پروژه های ساختمانی عظیم در عربستان سعودی ممکن است کاهش یابد


پا سامیر هاشمی، خبرنگار تجاری بی بی سی نیوز در خاورمیانه

خط Shutterstockشاتر استاک

این خط که یک شهر خطی 170 کیلومتری برنامه ریزی شده است، اکنون می تواند در ابتدا تنها 2.4 کیلومتر گسترش یابد

آنها می توانند این را ادامه دهند و ما می توانیم به آنها ثابت کنیم که اشتباه می کنند.”

این پاسخ محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در یک مستند تلویزیونی در ژوئیه 2023 بود، زمانی که او از تردید در مورد پروژه های ساختمانی بزرگ عربستان سعودی صحبت کرد.

تقریباً یک سال بعد، برخی از تردیدها به حقیقت می پیوندند.

در ماه‌های اخیر، عربستان سعودی ظاهراً برنامه‌های پروژه عظیم توسعه صحرای نئوم را که یکی از محورهای چشم‌انداز 2030 است، کاهش داده است.

این یک برنامه تنوع اقتصادی است که توسط شاهزاده محمد، رئیس بالفعل کشور خلیج فارس آغاز شده است تا اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت دور کند.

علاوه بر نئوم، عربستان سعودی همچنین در حال توسعه 13 طرح ساخت و ساز بزرگ دیگر، یا به قول آنها “گیگاپروژه” به ارزش تریلیون ها دلار است. اینها شامل یک شهر تفریحی در حومه پایتخت، ریاض، چندین استراحتگاه جزیره ای مجلل در دریای سرخ و مجموعه ای از مقاصد گردشگری و فرهنگی دیگر است.

اما قیمت پایین نفت بر درآمدهای دولت تأثیر گذاشته و ریاض را مجبور به بررسی این پروژه‌ها و بررسی استراتژی‌های تأمین مالی جدید کرده است.

یک مشاور مرتبط با دولت که خواست نامش فاش نشود، به بی بی سی گفت که پروژه ها در حال بررسی هستند و انتظار می رود به زودی تصمیم گیری شود.

وی گفت: این تصمیم بر اساس عوامل مختلفی خواهد بود. اما شکی نیست که یک کالیبراسیون مجدد وجود خواهد داشت. برخی از پروژه‌ها طبق برنامه پیش می‌روند، اما برخی ممکن است به تعویق بیفتند یا محدود شوند.»

نئوم که در سال 2017 اعلام شد، یک طرح 500 میلیارد دلاری (394 میلیارد پوند) برای ساخت 10 شهر آینده نگر در منطقه ای بیابانی در شمال غربی کشور است.

بلندپروازانه ترین آنها، و آن چیزی که همه تیترها را به خود اختصاص داد، The Line است. این یک شهر خطی خواهد بود که از دو دیوار موازی متصل به یک آسمان خراش به ارتفاع 500 متر – بلندتر از ساختمان امپایر استیت تشکیل شده است. اما عرض کل آنها با احتساب فضای بین آنها تنها 200 متر خواهد بود.

محمد بن سلمان ولیعهد گتی ایماژگتی ایماژ

ولیعهد محمد بن سلمان به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد کشور است

در ابتدا برنامه ریزی شده بود تا 170 کیلومتر (105 مایل) گسترش یابد و نه میلیون نفر در آن زندگی کنند.

اما به گفته افرادی که با جزئیات آشنا هستند – و همانطور که قبلاً به مطبوعات درز کرده است – توسعه دهندگان پروژه اکنون روی تکمیل تنها 2.4 کیلومتر تا سال 2030 به عنوان بخشی از اولین ماژول تمرکز کرده اند.

زمانی که The Line برای اولین بار معرفی شد، به عنوان یک “شهر خطی بدون کربن” نامگذاری شد که زندگی شهری را با امکانات رفاهی ساکنین مانند پارک ها، آبشارها، تاکسی های پرنده و خدمتکاران روباتی بازتعریف می کند.

این شهر هیچ جاده و ماشینی نخواهد داشت و از اجتماعات پیاده به هم پیوسته تشکیل خواهد شد. همچنین شامل قطارهای پرسرعت با حداکثر زمان سفر 20 دقیقه در هر نقطه از محدوده شهر خواهد بود.

مشخص نیست که چه تعداد از این ویژگی ها بخشی از فاز اول خواهند بود.

همراه با The Line، Neom همچنین قرار است شامل یک شهر صنعتی شناور به شکل هشت ضلعی و یک پیست اسکی باشد که میزبان بازی‌های زمستانی آسیایی 2029 خواهد بود.

علی شهابی، یک بانکدار سابق که اکنون در هیئت مشاوران نئوم حضور دارد، می‌گوید که اهداف تعیین‌شده برای پروژه‌های تحت چشم‌انداز 2030 عمدا «به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیش از حد جاه‌طلبانه باشند».

“باید بیش از حد جاه طلبانه بود، با درک روشنی که تنها بخشی از آن به موقع تحویل داده می شد. اما حتی این بخش نیز قابل توجه خواهد بود.”

کوچک سازی نئوم توجه را به چالش های تامین مالی پیش روی دولت سعودی جلب کرده است.

Neom توسط دولت عربستان سعودی از طریق نهاد مستقل آن، صندوق سرمایه گذاری عمومی (PIF) پرداخت می شود.

هزینه ساخت رسمی نئوم 500 میلیارد دلار است که 50 درصد بیشتر از کل بودجه فدرال کشور برای یک سال است. اما تحلیلگران تخمین می زنند که اجرای کامل این پروژه در نهایت بیش از 2 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

بودجه عمومی عربستان سعودی از اواخر سال 2022، زمانی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان شروع به کاهش تولید برای افزایش قیمت های جهانی کرد، با کسری مواجه بوده است. دولت برای امسال 21 میلیارد دلار کسری پیش بینی کرده است.

PIF فشار را احساس می کند. حدود 900 میلیارد دلار دارایی نظارت دارد، اما تا سپتامبر فقط 15 میلیارد دلار ذخیره نقدی داشت.

نئوم و خط

تیم کالن، رئیس سابق صندوق بین‌المللی پول در عربستان سعودی و هم‌اکنون عضو مدعو در مؤسسه عرب خلیج فارس، می‌گوید که افزایش سرمایه برای نئوم و سایر پروژه‌های بزرگ یک چالش کلیدی در آینده است.

آقای کالن می‌گوید: «تامین مالی PIF تا سطح مورد نیاز برای این پروژه‌ها کار دشواری خواهد بود.

دولت خلیج فارس از فرصت های دیگر برای تقویت سرمایه استفاده می کند.

اوایل این ماه، حدود 11.2 میلیارد دلار از سهام شرکت ملی نفت خود، عربستان سعودی آرامکو را فروخت. انتظار می‌رود که بیشتر این درآمدها به PIF تعلق گیرد، که در زمان عرضه عمومی شرکت در سال 2019 نیز بزرگترین ذینفع بود.

این فروش در بحبوحه نوسانات قیمت نفت انجام می شود. در جولای سال گذشته، گروه کشورهای تولیدکننده نفت اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی، در تلاش برای افزایش قیمت ها، تولید خود را کاهش دادند.

ریاض به طور داوطلبانه عرضه خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش داد. با این حال، اوپک پلاس در ماه جاری تصمیم خود را تغییر داد و به تدریج تولید را از اکتبر افزایش خواهد داد.

به گفته صندوق بین المللی پول، برای اینکه عربستان بتواند بودجه خود را متعادل کند، قیمت هر بشکه نفت باید 96.20 دلار باشد. برنت، یکی از معیارهای اصلی برای نفت، در حدود 80 دلار در هر بشکه است.

این کشور همچنین به فروش اوراق قرضه دولتی برای حفظ جریان های مالی PIF متکی بود. مشکل دیگر این بود که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار پایین‌تر از اهداف تعیین شده بود، که نشان‌دهنده تلاش ریاض برای جذب منابع مالی از شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بود.

آقای کالن می‌گوید: «متقاعد کردن سرمایه‌گذاران برای آمدن به پروژه‌هایی که فکر می‌کنند خیلی جاه‌طلبانه هستند، بسیار دشوار خواهد بود. معلوم نیست در نهایت سود شما از کجا می آید.

دولت خلیج فارس همچنین به عنوان بخشی از استراتژی تنوع اقتصادی به بخش هایی مانند گردشگری، معدن، سرگرمی و ورزش پول می ریزد.

در سال های اخیر، عربستان سعودی حق میزبانی چندین رویداد مهم بین المللی مانند جام ملت های آسیا 2027، بازی های آسیایی زمستانی 2029 و نمایشگاه جهانی 2030 را به دست آورده است. مسابقات قهرمانی جهان مردان. تمامی این پروژه ها در سال های آینده نیازمند سرمایه گذاری های کلان خواهند بود.

آقای شهابی از دولت انتظار دارد که با نزدیک شدن به این رویدادهای بین المللی در اولویت قرار گیرد. او می‌گوید: «پروژه‌هایی که در آن ضرب‌الاجل‌های مشخصی داریم، براساس ماهیت کارها اولویت‌بندی می‌شوند.

در ماه آوریل، در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد که در ریاض برگزار شد، وزیر دارایی این کشور، محمد الجدان، گفت که دولت هیچ “خودی” ندارد و برنامه چشم انداز 2030 خود را برای متحول کردن اقتصاد خود در صورت نیاز تنظیم خواهد کرد. .

وی گفت: ما مسیر را تغییر خواهیم داد، برخی پروژه ها را تمدید می کنیم، برخی را کاهش می دهیم، برخی را سرعت می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید