حقیقت سخت در مورد “ملکه نه روزه” بدنام بریتانیا


هنوز از Amazon Prime Video of My Lady Jane (اعتبار: Amazon Prime Video)آمازون پرایم ویدئو

(اعتبار: Amazon Prime Video)

یک پادشاه نوجوان کوتاه مدت در تاریخ تودور اکنون الهام بخش یک غوغای تلویزیونی فانتزی در Prime Video شده است. اما به همان اندازه که خنده دار است، نشان می دهد که بانوی بدبخت جین گری بیش از یک قربانی بود.

از زمان اعدام خود در 470 سال پیش، لیدی جین گری به عنوان قربانی اصلی در تصورات عمومی باقی مانده است. جین در سن 16 سالگی، زمانی که پدر همسر جاه طلبش آرزوی تاج و تخت انگلیس را داشت، تنها 9 روز حکومت کرد. او بعداً به دستور ملکه مریم انتقام‌جو سر بریده شد، ملکه مریم که تاج و تخت را از او گرفت و همانطور که داستان می‌گوید نمی‌توانست به مدعی رقیب تاج اجازه دهد که زنده بماند.

آلامی اعدام بانو جین گری اثر پل دلاروش، نقاشی شده در سال 1833، اعدام ملکه نوجوان تودور را به تصویر می کشد (اعتبار: آلامی)عالمی

“اعدام بانو جین گری” اثر پل دلاروش که در سال 1833 نقاشی شده است، اعدام ملکه نوجوان تودور را به تصویر می کشد (اعتبار: آلامی)

تایید این داستان، پرتره جین در سال 1833 توسط پل دلاروش است که در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته شده است. جین روی زانوهایش، چشم‌بند، لباس سفید به تن دارد، بره‌ای بی‌گناه خود را برای ذبح آماده می‌کند.

در طول زندگی کوتاه خود، لیدی جین گری صریح بود – که از بسیاری جهات سرنوشت او را تعیین کرد

در واقع لیدی جین گری شخصیت بسیار پیچیده تری بود. دکتر سامانتا راجرز، که تاریخ تودور را در دانشگاه واندربیلت در نشویل تدریس می‌کند، پیشنهاد می‌کند که یکی از خواهرزاده‌های هنری هشتم، «آدمی بسیار سرسخت» بود. او هم سختگیر و با تقوا بود. گمان می‌کنم که نمی‌خواهم با او دوست باشم.

با این حال، لیدی جین گری در طول زندگی کوتاه خود اراده زیادی به زبان مدرن از خود نشان داد. ملکه مری در ابتدا مایل بود که جین را پس از محاکمه و محکوم شدن به خیانت بزرگ عفو کند، اما جین همچنان یک پروتستان صریح بود – به شدت مخالف مری برای برقراری مجدد مراسم کاتولیک در انگلیس – که تا حد زیادی سرنوشت او را رقم زد.

روی صفحه کتاب دعا، آن را به داربست برد، اکنون در مجموعه کتابخانه بریتانیااو پیامی صمیمانه به پدرش نوشت و از او خواست که برای او و همسرش گیلفورد دادلی سوگواری نکند: “باور کنید که ما با ترک این زندگی فانی، زندگی جاودانه ای به دست آورده ایم.”

آلامی بانوی واقعی جین گری از تاریخ تودور، که در اینجا در تابلویی مربوط به سال 1545 به تصویر کشیده شده است، شجاعانه در مورد اعتقادات خود صحبت کرد (اعتبار: Alamy)عالمی

بانوی واقعی جین گری از تاریخ تودور، که در اینجا در پانل سال 1545 به تصویر کشیده شده است، شجاعانه برای اعتقادات خود صحبت کرد (اعتبار: Alamy)

اما نه این لیدی جین گری – قوی و نترس، آماده جان دادن برای چیزی که به آن اعتقاد داشت – و نه قربانی منفعل آشنا قهرمانان لیدی جین من نیستند. این مینی سریال هشت قسمتی که از 27 ژوئن در پرایم ویدیو پخش می شود، جینی را به قدری متفاوت از جین واقعی ارائه می دهد که خنده دار است. امیلی بادر، هنرپیشه آمریکایی، نقش او را در نقش دختری شرور قرن بیست و یکمی ایفا می‌کند که خود را در دنیای تودورها می‌بیند: بداخلاق، بی‌احترام و مصمم به زندگی واقعی خود و دوست داشتن هر کسی که می‌خواهد. خدا هرگز وارد آن نمی شود. این جین نیز مانند یک دختر دره صحبت می کند و با دوستانی که توانایی جادویی تبدیل شدن به حیوانات را دارند می پرد.

در حقیقت، میلادی جین مدیون کمی به گذشته و بیشتر به مرکز داغ حال حاضر است. عاشقانه – ترکیبی از عاشقانه و فانتزی – سریعترین ژانر داستانی مدرن در حال رشد در بین خوانندگان جوان. در گذشته، تهیه‌کنندگان تلویزیونی از داستان‌های تاریخی که به‌دقت تحقیق شده بودند، سریال‌های کوتاه می‌ساختند. هیلاری منتل سالن گرگ به ذهن می رسد. اما نتفلیکس بریجرتونبر اساس رمان‌های جولی کوین، از محبوبیت داستان‌های عاشقانه در گذشته‌ای متناوب استفاده کرد. این نمایش بسیار موفق، همسر دو نژاد جورج سوم، ملکه شارلوت است بحث در بین مورخان در مورد اصل و نسب واقعی آفریقایی او – ریاست یک جامعه Regency را بر عهده دارد که در آن برابری نژادی به خوبی برقرار است. بینندگان می توانند از هیجان ارجمند یک تعقیب و گریز عاشقانه با چشم آستن (کامل با لباس های زیبا و نه همیشه مناسب دوره) با حذف تمام جنبه های نگران کننده دوران لذت ببرند.

در حقیقت، من لیدی جین آنقدر کمدی است که بی‌تفاوتی سازندگان به واقعیت‌ها هرگز مورد تردید قرار نمی‌گیرد.

می توان تصور کرد که مانتل، که در سال 2022 درگذشت، نه بریجرتون و نه بانوی من جین، که از پرفروش ترین بزرگسالان جوان توسط برودی اشتون، سینتیا هند و جودی میدوز اقتباس شده است، تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. در آن سخنرانی ریث برای بی بی سی در سال 2017مانتل اظهار داشت: «این یک مشکل دائمی برای نویسندگان زن است. [they] می خواهم در مورد زنان در گذشته بنویسم، اما نمی توانم در برابر توانمندسازی گذشته نگر آنها مقاومت کنم. که درست نیست.»

Amazon Prime Video My Lady Jane یک سریال کمدی فانتزی تاریخی است که در دنیایی جایگزین از گذشته اتفاق می‌افتد (اعتبار: Amazon Prime Video)آمازون پرایم ویدئو

بانوی جین من یک سریال کمدی فانتزی تاریخی است که در دنیایی جایگزین از گذشته اتفاق می‌افتد (اعتبار: Amazon Prime Video)

در حقیقت، «لیدی جین من» آنقدر کمدی است که بی‌تفاوتی سازندگان به واقعیت‌ها هرگز جای تردید نیست. و نیکولا تالیس، مورخ، که زندگینامه پر شور جین تاج خونین را در سال 2016 منتشر کرد، آنها را می بخشد. تالیس به بی‌بی‌سی می‌گوید: «ما باید به خاطر داشته باشیم که چیزهای زیادی درباره جین نمی‌دانیم. که به نوبه خود درجه آزادی نسبی را در شکل دادن به روایت تلویزیونی ارائه می دهد. ما چی هستیم انجام دادن بدانید که او یک روح فوق‌العاده قوی بود، و من فکر می‌کنم دیدن حضور او به گونه‌ای که بر آن تأکید می‌کند بسیار شاداب‌کننده است. ما باید او را به عنوان یک زن جوان که از شنیدن صدایش در دنیای مردانه نمی ترسید جشن بگیریم.”

دوران اوج رمانتیسم

تالیس نکته وسیع تری را در مورد جذابیت محتوای رمانتیک بازتاب می دهد. پروفسور جایاشی کمبل، رئیس انجمن بین المللی مطالعه عاشقانه های عامه پسند، در پاسخ به سوالی برای توضیح این پدیده، به بی بی سی گفت: «این تصور مجدد راهی برای بیرون کشیدن عاملیت زنانه از مرگ و خاموشی است که در بسیاری از گذشته تسلط داشته است. وقتی صحبت از زنان می شود. همچنین نوعی فن تخیلی است که بازسازی قدرتمندی از هویت‌های به حاشیه رانده شده ایجاد می‌کند و زندگی جدید را برای نسل امروزی از مردم حاشیه‌نشین که ممکن است تاریخ موجود را بدانند، قابل دسترس می‌سازد.

تی وی جین هیچ مشکلی در به چالش کشیدن اقتدار ندارد. وقتی از دادلی، مردی که هرگز ندیده بود، به عنوان یک شوهر بالقوه یاد می‌شود، او تمام ایده ازدواج را رد می‌کند و می‌گوید: «می‌خواهم زندگی‌ام برای همیشه مال من باشد». تنها زمانی که او در یک میخانه با مردی با بازی ادوارد بلومل روبرو می شود و او را بسیار جذاب می یابد (برای استفاده از اصطلاح دیگری که کمتر مودبانه است) آن را یک مسابقه می داند.

لیدی جین من به طور کامل از هیچ اشاره ای به مسائل ایمانی که در زندگی لیدی جین گری نقش اساسی دارند غایب است. اصلاحات انگلیسی، که با تصمیم هنری هشتم برای جدایی از رم و طلاق همسرش آغاز شد، جرقه دهه‌ها درگیری داخلی را برانگیخت – درگیری بین ملکه مری کاتولیک و لیدی جین پروتستان تنها یک فصل بود. اما فیلمنامه نویسان، با ابداع خصومت بین اتیان ها (آن افراد جادویی که می توانند به حیوانات تبدیل شوند) و Truthers (هر کس دیگری)، به درگیری مذهبی وحشیانه دهه 1500 اشاره می کنند.

این ممکن است احمقانه ترین بخش یک نمایش بسیار احمقانه باشد – اگرچه تصاویر بصری چشمگیر هستند. مانتل، در سخنرانی‌های خود در ریتا، تشخیص داد که قدردانی از دینداری اجدادمان چقدر برای ما دشوار است. او گفت: «این زندگی کوتاه و دشوار بود. هدف او نجات بود. هدف واحد رستگاری در تفکر آنها نفوذ می کرد و اعمال آنها را هر روز هدایت می کرد.'

آمازون پرایم ویدیو امیلی بادر (سمت چپ) در این سریال، یک عاشقانه سرگرم کننده است که به وضوح ادعای کمی در مورد دقت تاریخی دارد (اعتبار: Amazon Prime Video)آمازون پرایم ویدئو

امیلی بادر (سمت چپ) در سریال بازی می کند، یک عاشقانه سرگرم کننده که آشکارا ادعای کمی در مورد دقت تاریخی دارد (اعتبار: Amazon Prime Video)

با وجود هر چیزی که اضافه و حذف شده – و تحریف شده است، مورد تمسخر و بی ارزش شدن – در مورد زندگی سوژه نجیب خود، دکتر راجرز می گوید که قصد دارد با مای لیدی جین هماهنگ شود. “شاید من آن را با یک تاریخ‌دان تماشا کنم، در حالی که ما می‌خندیم و از یک لیوان شراب لذت می‌بریم.” دکتر تالیس امیدوار است که این سریال باعث جلب توجه مجدد به شهید نوجوان شود. “من احساس می کنم که اگر یک تاریخ جایگزین مردم را به اندازه کافی درگیر کند تا آنها را تشویق کند که بروند و داستان واقعی را یاد بگیرند، پس این چیز خوبی است. اگر به عنوان یک واقعیت پذیرفته شود، مشکل ساز می شود».

به نظر می رسد خطر دوم کم است. حتی کسانی که از تودور بیزارترند در میان ما، My Lady Jane را به عنوان یک قطعه سرگرم کننده کف آلود می شناسند – و شاید در حالی که سوارکاران لباس پوشیده در جنگل های سرسبز انگلیس سوار می شوند و موسیقی متن فیلم Wild Thing و Rebel را می گذرانند، آواز بخوانند. اگر جذاب به نظر می رسد، بنشینید.

کلر مک هیو نویسنده است عروس رومانوفمنتشر شده توسط هارپر کالینز. My Lady Jane از 27 ژوئن در Prime Video پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید