تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که کره شمالی در حال ساخت یک “دیوار مرزی” است


پا جیک هورتون، انجام دهید، دانیله پالومبا، بی بی سی تأیید کنید

تصاویر ماهواره ای بی بی سی بخش هایی از بی بی سی

تصاویر ماهواره ای جدید نشان می دهد که کره شمالی در حال ساخت بخش هایی از دیواری است که به نظر می رسد در چندین نقطه نزدیک مرز با کره جنوبی است.

تصاویر تجزیه و تحلیل شده توسط BBC Verify همچنین نشان می دهد که زمین های داخل منطقه غیرنظامی (DMZ) پاکسازی شده است که به گفته کارشناسان می تواند نقض آتش بس طولانی مدت با کره جنوبی باشد.

DMZ یک منطقه حائل 4 کیلومتری (2.5 مایلی) بین کره شمالی و کره جنوبی است که از نظر فنی هنوز بدون امضای معاهده صلح در حال جنگ هستند. DMZ به دو بخش تقسیم می شود که هر طرف توسط کشورهای مربوطه کنترل می شود.

به گفته کارشناسان، این فعالیت اخیر “غیرعادی” است و در زمان افزایش تنش ها بین دو کشور صورت می گیرد.

شریاس ردی، خبرنگار وب سایت تخصصی NK News مستقر در سئول گفت: در این مرحله، ما فقط می توانیم فرض کنیم که کره شمالی به دنبال افزایش حضور نظامی و استحکامات خود در امتداد مرز است.

دو تصویر ماهواره ای که ساخت دیواری را در نزدیکی مرز کره شمالی نشان می دهد

BBC Verify به عنوان بخشی از پروژه ای برای مطالعه تغییراتی که کره شمالی در این منطقه ایجاد می کند، تصاویر ماهواره ای با وضوح بالا را از 7 کیلومتری مرز سفارش داد.

به نظر می رسد این تصاویر حداقل سه منطقه را نشان می دهد که در آن موانع در نزدیکی DMZ ساخته شده است، که در مجموع حدود 1 کیلومتر نزدیک لبه شرقی مرز را پوشش می دهد.

این احتمال وجود دارد که ساخت حصار در سایر نقاط مرز ادامه داشته باشد.

تاریخ دقیق شروع ساخت و ساز به دلیل عدم وجود تصاویر با وضوح بالا قبلی از این منطقه نامشخص است. با این حال، این ساختارها در تصویر گرفته شده در نوامبر 2023 قابل مشاهده نبودند.

دکتر یوک یانگ، کارشناس نظامی و دفاعی در موسسه مطالعات سیاستی آسان در سئول، به بی بی سی گفت: ارزیابی شخصی من این است که این اولین بار است که آنها سدی به معنای جدا کردن مکان ها از یکدیگر ایجاد می کنند.

دو تصویر ماهواره‌ای که قبل و بعد از ساخت بخش‌هایی از دیواری نزدیک مرز با کره شمالی را نشان می‌دهد.

در دهه 1990، کره شمالی دیوارهای ضد تانک را برای جلوگیری از پیشروی تانک ها در صورت وقوع جنگ نصب کرد. اما اخیراً، کره شمالی دیوارهایی به ارتفاع 2 تا 3 متر می کشد که شبیه دیوارهای ضد تانک نیستند.”

“شکل دیوارها نشان می دهد که آنها فقط موانع نیستند [for tanks]دکتر یانگ که تصاویر ماهواره ای را بررسی کرده است، اضافه می کند.

همچنین شواهدی مبنی بر پاکسازی زمین در سمت کره شمالی از منطقه به حداقل رسیده وجود دارد.

دو تصویر ماهواره ای پاکسازی زمین در نزدیکی مرز کره شمالی را نشان می دهد

تصاویر ماهواره ای اخیر از انتهای شرقی مرز نشان می دهد که به نظر می رسد یک جاده دسترسی تازه ایجاد شده باشد.

در ترسیم مرز شمالی دقیق DMZ در نقشه بالا، از تحقیقات نقشه برداری مرز بی بی سی استفاده کردیم. این به این دلیل است که انحرافات جزئی در نقشه های مرزی موجود وجود دارد. با این حال، تمام نسخه هایی که ما پیدا کردیم، پاکسازی زمین را در منطقه غیرنظامی شده نشان می دهد.

یکی از مقامات ستاد مشترک ارتش کره جنوبی (JCS) در مصاحبه اخیر خود گفت که ارتش فعالیت های جاری مربوط به “تقویت جاده های تاکتیکی، مین گذاری و پاکسازی زمین های بایر” را کشف کرده است.

پروفسور کیل جو بان، استاد امنیت بین المللی در دانشگاه کره می گوید: پاکسازی یک منطقه می تواند هم جنبه نظامی و هم جنبه غیرنظامی داشته باشد.

او می‌گوید: «تشکیل پست‌های دیده‌بانی برای کره شمالی برای نظارت بر فعالیت‌های نظامی در کره جنوبی و شناسایی «فرج‌نشینانی که سعی در عبور از مرز به کره جنوبی دارند» را آسان می‌کند.

رهبر کره شمالی گتی کیم جونگ اون (چپ) و رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه این (راست) دستان خود را با هم بالا می برندگتی

آخرین دیدار رهبران کره شمالی و جنوبی در سال 2018 بود

پروفسور ویکتور چا، معاون ارشد آسیا و کره در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، گفت: «ساخت سازه‌ها در DMZ غیرعادی است و ممکن است نقض آتش‌بس بدون مشورت قبلی باشد.»

جنگ کره در سال 1953 با یک آتش بس پایان یافت که در آن هر دو طرف متعهد شدند که “در داخل، از یا علیه منطقه غیرنظامی شده هیچ گونه اقدام خصمانه ای انجام ندهند.” اما هیچ راه حل نهایی صلح وجود نداشت.

در حالی که اتحاد مجدد برای سال‌ها بعید به نظر می‌رسید، اما تا اوایل سال 2024، زمانی که کیم جونگ اون اعلام کرد کشورش دیگر این هدف را دنبال نخواهد کرد، همیشه این هدف اعلام شده رهبران کره شمالی بود.

برخی کارشناسان این اظهارات را “بی سابقه” خواندند و زمانی که کیم اوایل سال جاری کره جنوبی را “دشمن اصلی” خود توصیف کرد، شاهد تغییر قابل توجهی در سیاست بودند.

از آن زمان، شمال همچنین شروع به حذف نمادهای نشان دهنده وحدت دو کشور کرده است – مانند تخریب بناهای تاریخی و پاک کردن ارجاع به اتحاد مجدد در وب سایت های دولتی.

دکتر رامون پاچکو پاردو، رئیس اتحادیه اروپا و بین‌الملل گفت: «کره شمالی واقعاً به موانع اضافی برای جلوگیری از حمله از جنوب نیاز ندارد، اما با ایجاد این موانع مرزی، کره شمالی نشان می‌دهد که به دنبال اتحاد مجدد نیست.» تحصیل در کینگز کالج لندن.

برخی از کارشناسان همچنین می گویند که این با اقدامات گسترده تر آقای کیم همزمان است.

دکتر ادوارد هاول، محقق آکسفورد در شبه جزیره کره می گوید: کره شمالی حتی تظاهر نمی کند که می خواهد با ایالات متحده یا کره جنوبی مذاکره کند و تلاش های اخیر ژاپن برای مذاکره را رد کرده است.

با توجه به گرم شدن روابط کره شمالی با روسیه، اگر تحریکات بین کره ای در سال جاری افزایش یابد، نباید تعجب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید