دولت اعتراف می کند که پارلمان را در مورد گزارش “سه گانه” بی بی سی گمراه کرده است.


پا هانا اوگریدی، جوئل گانتر و روری تینمن، اخبار بی بی سی

نیروهای ویژه افغان بن تاگارتبن تاگارت

واحدهای نیروهای ویژه افغان موسوم به تروئیکا با SAS در افغانستان همکاری نزدیک داشتند

دولت اعتراف کرده است که پارلمان را در پاسخ به گزارش بی بی سی مبنی بر ممانعت از ورود یک نیروی ویژه افغان به بریتانیا گمراه کرده است.

بی بی سی پانوراما در فوریه گزارش داد نیروهای ویژه بریتانیا درخواست جابجایی کماندوهای افغان موسوم به تروئیکا را که در کنار SAS می جنگیدند وتو کردند.

این وتو بحث برانگیز بود زیرا به نیروهای ویژه بریتانیا این حق را می داد که در زمانی که کماندوهای افغان شاهدان احتمالی در تحقیقات جنایات جنگی بودند که توسط SAS بررسی می شد تصمیم بگیرند.

اعضای سابق هنگ نخبگان گفتند که این یک تضاد منافع آشکار است و گفتند که می تواند با دور نگه داشتن اعضای ترویکا از شهادت آنها از کشور جلوگیری کند.

گزارش بی‌بی‌سی باعث شد، لوک پولارد، وزیر دفاع سایه، در ماه فوریه به وزارت دفاع نامه بنویسد و بپرسد که آیا نیروهای ویژه بریتانیا بر درخواست‌های Triples حق وتو دارند یا خیر.

وزیر دفاع پاسخ داد: در رابطه با سوالی که در مورد «وتو» مطرح کردید، می‌توانم تأیید کنم که چنین سازوکاری در هیچ بخش دولتی یا ارگان دولتی وجود نداشته و نداشته است.

به طور جداگانه، استوارت مک دونالد، سخنگوی سابق دفاعی SNP در پارلمان سؤالی مطرح کرد و همچنین به او گفته شد که نیروهای ویژه بریتانیا هرگز چنین درخواست هایی را وتو نکرده اند.

این تکذیب نشان می دهد که اطلاعات بی بی سی نادرست بوده است.

اما در این هفته آقای مک دونالد نامه ای از اندرو موریسون وزیر دفاع دریافت کرد که در آن آمده بود: «یک اشتباه در پاسخ به سؤال پارلمانی که در 22 مارس 2024 به شما ارائه شده بود، کشف شده است».

در ادامه نامه آمده است که، مطابق با رویه عملیاتی استانداردی که قبلاً استفاده می شد، مقامات وزارت دفاع از ارزیابی نیروهای ویژه بریتانیا برای تصمیم گیری در مورد ادامه یا عدم ادامه درخواست های اسکان مجدد سه گانه استفاده کردند. این اساساً به آنها حق وتو بر پیشنهادها داد.

آقای مک‌دونالد در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که لغو این برنامه «اعتراف برجسته‌ای از سوی دولت بریتانیا و خیانت کامل و مطلق به آن افغان‌هایی است که در کنار پرسنل بریتانیایی جنگیدند و اکنون توسط طالبان شکار و مجازات می‌شوند».

صدها درخواست برای اسکان مجدد اعضای تریلز پس از تسلط طالبان در سال 2021، زمانی که حق وتو اعمال شد، رد شد.

برخی از این درخواست‌ها توسط بی‌بی‌سی دیده شد و حاوی شواهد قانع‌کننده‌ای از خدمت در کنار سربازان بریتانیایی در برخی از شدیدترین نبردهای جنگ افغانستان بود.

آقای مک دونالد در نامه ای به گرانت شاپس، وزیر امور خارجه ایالات متحده، شکایت کرد که لغو این لغو “حداقل دومین باری است که یک وزیر دولت بریتانیا من را به عنوان یک نماینده منتخب پارلمانی که سعی در کنترل دموکراتیک نیروهای ویژه بریتانیا دارد، گمراه می کند.”

در نامه آقای مک دونالد همچنین آمده است که اصلاحیه دولت «در بحبوحه مبارزات انتخاباتی به یک آدرس ایمیل در دسترس عموم در مقر SNP ارسال شده است»، و ادعا می‌کند که لغو «به شیطنت آمیزترین روش به سرقت رفته است، ظاهراً به این امید که تحت رادار قرار گیرد. “.

او گفت که قصد دارد این نامه را با لرد جاستیس هادون کیو، رئیس تحقیق مستقل در مورد افغانستان، که در حال حاضر در حال تحقیق درباره ادعاهایی است مبنی بر کشته شدن زندانیان غیرمسلح و غیرنظامیان توسط SAS در جریان درگیری افغانستان، به اشتراک بگذارد.

تأخیر در بررسی

امتناع از اسکان مجدد بسیاری از کماندوهای سابق – اعضای واحدهای نیروهای ویژه CF 333 و ATF 444 – را مجبور کرده است که پس از تصرف توسط طالبان در افغانستان پنهان شوند.

دولت وعده داده است که 2000 درخواست رد شده را بررسی کرده و طی 12 هفته روند بررسی را تکمیل کند. اما با گذشت بیش از چهار ماه، بی‌بی‌سی متوجه شد که تنها کسری از این تعداد برآورده شده است.

وزارت دفاع در بیانیه ای گفت: «هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هیچ بخشی از وزارت دفاع به دنبال جلوگیری از شهادت اعضای سابق نیروهای ویژه افغان در تحقیقات بوده است.

این یک تحقیق کاملاً مستقل است که از حمایت کامل وزارت دفاع برخوردار است و ما از هر کسی که اطلاعات مربوطه را در اختیار دارد می‌خواهیم که مطرح شود.»

ارین آلکاک، وکیل در Leigh Day، که وکالت برخی از متقاضیان رد شده Triples را بر عهده دارد، به بی بی سی گفت که درخواست های رد شده منجر به “تعداد زیادی از افراد آسیب پذیر شده است که به اشتباه پشت سر گذاشته شده اند، در شرایط وحشتناکی زندگی می کنند و با تهدید فوق العاده ای مواجه می شوند.” “.

خانم آلکاک گفت که از اصلاح سوابق پارلمانی استقبال می کند، اما خواستار “گزارش کامل و صادقانه از چگونگی این روند معیوب برای مدت طولانی کنترل نشده است”.

یکی از افسران ارشد سابق تریپلز که اکنون در بریتانیا زندگی می کند، گفت: «هر روز 10، 20، 30 نفر از تریپل های سابق با من تماس می گیرند و به دنبال پاسخ هستند و من هیچ پاسخی ندارم. نمی‌دانم چرا این بررسی اینقدر طول می‌کشد.»

این افسر گفت که شنیدن اینکه نیروهای ویژه بریتانیا کسانی بودند که درخواست ها را رد کردند، “دردناک” بود.

او گفت: «ما همیشه با آنها کار کردیم. ما شانه به شانه جنگیدیم.»

آیا اطلاعاتی در مورد این داستان دارید که بخواهید به اشتراک بگذارید؟

با کمک تماس بگیرید SecureDropروشی بسیار ناشناس و ایمن برای گزارش دهی به بی بی سی که از شبکه TOR استفاده می کند.

یا با کمک برنامه پیام رسانی سیگنالسرویس پیام رسانی سرتاسر که برای محافظت از داده های شما طراحی شده است.

SecureDrop: http://kt2bqe753wj6dgarak2ryj4d6a5tccrivbvod5ab3uxhug5fi624vsqd.onion/

سیگنال: 0044 7714 956 936

توجه داشته باشید که لینک SecureDrop فقط در مرورگر Tor کار می کند. برای کسب اطلاعات در مورد امن و ناشناس ماندن، در اینجا نکاتی برای استفاده از SecureDrop وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید