مایکروسافت بار دیگر با ارزش‌ترین شرکت در بازار سهام، بالاتر از Nvidia است


انویدیا پس از سقوط بیش از 3.5 درصدی سهام آن در روز پنجشنبه، جایگاه مایکروسافت را به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان پس گرفت.

غول تراشه هوش مصنوعی (AI). برای مدت کوتاهی مقام اول را به خود اختصاص داد از روز سه شنبه، ارزش بازار سهام 3.34 تریلیون دلار (2.64 تریلیون پوند) است.

اما سهام انویدیا در روز پنجشنبه به 130.78 دلار کاهش یافت و ارزش آن به حدود 3.22 تریلیون دلار کاهش یافت، در حالی که مایکروسافت عنوان را پس گرفت زیرا در بیش از 3.3 تریلیون دلار ثابت بود.

رشد انویدیا به دلیل تسلط آن بر آنچه که تحلیلگران آن را «طلا یا نفت جدید بخش فناوری» می نامند – تراشه هایی که هوش مصنوعی را تقویت می کنند، انجام شده است.

انویدیا، مایکروسافت و اپل – هر کدام بیش از 3 تریلیون دلار ارزش دارند – در یک مسابقه سه اسبه برای تبدیل شدن به ارزشمندترین شرکت جهان هستند.

اگرچه انویدیا تنها برای مدت کوتاهی مقام اول را در اختیار داشت، برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که رقابت بین این سه شرکت فناوری همچنان شدید خواهد بود.

Wedbush Securities در یادداشتی در اوایل این هفته گفت: “ما معتقدیم رقابت برای رسیدن به 4 تریلیون دلار ارزش بازار فناوری در سال آینده تا حد زیادی بین انویدیا، اپل و مایکروسافت خواهد بود.”

سهام انویدیا به دلیل افزایش تقاضا برای تراشه‌هایی که مدل‌های هوش مصنوعی مولد را آموزش می‌دهند، مانند ChatGPT OpenAI، افزایش یافته است.

این شرکت همچنین از رونق استخراج بیت کوین در سال 2020 سود قابل توجهی برد که منجر به افزایش شدید فروش کارت های گرافیک آن شد.

ظهور او در چهره رو به رشد رئیسش جنسن هوانگ منعکس شده است، که تا حدودی به دلیل محبوبیتش در زادگاهش تایوان، جایی که طرفداران با او مانند یک ستاره راک رفتار می کنند، مشهور شده است.

دیدگاهتان را بنویسید