چگونه رسوایی های امتحانی رقابتی ترین آزمون های هند را خراب می کنند


پا سوتیک بیسواس، خبرنگار هندی

نامزدهای AFP پس از گذراندن آزمون ملی واجد شرایط بودن (NEET-UG) در مدرسه کمبریج در بخش 27 نویدا در 5 می 2024 در هند ترک می‌کنند.خبرگزاری فرانسه

امسال بیش از دو میلیون متقاضی برای بیش از 110000 مکان دانشکده پزشکی با هم رقابت کردند

هفته گذشته، در یک روز روشن در دهلی، Kavya Mukhija ساعت‌ها رانندگی کرد تا در یک امتحان دولتی مهم برای موقعیت‌های آموزشی ابتدایی در دانشگاه‌های هند شرکت کند.

این پژوهشگر و فعال 25 ساله فعال در حوزه معلولیت، به دلیل ابتلا به بیماری مادرزادی نادری به نام سفت شدن مفاصل و دشواری رسیدن به مرکز امتحان، روی ویلچر نشسته است. جاده بیرون شیار بود، رمپ های شیب دار برای ویلچر مناسب نبود – و در مرکز آن هیچ گاری وجود نداشت.

اگر همه اینها کافی نبود، او در شوک شدیدتری قرار داشت.

یک روز پس از شرکت در آزمون چهار ساعته، در حالی که مادر سرپرستش در گرمای شدید بیرون منتظر بود، مقامات UGC-NET – به نام امتحان – را لغو کردند که به بیش از 900000 داوطلب در بیش از 300 شهر داده شد.

وزارت آموزش و پرورش در ابتدا بیانیه ای مرموز منتشر کرد و گفت: «ممکن است یکپارچگی آزمون به خطر افتاده باشد». یک روز بعد، وزیر دارمندرا پرادان اعتراف کرد که برگه سوال به پلتفرم رسانه اجتماعی تلگرام و “دارک وب” درز کرده است.

“من خیلی عصبانی هستم. برای من مثل یک ضربه مضاعف است. کاویا به من گفت که فکر نمی‌کنم قدرت این را داشته باشم که دوباره در این امتحان شرکت کنم.

سر شعر

کاویا موخیا می‌گوید پس از لغو امتحانش قدرتی برای شرکت مجدد در امتحان ندارد.

تقریباً 1000 کیلومتر (600 مایل) دورتر در شهر پاتنا، Archit Kumar با مشکل مشابهی روبرو شد.

در ماه مه، این پزشک 19 ساله مشتاق در آزمون سراسری 200 دقیقه ای دانشجویان شرکت کرد که در آن 2.4 میلیون داوطلب برای بیش از 110000 مکان در دانشکده پزشکی با هم رقابت کردند.

آ این رسوایی اندکی پس از امتحان بالا گرفت – چهار نفر در ایالت بیهار به اتهام افشای برگه‌های سوالات آزمون به اصطلاح ملی واجد شرایط بودن (کارشناسی) یا آزمون NEET-UG دستگیر شدند.

اتهامات تقلب گسترده بود و بسیاری از نامزدها به طرز مشکوکی امتیاز بالایی کسب کردند. متقاضیان آشکارا این را گزارش کردند تماس های سرد تبلیغ می کنند درخواست تا 3 میلیون روپیه (35918 دلار؛ 28384 پوند) برای پرسشنامه ساعاتی قبل از امتحان. برخی حتی این تماس ها را به عنوان مدرک ضبط کردند.

بسیاری از دانش‌آموزان و والدین خواستار آزمایش مجدد هستند و دادخواست‌های متعددی برای این منظور ارائه شده است – و دیوان عالی کشور در حال بررسی آن است. آقای پرادان دستور تحقیق داد و اعتراف کرد که “برخی از اشتباهات محدود به مناطق خاصی بوده است”. وی گفت که سرنوشت میلیون ها متقاضی گروگان گرفته نخواهد شد “چند مورد مجزا”.

آرشیت کومار

آرشیت کومار به مدت دو سال 12 ساعت در روز مطالعه کرد تا برای امتحانی که اکنون به خطر افتاده است آماده شود

هیچ کدام از اینها آرشیت را راحت نمی کند.

در دو سال گذشته، او زندگی اجتماعی را رها کرده است – حتی از ملاقات با دوستان خود اجتناب می کند – و روزانه تا 12 ساعت برای یکی از رقابتی ترین امتحانات جهان مطالعه می کند. او با کسب امتیاز 620 از 720 نهایی، رتبه 53000 را در سراسر هند به دست آورد.

“این یک شوک بود. اضطراب زیادی وجود دارد. دوستی دارم که امسال برای پنجمین بار متوالی امتحان داد. وضعیت او را تصور کنید. تصور کنید اگر باید برای محاسبه مجدد بنشینیم. آرشیت می گوید خیلی چیزها را فراموش کردم.

سیستم امتحانی هند در هرج و مرج است. بدون شک تقلب و لو رفتن مدارک مدت هاست که امتحانات را با مشکل مواجه کرده است. اما اکنون، به نظر می‌رسد که آزمون‌های اصلی که توسط آژانس دولتی تست ملی (NTA) برگزار می‌شود، از جمله آزمون‌هایی که Kavya و Archit شرکت کردند، به خطر افتاده است. ماه گذشته، ادعایی نشت اسناد و دستکاری نمرات در این آزمون ها، آینده 3.5 میلیون متقاضی را در معرض خطر قرار داد. هفته گذشته سه آزمون دولتی دیگر لغو یا به تعویق افتاد که بر 1.3 میلیون داوطلب دیگر تأثیر گذاشت.

اوضاع بدتر شد. ماهشوار پری، یک کارشناس آموزشی که افشای اسناد را دنبال می‌کند، می‌گوید: این وضعیت توسط یک پیوند مافیایی از معلمان، تبلیغ‌کنندگان و افرادی که مراکز امتحانی را اداره می‌کنند، ایجاد می‌شود.

کاندیداهای Getty Images NEET و والدین آنها در اعتراض به لغو آزمون مجدد Neet در Jantar Mantar در 12 ژوئن 2024 در دهلی اعتراض کردند.گتی ایماژ

اعتراض داوطلبان و والدینشان به رسوایی های آزمون

آقای پری می‌گوید که تبلیغ‌کنندگان به‌طور مرتب با متقاضیانی تماس می‌گیرند که برای پرسشنامه‌ها درخواست پرداخت می‌کنند، حتی گاهی اوقات چک‌های تاریخ گذشته را نیز می‌پذیرند. در آزمون های کتبی از قبل مدارک را برای داوطلبان ارسال می کنند و پاسخ های حل شده را به صورت زنده به آنها می دهند. در طول امتحانات آنلاین، تبلیغ‌کنندگان اعتبار دیجیتالی داوطلبان را جمع‌آوری می‌کنند تا از راه دور به رایانه‌های آنها دسترسی داشته باشند و از طرف آنها به سؤالات پاسخ دهند.

در امتحانات دولتی اوضاع بدتر است. برگه‌های سوال برای آزمون‌های استخدامی مختلف دولت محلی اغلب در میان رقابت شدید برای مشاغل در اقتصادی دیده می‌شود که بیشتر مشاغل عمدتاً غیررسمی، ناامن و کم دستمزد هستند.

پیش از این، این افشاگری‌ها بر امتحان ورودی پلیس، جنگل‌بانان، مهندسان، دامپزشکان و بازرسان مالیات بر درآمد تأثیر می‌گذاشت. این اسناد در واتس اپ لو رفت و از انبارها به سرقت رفت. مظنونان به سرورهای شرکت های خصوصی برگزاری امتحان هک کردند. در سال 2022، پلیس دهلی یک حلقه تقلب آنلاین بزرگ را که به داوطلبان کمک می کرد در امتحانات هیئت مدیره اصلی تقلب کنند، منهدم کرد. آنها داشتند هکرهای روسی را برای توسعه نرم افزارهای غیرقابل کشف استخدام کردکه به آنها اجازه می دهد از راه دور رایانه های موجود در مراکز امتحانی را هک کنند.

در اوایل سال جاری، ایندین اکسپرس تحقیقات شگفت انگیزی را انجام داد 41 مورد مستند نشت کاغذ در آزمون های استخدامی در پنج سال گذشته در 15 ایالت تحت حکومت های احزاب مختلف.

راهول گاندی، رهبر کنگره و نماینده مجلس گتی ایماژ به همراه جیرام رامش، سخنگوی حزب، در مقر AICC در 20 ژوئن 2024 در دهلی در مورد موضوع امتحان Neet در رسانه ها سخنرانی می کنند.گتی ایماژ

احزاب مخالف به افشای اسناد اعتراض کردند – آنها به یک موضوع سیاسی داغ تبدیل شدند

مشخص شده است که این افشاگری ها بر جدول زمانی حدود 14 میلیون متقاضی که برای کمی بیش از 100000 پست رقابت می کنند، تأثیر گذاشته است. ایالت هایی مانند گجرات، اوتار پرادش، مادهیا پرادش، راجستان و تلانگانا در طول انتخابات اخیر به قدری بد عمل کردند که نشت کاغذ به یک موضوع مبرم تبدیل شد. اکثر آنها اکنون توسط حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نخست وزیر نارندرا مودی اداره می شوند.

در سال 2015، هنر وقیحانه ترین رسوایی تقلب در امتحان Vyapam را تکان دادیک اداره دولتی در مادیا پرادش که بیش از 50 معاینه را برای مشاغل خالی دولتی و کالج های پزشکی محلی نظارت می کند.

برگه‌های سؤالات لو رفت، برگه‌های پاسخ جعل شد، جعل‌ها – که خودشان دانشجوی جوان بودند – به جای نامزدها استخدام شدند و کرسی‌ها به بالاترین پیشنهاد فروخته شد. معلمان شرکت کننده برگه های ناقص را پر کردند و نمرات را افزایش دادند.

آقای پری می گوید: «ما یک سیستم آموزشی ایجاد کرده ایم که این نوع تقلب را تشویق می کند.

اول، شکاف بزرگی بین تقاضای دانشجو و عرضه مکان وجود دارد، همراه با مسائل مربوط به مقرون به صرفه بودن.

پلیس گتی ایماژ دهلی روز یکشنبه دو معلم مدرسه خصوصی و یک مدرس از پایتخت ملی را به اتهام توزیع سوالات CBSE قبل از امتحان 1 آوریل 2018 در دهلی نو، هند دستگیر کرد.  معلمان، ریشابه و روهیت، تقریباً یک ساعت قبل از شروع امتحان، عکسی از برگه سؤالات اقتصاد کلاس 12 گرفتند و آن را با توکر (26)، یک معلم در مرکز آموزشی کلاس آسان در باوان در نزدیکی دهلی، به اشتراک گذاشتند، RP Upadh. yayu، sp.  کمیسر پلیس (جنایی)، حکم.گتی ایماژ

در دهلی در سال 2018، معلمان مدارس خصوصی به دلیل افشای اوراق امتحانی دبیرستان و تدریس دستگیر شدند.

این واقعیت که 2.4 میلیون دانشجو در سال جاری فقط برای 110000 مکان دانشکده پزشکی به رقابت پرداختند، فشار عظیم و رقابت شدید را برجسته می کند. از این تعداد، حدود 55000 تا 60000 صندلی در کالج های دولتی و بقیه در موسسات خصوصی است. نیمی از این صندلی ها به دانش آموزان محروم اختصاص دارد.

دانش آموزان کالج های دولتی را به دلیل مقرون به صرفه بودن ترجیح می دهند – یک دوره پنج ساله MBBS در یک کالج دولتی بین 500000 روپیه تا یک میلیون روپیه هزینه دارد، در حالی که کالج های خصوصی می توانند تا 10 برابر این هزینه را دریافت کنند.

بسیاری معتقدند که دلیل این امر بحران شغلی در هند بوده است. Karthik Muralidharan، اقتصاددان در کتاب جدید خود، شتاب دادن به توسعه هند، خاطرنشان می کند: «این اساساً یک بحران مهارت است. میلیون‌ها جوان تحصیل‌کرده بیکار هستند، اما کارفرمایان برای یافتن نیروی کار با مهارت کافی در تلاش هستند.»

تأکید سیستم آموزشی بر قبولی در امتحانات با انباشته کردن، بسیاری از دانش‌آموزان را بدون درک موضوعات و مهارت‌های عملی مورد توجه کارفرمایان قرار می‌دهد. آقای مورالیدهران می گوید که به جوانان هند از طریق ارتقاء مهارت و آموزش حرفه ای خدمات بهتری داده خواهد شد. وی همچنین بر لزوم اصلاح نظام امتحانی تاکید می کند تا علاوه بر ثبت نمرات و رتبه دانش آموزان، مهارت و دانش آنها نیز ثبت شود.

دانش آموزان فارغ التحصیل Getty Images هنگام ورود به آزمون NEET در مدرسه دولتی Bal Bhawan در 7 می 2023 در دهلی نو، هند، قبل از ورود به مرکز امتحان، یک بررسی امنیتی را انجام می دهند.گتی ایماژ

متقاضیان قبل از ورود به مرکز آزمون کالج پزشکی تحت بررسی امنیتی قرار می گیرند

در حال حاضر، دولت قول داده است که تحقیقات دقیقی در مورد آخرین رسوایی ها انجام دهد و آقای پرادان، وزیر، “مسئولیت اخلاقی” را برای از دست دادن ایمان در بین دانشجویان به عهده بگیرد.

خیلی کارها برای انجام دادن مانده. مشخص نیست که آیا الف قانون جدید مبارزه با تقلب برای مشاغل دولتی و امتحانات ورودی دانشگاه یک عامل بازدارنده بود. آقای پری این سوال را مطرح می‌کند که چرا مقامات هنگام جمع‌بندی نتایج امتحانات، بررسی‌های اولیه «بهداشت» را انجام نمی‌دهند. او پیشنهاد می کند که مقامات باید هر گونه بی نظمی را بررسی کنند که مثلاً شش نمره برتر از یک مرکز امتحانی یا دانش آموزانی که در دبیرستان نمره ضعیفی کسب کرده اند در یک امتحان کارشناسی برنده شوند.

او می گوید: «این یک شروع اساسی و خوب خواهد بود.

دانش آموزان امیدوار به نظر نمی رسند.

آرشیت می گوید: «ما در حال از دست دادن ایمان به سیستم امتحانی خود هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید