما یینگ جئو، رئیس جمهور سابق KMT تایوان، در میان آنها، رئیس جمهور سالخورده است. او در شش ماه گذشته دو سفر به چین داشت. در ماه آوریل، رئیس جمهور شی جین پینگ از او به گرمی در پکن استقبال کرد و او قاطعانه از هرگونه گفتگو با لای یا سلفش تسای اینگ ون خودداری کرد.

یکی از سیاستمداران برجسته حزب دموکراتیک خلق، رئیس جمهور سابق ما را به عنوان “مهم ترین دارایی سیاسی” پکن در تایوان توصیف می کند.

افراد دیگری که “بسیار نزدیک به پکن” تلقی می شوند عبارتند از هان کو یو، سخنران KMT، که اغلب حامیان DPP او را با تمسخر “ماهی کره ای” می نامند، که همنام نام او در چینی است.

او واقعا آبی نیست [the colour of the KMT party flag]یک سیاستمدار DPP می گوید. “او قرمز است [(the colour of the communist party flag]”

یکی دیگر از متهمان به “قرمز بودن” مردی است که مسئول پیشبرد لایحه “توهین به قوه مقننه” است، رئیس فراکسیون KMT، فو کون چی. آقای فو یک دلال قدرتمند با گذشته بحث‌برانگیز، از جمله محکومیت‌های زندان پس از محکومیت برای معاملات سهام خودی و کلاهبرداری طلاق است. او همچنین یک بازدیدکننده مکرر از چین است.

همه اینها مطالب مفیدی برای شایعه و کنایه است. اما این دلیلی بر توطئه بین رهبران عالی رتبه کومینتانگ و پکن نیست. در واقع، رهبری KMT با صدای بلند بی گناهی خود را اعلام کرده و به سابقه طولانی مخالفت خود با حزب کمونیست چین اشاره کرده است.

الکساندر هوانگ، رئیس بخش بین المللی KMT می گوید: «من دلایل بیشتری برای متنفر بودن از پکن دارم تا DPP. “کل ایده [of the bill] مدیران اجرایی را پاسخگوتر کنید – فقط همین.”

اما زمانی که KMT بین سال‌های 2008 و 2016 ریاست‌جمهوری و قوه مقننه را کنترل کرد، در برابر خواسته‌های مخالفان برای تصویب قانون بسیار مشابه مقاومت کرد – حزب مردمی که در آن زمان در آن سوی راهرو بود، برای آن فشار آورد.

KMT همچنین پیشنهاد کرد که ممکن است پس از تبدیل شدن این لایحه به قانون، تحقیقاتی را در مورد رهبران DPP آغاز کند.

DPP به مدت هشت سال دارای اکثریت فوق العاده بود. آنها می توانستند به هر چیزی که می خواستند برسند. قوه مجریه و مقننه در یک ائتلاف برای استفاده از منابع تایوان هستند.» آقای هوانگ می گوید.

دیدگاهتان را بنویسید