چین و اتحادیه اروپا درباره تعرفه خودروهای برقی مذاکره خواهند کرد


خطر افزایش شدید قیمت خودروهای برقی چینی در اتحادیه اروپا پس از توافق هر دو طرف برای مقابله با یک سری مالیات بر واردات، کاهش می یابد.

مقامات ارشد هر دو منطقه طی تماسی در روز شنبه در مورد تعرفه ها صحبت کردند و توافق کردند که در مورد آنها بیشتر بحث کنند، اگرچه اصطکاک همچنان وجود دارد.

این اولین بار است که طرفین برای مذاکره به توافق می رسند از زمانی که اتحادیه اروپا چین را با تعرفه خودروهای برقی (EV) تا 38 درصد تهدید کرد..

اتحادیه اروپا گفته است که خودروهای برقی چینی به طور غیرمنصفانه توسط دولت این کشور یارانه پرداخت می کنند. در پاسخ، چین اتحادیه اروپا را به حمایت گرایی و نقض قوانین تجاری متهم کرد.

سخنگوی اتحادیه اروپا به بی‌بی‌سی گفت که گفت‌وگو میان کمیسر تجارت والدیس دامبروسکیس و همتای چینی‌اش وانگ ونتائو “صادقانه و سازنده” بود.

آنها گفتند که دو طرف “به تعامل در همه سطوح در هفته های آینده ادامه خواهند داد.”

با این حال، سخنگوی همچنین مخالفت اتحادیه اروپا با نحوه تامین مالی صنعت خودروهای الکتریکی چین را دو چندان کرد.

آنها گفتند که “هر گونه نتیجه مذاکره” تعرفه های پیشنهادی باید به “یارانه مضر” خودروهای برقی چینی رسیدگی کند.

چین نیز روز شنبه بیانیه مشابهی صادر کرد و به صراحت اعلام کرد که هنوز با اتحادیه اروپا مخالف است.

آقای ونتائو علاوه بر گفتگو با اتحادیه اروپا، روز شنبه با معاون صدراعظم آلمان و وزیر فدرال در امور اقتصاد و آب و هوا، رابرت هابک دیدار کرد.

در فیس بوک درباره جلسهوزارت بازرگانی چین گفت که آقای هابک را از “مخالفت شدید” خود با تعرفه ها مطلع کرده است.

او تهدید خود را برای شکایت از سازمان تجارت جهانی (WTO) برای “قاطعانه دفاع از حقوق و منافع قانونی خود” تکرار کرد.

آلمان نیز از این تعرفه ها انتقاد کرد.

هنگامی که اتحادیه اروپا برای اولین بار هفته گذشته پس از تحقیق در مورد خودروهای الکتریکی چینی در بلوک تجاری آنها را پیشنهاد کرد، وزیر حمل و نقل آلمان، فولکر ویزینگ گفت که این اقدام تهدیدی برای “جنگ تجاری” با پکن است.

او در آن زمان در X، که قبلاً به عنوان توییتر شناخته می شد، نوشت: «وظایف تنبیهی کمیسیون اروپا به شرکت های آلمانی و بهترین محصولات آنها ضربه زده است.

صنعت خودروی اروپا نیز حیاتی بود.

استلانتیس که مالک سیتروئن، پژو، واکسهال، فیات و چندین برند دیگر است، گفت که از اقداماتی که «به تکه تکه شدن جهان کمک می‌کنند» پشتیبانی نمی‌کند. [of trade]”.

هزینه های پیشنهادی بسته به برند و میزان موافقت آنها با تحقیقات اتحادیه اروپا از 17.4٪ تا 38.1٪ متغیر است.

آنها بالاتر از نرخ فعلی 10 درصدی خواهند بود که برای تمام خودروهای الکتریکی ساخت چین وضع می شود.

این امر با مداخله اتحادیه اروپا همراه است ماه گذشته، ایالات متحده گامی بسیار جسورانه برداشت و تعرفه خودروهای برقی چینی را از 25 درصد به 100 درصد افزایش داد..

دیدگاهتان را بنویسید