نائومی کمبل و مدل های سیاه پوستی که چهره مد را تغییر دادند


پا دبورا نیکولز لی،

گتی ایماژ نائومی کمبل روی فرش قرمز (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

(اعتبار: گتی ایماژ)

نمایشگاه جدیدی برای تجلیل از حرفه نائومی کمپبل، اولین سوپر مدل سیاه پوست بریتانیا، در لندن افتتاح می شود و به زنانی می پردازد که راه را در مد هموار کردند، از جمله اولین مدل سیاه پوستی که مجله آمریکایی Vogue، بورلی جانسون را پوشش می داد.

“میخوای مدل بشی؟” از بت بولد استعدادیاب پرسید که به گروهی از دختران مدرسه ای در کاونت گاردن لندن نزدیک می شود. نائومی کمبل پانزده ساله با این تصور که بولد با دوستان بلوندش صحبت می کند کنار رفت. اما بولد از نزدیک به کمپبل نگاه کرد. “من با تو صحبت میکنم” او گفت.

این نوجوان خجالتی در ادامه تبدیل به معروف ترین مدل سیاه پوست در تاریخ شد: یک سوپر مدل با تطبیق پذیری خارق العاده که گفته می شود بهترین “راه رفتن” را در تجارت دارد و همچنین یک شخصیت رسانه ای و مدافع حقوق برابر در صنعتی است که سیاه پوستان مردم مدت هاست به حاشیه رانده شده اند.

مارتین بریدینگ کمپبل 16 ساله در نیواورلئان، ال انگلستان، اوت 1986 (اعتبار: مارتین بریدینگ)مارتین برادینگ

کمپبل 16 ساله در نیواورلئان، ال انگلستان، اوت 1986 (توسط مارتین بریدینگ)

همچنین در نمایشگاه لباس نقره ای مدل Dolce & Gabbana Couture در آخرین روز خدمات اجتماعی خود، او به دلیل بی نظمی ناشی از خلق و خوی بدنام خود به پنج روز محکوم شد. وقتی مجله Grazia از او پرسیدند که چرا برای این مناسبت لباس می پوشید، – او پاسخ داد: “چرا باید از من توقع داشته باشند که دمدمی مزاج یا چیزی شبیه به این به نظر برسم؟”

مبارزه برای حق دیده شدن

شاید همین امتناع از کاهش توقعات جامعه بود که به او کمک کرد اولین دختر سیاه پوستی باشد که در سال 1988 بر روی جلد مجله فرانسوی Vogue زیبا شد. زمانی که دوستان سوپرمدل سفیدپوست او معرفی شدند اما کمپبل نپذیرفت، کمپبل بیشتر تلاش کرد. او نزد ایو سن لورن، یکی از بزرگ‌ترین تبلیغ‌کنندگان Vogue رفت، او موافقت کرد تا زمانی که مجله موافقت نکند، لباس یا تبلیغات پخش نکند.

استیون مایزل کمپبل برای نمایندگی برابر در صنعت مبارزه کرد (اعتبار: استیون مایزل)استیون مایزل

کمپبل برای به دست آوردن نمایندگی برابر در صنعت سخت مبارزه کرد (اعتبار: استیون مایزل)

کمبل می گوید: «قطعا باید بیشتر کشتی می گرفتم کتاب که نمایشگاه V&A را همراهی می کند. “بعضی از مردم فقط صادق بودند و به من می گفتند که هرگز فکر نمی کردند از یک دختر سیاه پوست استفاده کنند. بنابراین من همیشه آن را نژادپرستی نمی دانستم. من فقط آن را به عنوان “خوب، شما هرگز تلاش نکرده اید، اکنون زمان تلاش است. “”

کمپبل به سرعت به دیگر پیشگامان ادای احترام کرد. در حال صحبت با مجری برنامه چت مایکل پارکینسون سال 2004، او گفت. زمانی که من یک جلد می کنم، فکر می کنم این فقط برای من نیست، بلکه برای نسل دختران قبل از من است. [and] بعد از من.”

مدل آمریکایی Getty Images Donaille Luna در دهه 1960 در جلد مجلات پیشگام شد (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

مدل آمریکایی Donaille Luna در دهه 1960 پیشگام جلد مجلات بود (اعتبار عکس: Getty Images)

همچنین ناامید کننده واکنش عمومی مختلط به افراد رنگین پوست بود که در صفحاتی که مدت هاست متعلق به سفیدپوستان محسوب می شد ظاهر می شدند. در ایالات متحده، برخی از حامیان مالی تهدید کردند که درآمد تبلیغاتی را از بین خواهند برد و برخی از خوانندگان اشتراک خود را لغو کردند. با این حال، سال بعد ووگ بریتانیا لونا را روی جلد قرار دهید. در این زمان پوست او تیره‌تر بود، اما تصویر او به‌عنوان یک مصری باستان بر روی تم زن سیاه‌پوست «عجیب‌انگیز» بازی می‌کرد و مظهر طیف محدودی از نقش‌هایی بود که در آن زمان به زنان رنگین پوست ارائه می‌شد.

