سونی، یونیورسال، وارنر به دلیل نقض حق چاپ موسیقی هوش مصنوعی شکایت کردند


بزرگ‌ترین شرکت‌های موسیقی جهان از دو استارت‌آپ هوش مصنوعی (AI) به اتهام نقض حق چاپ در یک پرونده بالقوه تاریخی شکایت کرده‌اند.

شرکت‌ها از جمله سونی موزیک، گروه موسیقی جهانی و وارنر رکوردز می‌گویند سونو و یودیو در مقیاسی تقریبا غیرقابل تصور حق چاپ را نقض کرده‌اند.

آنها ادعا می‌کنند که نرم‌افزار این زوج برای «تفک کردن» کارهای مشابه، موسیقی می‌دزدد و 150000 دلار غرامت برای کار می‌خواهند.

Suno و Udio بلافاصله به یک درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

این شکایت‌ها که روز دوشنبه توسط انجمن صنعت ضبط آمریکا اعلام شد، بخشی از موجی از شکایت‌های نویسندگان، سازمان‌های خبری و سایر گروه‌ها است که حقوق شرکت‌های هوش مصنوعی برای استفاده از آثارشان را به چالش می‌کشند.

سونو مستقر در ماساچوست اولین محصول خود را سال گذشته عرضه کرد و ادعا می کند که بیش از 10 میلیون نفر از ابزار ساخت موسیقی آن استفاده کرده اند.

این شرکت که با مایکروسافت شراکت دارد، ماهانه هزینه خدمات خود را دریافت می کند و اخیراً اعلام کرده است که 125 میلیون دلار از سرمایه گذاران جذب کرده است.

Udio مستقر در نیویورک، معروف به Uncharted Labs، توسط سرمایه گذاران سرمایه گذاری برجسته مانند Andreessen Horowitz حمایت می شود.

او برنامه خود را در ماه آوریل برای عموم منتشر کرد و تقریباً بلافاصله به شهرت دست یافت به عنوان ابزاری که برای ساخت «BBL Drizzy»، یک آهنگ تقلید آمیز مربوط به دشمنی بین هنرمندان کندریک لامار و دریک استفاده شد.

در گذشته، شرکت‌های هوش مصنوعی استدلال می‌کردند که استفاده آن‌ها از مطالب طبق دکترین استفاده منصفانه قانونی است، که استفاده از آثار دارای حق چاپ را بدون مجوز تحت شرایط خاصی مانند طنز و اخبار مجاز می‌سازد.

طرفداران یادگیری ماشین از طریق ابزارهای هوش مصنوعی را با نحوه یادگیری انسان از طریق خواندن، گوش دادن و دیدن کارهای قبلی مقایسه کرده اند.

اما در شکایاتی که در دادگاه فدرال در ماساچوست و نیویورک ثبت شده است، شرکت‌های ضبط می‌گویند که شرکت‌های هوش مصنوعی صرفاً با کپی کردن آهنگ‌ها درآمد کسب می‌کنند.

«استفاده در اینجا به دور از تغییر است، زیرا هیچ هدف کاربردی برای… [the] یک مدل هوش مصنوعی برای بلعیدن ضبط‌های دارای حق چاپ بدون بیرون ریختن فایل‌های موسیقی جدید و رقیب.»

شکایت‌ها می‌گویند سونو و اودیو آهنگ‌هایی مانند «Prancing Queen» را تولید می‌کنند که حتی طرفداران اختصاصی ABBA در تشخیص آن از یک ضبط معتبر توسط گروه مشکل دارند.

آهنگ هایی که در شکایت اودیو به آنها اشاره شده است عبارتند از ماریا کری “All I Want for Christmas is You” و The Temptations “My Girl”.

دعوای شرکت‌های ضبط موسیقی می‌گوید: «انگیزه وقیحانه تجاری است و تهدید می‌کند که هنر واقعی انسانی را که زیربنای حمایت از کپی‌رایت است، از بین می‌برد.

آنها گفتند هیچ چیزی در هوش مصنوعی وجود ندارد که شرکت ها را از “بازی بر اساس قوانین” معذور کند و هشدار دادند که “سرقت عمده” رکوردها “کل اکوسیستم موسیقی” را تهدید می کند.

دعواها تنها چند ماه پس از حدود 200 هنرمند آغاز شد از جمله بیلی آیلیش و نیکی میناژ نامه ای را امضا کرده است که در آن خواستار پایان دادن به استفاده “غارتگرانه” از هوش مصنوعی (AI) در صنعت موسیقی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید