جولیان آسانژ در دادگاهی در یکی از جزایر آمریکایی در اقیانوس آرام به گناه خود اعتراف کرد.


جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، در دادگاهی در ایالات متحده به جرم خود اعتراف کرد که به او اجازه می دهد پس از 14 سال مبارزه قانونی آزاد شود.

دو روز پس از آزادی از زندان بریتانیا، او در جزایر ماریانای شمالی، یک قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، به یک اتهام رسمی وارد شد.

در عوض، او به مدتی محکوم شد که قبلاً گذرانده بود و آزاد شد تا به زادگاهش استرالیا پرواز کند و به خانواده‌اش ملحق شود.

مقامات آمریکایی این مرد 52 ساله را به دلیل افشای پرونده های طبقه بندی شده در سال 2010 تحت تعقیب قرار دادند که به گفته آنها جان او را تهدید می کرد.

آسانژ صبح چهارشنبه به وقت محلی در سایپان، پایتخت جزایر ماریانای شمالی، به همراه تیمی که شامل کوین راد، سفیر استرالیا در ایالات متحده بود، وارد دادگاه شد.

در این جلسه، آسانژ به توطئه برای به دست آوردن و افشای اطلاعات دفاع ملی اعتراف کرد.

آسانژ در دادگاه گفت: «به عنوان یک روزنامه‌نگار، از منبع خود خواستم تا اطلاعاتی را ارائه کند که گفته می‌شد محرمانه است تا این اطلاعات منتشر شود.

اما او تاکید کرد که معتقد است با متمم اول قانون اساسی ایالات متحده که آزادی مطبوعات را پوشش می دهد، از او حمایت می شود.

در جریان این جلسه، دادستان ها گفتند که بنیانگذار ویکی لیکس فعالانه درز اطلاعات طبقه بندی شده را تسهیل کرده است. آنها گفتند آسانژ به کسانی که در حال فرار بودند گفته است که “فوق محرمانه معنایی ندارد”.

پس از صدور حکم، بری پولاک، وکیل آسانژ، گفت: «کار ویکی لیکس ادامه خواهد داشت و من شک ندارم که آقای آسانژ نیرویی مداوم برای آزادی بیان و شفافیت دولت خواهد بود.

او صدایی قوی و صدایی است که نمی توان و نباید آن را خاموش کرد.»

آسانژ هیچ اظهارنظری نکرد.

این در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است پس از صدور حکم، که به دلیل محکومیت، “از ورود مجدد بدون مجوز به ایالات متحده منع شده است.”

با این حال، همسرش استلا به رویترز گفت که آنها به دنبال عفو آسانژ خواهند بود.

خانم آسانژ پس از آزادی به X، که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، برای بیان احساسات خود به آن اشاره کرد.

او نوشت: من نمی توانم جلوی گریه ام را بگیرم.

جلسه استماع روز چهارشنبه در مجمع الجزایر دورافتاده اقیانوس آرام برگزار شد زیرا کشورهای مشترک المنافع ایالات متحده به استرالیا بومی آسانژ بسیار نزدیکتر از دادگاه های فدرال ایالات متحده در هاوایی یا سرزمین اصلی ایالات متحده است.

آسانژ پنج سال گذشته را پشت میله های زندان در زندان بلمارش لندن گذرانده و با تلاش های آمریکا برای استرداد آنها مبارزه کرده است.

او در سال 2010 به طور جداگانه به تجاوز جنسی و تجاوز جنسی در سوئد متهم شد که او آن را رد کرد. او هفت سال را در سفارت اکوادور در لندن پنهان کرد و ادعا کرد که پرونده سوئد منجر به اعزام او به ایالات متحده می شود.

مقامات سوئدی این پرونده در سال 2019 بسته شد و گفت که زمان زیادی از شکایت اولیه گذشته است، اما مقامات بریتانیایی بعداً او را بازداشت کردند. او به دلیل عدم تسلیم به دادگاه برای استرداد به سوئد محاکمه شد.

در ایالات متحده، آسانژ به توطئه برای به دست آوردن و افشای اطلاعات دفاع ملی پس از افشای گسترده ویکی لیکس در سال 2010 متهم شد.

ویکی لیکس ویدئویی از هلیکوپتر نظامی آمریکا منتشر کرده است که نشان می دهد غیرنظامیان در بغداد، پایتخت عراق کشته شده اند.

او همچنین هزاران سند محرمانه را منتشر کرد که نشان می‌دهد ارتش آمریکا صدها غیرنظامی را در حوادث گزارش‌نشده در طول جنگ در افغانستان کشته است.

افشاگری‌ها به یک داستان بزرگ تبدیل شد و واکنش‌هایی را از گوشه و کنار جهان برانگیخت و به بررسی شدید دخالت آمریکا در درگیری‌های خارجی منجر شد.

آسانژ در ازای اعتراف به یکی از اتهامات جاسوسی، مدتی را که در زندان در بریتانیا سپری کرده بود، به دست آورد، به این معنی که او در بازداشت ایالات متحده نخواهد بود.

آسانژ پس از جلسه دادگاه به کانبرا پایتخت استرالیا پرواز می کند و عصر چهارشنبه به وقت محلی در کشورش فرود می آید.

خانم آسانژ روز دوشنبه به بی بی سی گفت که “خوشحال” است که حماسه حقوقی در حال پایان یافتن است.

او گفت اولویت شوهرش «خوب شدن»، ارتباط با طبیعت و داشتن «زمان و حریم خصوصی» برای خانواده است. این زوج دو فرزند کوچک دارند.

او همچنین به بی‌بی‌سی گفت: ما زمان زیادی برای صحبت در مورد آینده نداشته‌ایم – اولین چیز این است که او باید 500000 دلار (394000 پوند) برای پروازهای چارتر به دولت استرالیا بازپرداخت کند.

خانم آسانژ برای پوشش هزینه ها درخواست جذب سرمایه جمعی را ارائه کرد و گفت که آنها قبلاً بیش از نیمی از مبلغ مورد نیاز را جمع آوری کرده اند.

تیم حقوقی آسانژ و همسرش مدت‌هاست که استدلال می‌کنند که پرونده علیه او انگیزه‌های سیاسی دارد و از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌اند که اتهامات خود را کنار بگذارد.

در ماه آوریل، آقای بایدن گفت که در حال بررسی درخواستی برای انجام این کار از استرالیا است، نخست وزیر استرالیا که گفت این پرونده “بیش از حد طولانی شده است”.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، که پیشتر این توافق را به عنوان “توسعه خوشایند” توصیف کرد، روز چهارشنبه گفت که “پس از پایان محاکمه” نظرات بیشتری را ارائه خواهد کرد.

وی افزود: ما با استفاده از کانال‌های مناسب برای حمایت از یک نتیجه مثبت، از منافع استرالیا دفاع کردیم.

دادستان های ایالات متحده در ابتدا می خواستند بنیانگذار ویکی لیکس را بر اساس 18 مورد محاکمه کنند – بیشتر تحت قانون جاسوسی – به دلیل انتشار اسناد محرمانه نظامی ایالات متحده و ارتباطات دیپلماتیک مربوط به جنگ های افغانستان و عراق. می گوید این جان ها در خطر است.

ویکی لیکس که آسانژ در سال 2006 تأسیس کرد، ادعا می کند که بیش از 10 میلیون سند منتشر کرده است.

یکی از مشهورترین همکاران آسانژ، تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا است چلسی منینگقبل از اینکه باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 2017 این حکم را کاهش دهد، به 35 سال زندان محکوم شد.

آسانژ در طول مبارزات حقوقی طولانی خود به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است و گزارش شده است که سال ها از سلامتی ضعیف رنج می برد، از جمله سکته مغزی جزئی در زندان در سال 2021.

دیدگاهتان را بنویسید