زیر سوال بردن مفاهیم زیبایی سیاه

باربارا سامرز نویسنده و مدل آمریکایی در کتاب برجسته خود در سال 1998 با عنوان Skin Deep: Inside the World of Black Fashion می نویسد: «از لحاظ تاریخی، زنان سیاه پوست در آمریکای سفید را چیزهای مختلفی خوانده اند. “زیبا جزو آخرین ها بود.” او با بررسی زمینه اجتماعی و تاریخی بازنمایی زیبایی سیاه‌پوستان در کتابش، به تصویر «غیر شخصی… و اغلب غیرجذاب» زنان سیاه‌پوست در هنر قرن بیستم و درونی‌سازی «میراث غم‌انگیز برده‌داری» اشاره می‌کند. می‌گوید “پارامترهای وجود ما را از آنچه می‌توانیم بپوشیم تا آنچه که می‌توانیم باشیم” را دیکته کرد.

در اوایل قرن بیستم، محصولات جدیدی مانند روشن‌کننده‌های پوست و پمادهای ضد وز این پیام را فرستادند که ویژگی‌های سیاهی طبیعی نیاز به اصلاح دارد و باعث شد که سامرز به عنوان «گیج» در مورد زیبایی سیاه توصیف می‌کند. در همین حال، دادگاه های محلی در ایالات متحده به وضوح خطرات ورود به فضاهای سفید را نشان داده اند. تا زمانی که جنبش حقوق مدنی در دهه های 1950 و 60 تعداد قابل توجهی از مردم شروع به بسیج علیه نژادپرستی در ایالات متحده کردند.

آلامی بورلی جانسون 50 سال پیش روی جلد مجله آمریکایی Vogue ظاهر شد (اعتبار: Alamy)عالمی

بورلی جانسون 50 سال پیش روی جلد مجله آمریکایی Vogue ظاهر شد (اعتبار: Alamy)

نائومی سیمز نمونه ای از نسل جدیدی از مدل های شجاع بود که برای دعوت شدن به صنعت عمدتا سفیدپوست منتظر مجوز نبودند. او که از طرد شدن توسط آژانس ها خسته شده بود، مستقیماً به سراغ عکاسان رفت، در نهایت جلد مجلات را فرود آورد و به هالستون و جورجیو دی سنت آنجلو رسید. او برای آمریکایی ها ایستاد بورلی جانسون – که امسال پنجاهمین سالگرد اولین ستاره سیاه پوست آمریکایی ووگ بود – با یک نمایش یک زن، بورلی جانسون: چهره ای که همه چیز را تغییر داد، بر اساس خاطرات او در سال 2015. جانسون گفت: “او با من خیلی خوب بود و من به خودم گفتم که اینگونه با سایر مدل های جوان رفتار خواهم کرد.” شرط سال گذشته

در سال 1988، دو مدل مشکی نمادین – ایماناصالتا اهل سومالی و متولد نیویورک است بتان هاردیسون – ائتلاف Black Girls را تأسیس کرد تا از صنعت مد برای نمایندگی و دستمزد برابر درخواست کند. کمپبل یک سال بعد به آن ملحق شد و تا کنون پیوسته است هاردیسون توضیح داد به عنوان “مادر دوم”. هاردیسون در سال 1973 افسانه ای قدم زد نبرد ورساییک رویارویی روی صحنه بین طراحان اروپایی و آمریکایی که نقطه عطفی در تاریخ مد بود، زمانی که خانه‌های مد معاصر آمریکایی، با ارتشی از مدل‌های سیاه‌پوست باشکوه، به طور غیرمنتظره‌ای گارد قدیمی مد پاریس را تحت الشعاع قرار دادند. سامرز می نویسد: «مد هرگز دوباره به همان شکل مستعمره نخواهد شد.

Getty Images Bethan Hardison، Karen Bjornson، Alva Chin و Iman با طراح استیون باروز ژست گرفته اند (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

بتان هاردیسون، کارن بیورنسون، آلوا چین و ایمان با طراح استیون باروز ژست می گیرند (اعتبار عکس: گتی ایماژ)

یکی از موفقیت های ائتلاف تعهد آن به یک شماره تمام سیاه Vogue Italia. نسخه 2008، با چهار جلد مختلف (از جمله کمپبل)، در 72 ساعت در بریتانیا و ایالات متحده فروخته شد. ادوارد انینفول که سبک تیراندازی را بر عهده داشت، متوجه شد: «هرگز فکر نمی‌کردم بتوانم چنین چیزی را ببینم—مردم، نژاد من، پوشیدن مجموعه‌هایی مانند زنان زیبا، باشکوه و واقعی. اما مهمتر از همه: این ثابت می کند که ما قابل بانک هستیم. ما می توانیم فروخته شویم.”

با الهام از پیشینیان نترس و دوستی‌اش با نلسون ماندلا، که در دهه 1990 با او آشنا شد، فعالیت‌های کمپل در مرکز کار او قرار گرفت. او مدافع بزرگ طراحان آفریقایی مانند ماریان فاسلر و تیفانی امبر است. ظهور هفته مدکه مد آفریقایی را جشن می گیرد.

شرکت های نمونه ای مانند کمپبل به تدریج در نبرد خود پیروز می شوند. گزارش تنوع نقطه مد در هفته مد نیویورک، مشخص شد که در بهار 2015، تنها یک پنجم مدل‌ها رنگی بودند، در حالی که این رقم در بهار 2022 بیش از نیمی بود. اما هنوز کار وجود دارد که باید انجام شود تا مدل های رنگی در خانه احساس کنند. مدل از دیترویت مگان میلان به صورت ویروسی گفت پست TikTok به عنوان مثال، سال گذشته، او مجبور شد آرایش خود را برای یک نمایش در هفته مد نیویورک دوباره انجام دهد، زیرا این هنرمند با پوست مشکی واجد شرایط نبود. او با تاسف گفت: “من شبیه یک روح هستم.”

گتی ایماژ TJ Sawyerr مدل آمریکایی آلتون میسون را به عنوان گتی ایماژ

تی جی سایر مدل آمریکایی آلتون میسون را به عنوان “اولین سوپر مدل مرد مدرن” توصیف می کند (اعتبار: گتی ایماژ)

برای مدل بریتانیایی غنا، سازنده تصویر بصری و داستان سرا تی جی سایراو که برای Calvin Klein، Vivienne Westwood و Lacoste کار کرده است، همچنان با آنچه او به عنوان “توکنیسم عملکردی” برخی از علاقه صنعت به مدل های سیاه توصیف می کند، به چالش کشیده می شود. او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «وقتی به وضوح می‌دانید که گنجاندن شما بر اساس رعایت یک سهمیه یا پیروی از یک استراتژی روابط عمومی است، فکر می‌کنم ممکن است برای بسیاری از مردم بی‌ارزش به نظر برسد.

دیدن نمونه هایی از افرادی مثل ما … به من اعتماد به نفس زیادی داد – تی جی سایر

با این حال، تجربه ساویر بسیار مثبت بود. او با مثالی از یک مدل آمریکایی می‌گوید: «دیدن نمونه‌هایی از افرادی که شبیه ما هستند… به من اطمینان زیادی داد که واقعاً سؤالات زیادی در مورد من یک سیاهپوست وجود ندارد. آلتون میسوناو را به عنوان “اولین سوپر مدل مرد مدرن” توصیف می کند و به یک دوست خوب و همکار غنائی اشاره می کند. اتاوا به عنوان “شاید یکی از بهترین نمونه ها از آنچه که دسترسی جدید این صنعت برای افراد دارای پس زمینه های حاشیه ای انجام می دهد.”

در حال حاضر اغلب در پشت لنز، ساویر با استخدام طراحان صحنه، مدل‌ها، مدیران هنری و استایلیست‌های سیاه‌پوست برای پروژه‌هایی که به گفته او «قدردانی از فرهنگ ما و از کجا آمده‌ایم» و «مردم را جشن می‌گیرند»، این کار را انجام می‌دهد. که ممکن است درخششی را که من فکر می‌کنم شایسته آن‌ها هستند، دریافت نکنند.” ساویر، مانند کمپبل، در جنوب لندن بزرگ شد و از این سوپر مدل در چیزی که او به عنوان “لحظه ای کاملاً دایره ای خوب” یاد می کند، عکاسی کرد. او او را به عنوان یک “کمک بزرگ” توصیف می کند که “راه را برای یک صنعت تجاری بسیار در دسترس تر در مورد مدل های سیاه هموار کرد.”

کمپبل با تکیه بر موفقیت پیشینیانش و در حال ارتقای استعدادهای جدید، چهره مد را برای همیشه تغییر داده و دیدگاه محدود این صنعت به زیبایی را از بین برده است. ورونیکا وب مدل آمریکایی در مستند Top Models در سال 2022 می گوید: “زنان سیاه پوست بیش از هر کس دیگری روی کره زمین DNA دارند.” ما متفاوت به نظر می رسیم و این را هرگز نباید انکار کرد. هیچ جنبه ای از زیبایی ما قابل انکار نیست.”

نائومی: در مد این نمایشگاه از 22 ژوئن تا 6 آوریل 2025 در V&A، کنزینگتون جنوبی برگزار می شود. کتاب به همین نام، که در آن کمبل در مورد 20 مورد از نمادین ترین ظاهر خود صحبت می کند.دیدگاهتان را بنویسید