مستاجران – ائتلاف انتخاباتی جدید؟


پا ماریا سوبولفسکایا، استاد علوم سیاسی دانشگاه منچستر

مونتاژی از Getty Images اعتراضی به افزایش اجاره بها را نشان می دهد، با یک معترض بنری در دست دارد که روی آن نوشته شده است. "کار را برای صاحب آن آسان کنید!" در کنار تصویری از یک ساختمان مسکونی مدرنگتی ایماژ

مارگارت تاچر مرد اسکس و نیو لبور مرد موندئو را داشتند. دیوید کامرون Mumsnet Mums و برای بوریس جانسون Workington Man بود. همه آنها نماد رای دهندگانی هستند که آرای خود را در انتخابات رد و بدل کردند و در واقع تصمیم می گیرند چه کسی بازنده و چه کسی برنده شود.

پس در مورد 2024 چطور؟ همانطور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، با توسعه بلوک‌های انتخاباتی کلیدی، این امکان وجود دارد که اگر قرار است حزب کارگر برنده شود، ریشه اجاره‌دهنده می‌تواند کلیدی باشد. در طول دهه گذشته، تعداد اجاره‌کنندگان افزایش یافته است، در حالی که سهم حمایت از حزب محافظه‌کار در میان این گروه کاهش یافته است.

بر اساس نظرسنجی انگلیسی مسکن، در سال‌های 2022-2023، بخش مسکن اجاره‌ای خصوصی در انگلیس 4.6 میلیون یا 19 درصد از خانوارها خواهد داشت که تقریباً دو برابر تعداد خانوارهای اوایل دهه 2000 است. این بیشتر از کسانی است که مسکن اجتماعی اجاره می کنند.

مسائلی که مستاجران را تحت تأثیر قرار می دهد هرگز از نظر سیاسی برجسته تر از این نبوده است، چه امنیت پس از فاجعه برج گرنفل یا تلاش برای ممنوعیت اخراج بدون تقصیر پس از همه گیری کووید. بحران مقرون به صرفه مسکن نیز بیش از هر زمان دیگری اجاره‌کنندگان را به‌ویژه در بخش خصوصی ایجاد کرده است.

اعتراض گتی ایماژ به افزایش اجاره بها  یک تظاهرکننده علامتی با کتیبه در دست دارد "نمیتونیم پول بدیم!!"گتی ایماژ

مانیفست حزب محافظه کار متعهد می شود که در نهایت اخراج بدون تقصیر را ممنوع کند. این حزب برای اولین بار این سیاست را در سال 2019 پیشنهاد کرد، اما این لایحه تا پایان مجلس گذشته به قانون تبدیل نشد.

مانیفست حزب کارگر می گوید که اخراج بدون تقصیر را لغو می کند و به مستاجران اجازه می دهد تا آنچه را که افزایش اجاره بها نامعقول می خواند به چالش بکشند. کیر استارمر گفت حزب کارگر قوانین جدیدی تصویب خواهد کرد در صورت پیروزی حزبش در انتخابات، از “جنگ های تجاری” رانت جویی جلوگیری کند.

دموکرات های لیبرال همچنین قول داده اند که اخراج بدون تقصیر را ممنوع کنند و می گویند که اجاره های سه ساله را به صورت پیش فرض در نظر خواهند گرفت. سبزها همچنین از پایان دادن به اخراج بدون تقصیر حمایت می کنند و می گویند که می خواهند اجاره های بلندمدت را معرفی کنند.

حزب اصلاحات از لایحه اصلاحات اجاره نشینی که در مجلس قبلی ارائه شده بود، حمایت نمی کند. آنها می گویند که “فرایندهای نظارت، تجدید نظر و اجرایی برای مستاجران با شکایت” را افزایش خواهند داد.

با توجه به اینکه همه احزاب برای حمایت از اجاره‌کنندگان رقابت می‌کنند و سیاست‌های پیشنهادی اغلب با هم تداخل دارند، این بلوک تأثیرگذار چگونه می‌تواند در 4 جولای تغییر ایجاد کند؟

تعداد قابل توجهی از حوزه های انتخابیه با تعداد زیادی مستأجر خصوصی وجود دارد که این رای می تواند نتیجه را تعیین کند. در لندن، مکان‌هایی مانند کنزینگتون و بیزواتر، فینچلی و گلدرز گرین و چیپینگ بارنت که بیش از 20 درصد از مردم اجاره‌نشین خصوصی هستند، محافظه‌کار هستند اما ممکن است آسیب‌پذیر باشند. موقعیت‌های مشابهی در خارج از لندن وجود دارد، جایی که محافظه‌کاران کرسی‌هایی مانند کولچستر، ایستبورن، چلتنهام و در رد وال، برنلی دارند، همه حوزه‌هایی که بیش از 20 درصد از مردم آن را اجاره‌کنندگان خصوصی تشکیل می‌دهند و اکنون توسط حزب کارگر یا لیبرال دموکرات هدف قرار گرفته‌اند. .

پس مستاجرین چگونه رای خواهند داد؟ افرادی که در مسکن اجتماعی زندگی می کنند بیشتر از طبقه کارگر و اقلیت های قومی هستند و همیشه تمایل بیشتری به سمت چپ داشته اند. اما روند حمایت از کارگر در میان اجاره‌کنندگان خصوصی نسبتاً جدید است.

Getty Images دستی که یک کلید در دست داردگتی ایماژ

در انتخابات عمومی سال 2010، مستاجران خصوصی به همان اندازه به محافظه کار رأی می دادند که هر دو حزب حدود 26 درصد آرا را دریافت کردند.

تا سال 2015 این وضعیت تغییر کرد و حزب کارگر 15 درصد از محافظه‌کاران پیشی گرفت. در دولت ائتلافی قبلی به رهبری محافظه‌کاران، اصلاحات در مزایای مسکن وجود داشت که مسکن را برای برخی از افرادی که برای کمک به آنها در اجاره مسکن خصوصی به مزایا وابسته بودند، دشوارتر کرد.

این شکاف از آن زمان به بعد افزایش یافته است و شکاف سنی ناشی از برگزیت و مهاجرت تشدید شده است. در سال‌های اخیر، الگوهای رأی‌دهی با توجه به سن، متنوع‌تر شده‌اند و جوانان به‌طور فزاینده‌ای به حزب کارگر تمایل دارند. اکثر اجاره دهندگان خصوصی نسبتاً جوان هستند.

جوانترین رای دهندگان به احتمال زیاد می گویند که مسکن یکی از موضوعات اصلی کشور است – طبق IPSOS Issue Tracker به عنوان یکی از سه موضوع اصلی برای افراد 18 تا 34 ساله رتبه بندی می شود و برای گروه های مسن تر اهمیت کمتری دارد.

به نظر می رسد که جوانان به مراتب بیشتر از هر حزب دیگری به حزب کارگر رای می دهند، اما این نیز درست است که حزب سبز از بالاترین تعداد در میان همان گروه برخوردار است.

برای حزب کارگر نیز خطر بسیار واقعی عدم رای دادن مستاجران خصوصی وجود دارد.

نه تنها جوانان به مراتب کمتر از همتایان مسن‌تر خود رای می‌دهند، بلکه اجاره‌کنندگان نیز کمتر از صاحبان خانه‌ها رای می‌دهند.

این همیشه همینطور بوده است، اما با اصلاحات ثبت نام رای دهندگان در سال 2014، که تحقیقات کمیسیون انتخابات نشان داد به طور نامتناسبی بر اجاره دهندگانی که اغلب نقل مکان می کردند، افزوده شد.

انتخابات عمومی 2024

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق درباره بزرگ‌ترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید