HSBC آخرین بانک بزرگی است که نرخ وام مسکن را کاهش داده است


پا کوین پیچی، هزینه زندگی خبرنگار

عکس توسط Getty Images که دستان مردی را با ماشین حسابی که روی امور مالی خود کار می کند نشان می دهدگتی ایماژ

پس از اشاره به کاهش نرخ پایه تابستانی توسط بانک انگلستان، HSBC به دو وام دهنده بزرگ دیگر در کاهش نرخ وام مسکن پیوست.

بارکلیز روز سه شنبه پس از اقدام قبلی NatWest، هزینه وام های مسکن با نرخ ثابت را برای معاملات جدید کاهش داد.

کاهش های HSBC از روز چهارشنبه اجرایی می شود و کارگزاران انتظار دارند شرکت های وام مسکن بیشتری از این روند پیروی کنند.

با این حال، این کاهش ها در زمینه بزرگتر کوچک هستند. وام گیرندگان هنوز با هزینه‌های نسبتاً بالایی روبرو هستند و بسیاری از آنها در صورت انقضای معاملات ارزان‌تر فعلی، به میزان قابل توجهی بیشتر در پرداخت‌های ماهانه پرداخت می‌کنند.

متوسط ​​نرخ وام مسکن به دلیل عدم رقابت جدید بین وام دهندگان در طول مبارزات انتخاباتی در حال افزایش است.

به گزارش سرویس اطلاعات مالی Moneyfacts، میانگین نرخ معامله ثابت دو ساله 5.96 درصد است. می گوید میانگین نرخ پنج ساله 5.53 درصد است.

“این حرکات [by HSBC and others] دیوید هولینگ‌ورث از کارگزار L&C گفت: معتقدیم که افزایش نرخ‌های اخیر در حال کاهش است و بیشتر کاهش‌ها در مراحل کوچک انجام می‌شود.

نرخ بهره وام مسکن ثابت تا زمانی که قرارداد منقضی شود، معمولاً پس از دو تا پنج سال تغییر نمی کند و نرخ جدیدی برای جایگزینی آن انتخاب می شود. اگر کاری انجام نشود، مردم نرخ متغیری خواهند داشت که می تواند بسیار گران باشد.

حدود 1.6 میلیون وام گیرنده موجود قراردادهای نسبتا ارزان با نرخ ثابت دارند که در سال جاری منقضی می شوند.

در حالی که بهار تمایل دارد فعالیت بیشتری را در بازار مسکن به همراه داشته باشد، اما ممکن است از آنجایی که خریداران بالقوه در انتظار اطمینان بیشتر سیاسی هستند، این روند کاهش یافته است.

وام گیرندگان همچنین نظاره گر خواهند بود تا ببینند آیا کمیته سیاست پولی بانک انگلستان (MPC) که نرخ های بهره را تعیین می کند، تصمیم به کاهش نرخ بهره در نشست بعدی خود در اول اوت بگیرد یا خیر.

علائم حرکت سریع بانک انگلستان

در آخرین جلسه هفته گذشته وجود داشت تغییر قابل توجهی در لحن که نشان می دهد اکثریت می توانند به یکی رای دهند.

خوش‌بینی نسبت به چنین نتیجه‌ای ممکن است منجر به آخرین حرکت‌های وام‌دهندگان بزرگ شده باشد. بانک ها همچنین می توانند برای سفارشی مبارزه کنند.

اندرو مانتلیک، کارگزار وام مسکن Coreco، گفت: وام دهندگان مشتاق هستند تا بازاری را آغاز کنند که از زمان انتخابات، هوای گرم و فوتبال بی‌حال بوده است.

این کشور به شدت نیازمند یک محرک انقباضی برای کاهش فشارهای مالی است که اقتصاد را مهار کرده و فشار زیادی بر وام گیرندگان وارد کرده است.»

با این حال، او گفت که اخبار مثبت در مورد کاهش تورم ممکن است موقتی باشد و می تواند به احتیاط بیشتر بانک منجر شود.

میشل لاوسون، از لاوسون فایننشال، گفت وام گیرندگان در محاصره هستند اما وام دهندگان بیشتری می توانند در روزهای آینده نرخ بهره را کاهش دهند.

ارقام جداگانه‌ای که روز سه‌شنبه توسط UK Finance منتشر شد، که نشان‌دهنده منافع وام‌دهندگان است، نشان داد که با وجود شرایط سخت فعلی برای وام‌گیرندگان، تعداد افرادی که تنها بهره وام مسکن خود را پرداخت می‌کنند، کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید