شستشوی هوش مصنوعی چیست و چرا مشکل دارد؟


پا اما وولاکات، گزارشگر فناوری

Getty Images یک خریدار در سال 2021 فروشگاه آمازون Fresh را در لندن ترک می کندگتی ایماژ

آمازون مجبور شده است از استفاده خود از فناوری هوش مصنوعی در فروشگاه های مواد غذایی فیزیکی خود دفاع کند

آمازون امسال زمانی خبرساز شد که گزارش‌ها فناوری «فقط بیرون بروید» نصب شده در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی را زیر سؤال بردند.

سیستم مجهز به هوش مصنوعی به مشتریان فروشگاه‌های Amazon Fresh و Amazon Go اجازه می‌دهد به سادگی اقلام خود را انتخاب کرده و از آنجا خارج شوند.

برای افرادی که از طریق برنامه ثبت نام می کنند، هوش مصنوعی از فناوری تشخیص چهره و انواع سنسورها و دوربین ها برای تعیین آنچه انتخاب کرده اید استفاده می کند. سپس به صورت خودکار یک فاکتور دریافت خواهید کرد.

با این حال، در ماه آوریل به طور گسترده گزارش شد که به جای استفاده از هوش مصنوعی، Just Walk Out به حدود 1000 کارگر در هند نیاز دارد تا تقریباً سه چهارم تراکنش ها را به صورت دستی تأیید کنید.

آمازون به سرعت این را اعلام کرد گزارش ها “اشتباه” بودند، و کارکنان در هند فیلمی از همه فروشگاه ها را مشاهده نکردند.

در عوض، گفته شد که کارگران هندی به سادگی در حال بازسازی سیستم هستند. آمازون اضافه کرد که “این سیستم هیچ تفاوتی با هر سیستم هوش مصنوعی دیگری ندارد که به دقتی که بازبینان معمولی دارند، ارزش زیادی قائل است.”

با این حال، آمازون همچنین تأیید کرده است که تعداد فروشگاه هایی که از سیستم Just Walk Out استفاده می کنند را کاهش خواهد داد.

جزئیات دقیق پرونده آمازون هرچه که باشد، این یک نمونه برجسته از یک سوال جدید و رو به رشد است – اینکه آیا شرکت ها ادعاهای بیش از حد متورم در مورد استفاده از هوش مصنوعی دارند یا خیر. این پدیده ای است که در ارتباط با شستشوی محیطی به آن لقب «شستشوی هوشمند» داده اند.

اما ابتدا بیایید به یاد بیاوریم که هوش مصنوعی دقیقاً به چه معناست. اگرچه هیچ تعریف روشنی وجود ندارد، هوش مصنوعی رایانه ها را فعال می کند یاد بگیرید و مشکلات را حل کنید. هوش مصنوعی قادر است این کار را پس از اولین آموزش با حجم عظیمی از اطلاعات انجام دهد.

نوع خاصی از هوش مصنوعی که در چند سال گذشته خبرساز شده است، به اصطلاح «هوش مصنوعی مولد» نام دارد. این یک هوش مصنوعی است که در ایجاد محتوای جدید، خواه مکالمات متنی یا ایجاد موسیقی یا تصاویر تخصص دارد.

چت ربات هایی مانند ChatGPT، Google's Gemini و Microsoft's Copilot نمونه های محبوبی از هوش مصنوعی مولد هستند.

وقتی صحبت از شستن هوش مصنوعی می شود، انواع مختلفی وجود دارد. برخی از شرکت ها ادعا می کنند که از هوش مصنوعی استفاده می کنند در حالی که در واقع از محاسبات پیچیده کمتری استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر کارایی هوش مصنوعی خود را در مقایسه با روش های موجود بیش از حد ارزیابی می کنند یا تصور می کنند که راه حل های هوش مصنوعی آنها کاملاً کاربردی هستند در حالی که نیستند.

در همین حال، شرکت‌های دیگر به سادگی یک ربات چت هوش مصنوعی را در نرم‌افزار عامل غیر AI موجود خود تعبیه می‌کنند.

بر اساس گزارش OpenOcean، یک صندوق سرمایه گذاری بریتانیایی و فنلاندی برای شرکت های فناوری جدید، در سال 2022 تنها 10 درصد از استارت آپ های فناوری به استفاده از هوش مصنوعی در زمینه های خود اشاره کردند. تخمین زده می شود که امسال این تعداد بیش از یک سوم باشد.

و همانطور که سری آیانگار، عضو تیم OpenOcean می‌گوید، رقابت برای تامین مالی و تمایل به پیشرو بودن، برخی از این شرکت‌ها را وادار به ارزیابی مجدد قابلیت‌های هوش مصنوعی خود کرده است.

آقای اییانگر می‌گوید: «به نظر می‌رسد برخی از بنیان‌گذاران فکر می‌کنند که اگر هوش مصنوعی را در طرح خود ذکر نکنند، می‌تواند آنها را بدون توجه به نقشی که در تصمیم‌گیری آن‌ها ایفا می‌کند، در مضیقه قرار دهد.

“تحلیل ما نشان می دهد که شکاف قابل توجهی بین شرکت هایی که ادعا می کنند قابلیت های هوش مصنوعی دارند و شرکت هایی که نتایج ملموسی را با هوش مصنوعی نشان می دهند وجود دارد.”

سری آیانگار سری آیانگارسری آیانگار

سری آی‌ینگار می‌گوید برخی از روسای استارت‌آپ فکر می‌کنند که باید فقط به هوش مصنوعی اشاره کنند

به گفته یکی دیگر از شرکت های سرمایه گذاری فناوری، MMC Ventures، این مشکلی است که برای چندین سال بی سر و صدا وجود داشته است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که 40٪ از شرکت های فناوری جدید که خود را “استارتاپ های هوش مصنوعی” می نامند، در واقع هوش مصنوعی به سختی مورد استفاده قرار گرفت.

Simon Menashi، شریک عمومی MMC Ventures می‌گوید: «مشکل امروز یکسان است، به علاوه یک مشکل متفاوت.

او توضیح می‌دهد که «قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی» اکنون در دسترس هر شرکتی با قیمت نرم‌افزاری است. اما او می گوید که به جای ساختن یک سیستم هوش مصنوعی کامل، بسیاری از شرکت ها به سادگی یک رابط چت بات را در بالای یک محصول غیر هوش مصنوعی قرار می دهند.

داگال دیک، رئیس ریسک فناوری جدید در غول حسابداری KPMG، داگال دیک، می‌گوید که مشکل شست‌وشوی هوش مصنوعی با این واقعیت حل نمی‌شود که هیچ تعریف واحدی از هوش مصنوعی وجود ندارد.

او می‌گوید: «اگر از اتاقی از افراد بپرسم که هوش مصنوعی را چگونه تعریف می‌کنند، همه آنها پاسخ‌های متفاوتی خواهند داشت. – این اصطلاح به طور گسترده و آزاد و بدون نقطه مرجع روشن استفاده می شود. همین ابهام است که به هوش مصنوعی اجازه ظهور می دهد.

شست‌وشوی هوش مصنوعی می‌تواند پیامدهای تجاری جدی داشته باشد، از پرداخت بیش از حد برای فناوری و خدمات تا ناتوانی در انجام وظایف عملیاتی که قرار بود هوش مصنوعی به دستیابی به آن کمک کند.»

در همین حال، شناسایی شرکت‌های واقعاً نوآور برای سرمایه‌گذاران دشوارتر است.

آقای ایانگار می‌گوید: «اگر مصرف‌کنندگان انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای از محصولاتی داشته باشند که ادعا می‌کنند راه‌حل‌های پیشرفته هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند، می‌تواند اعتماد به استارت‌آپ‌هایی را که واقعاً کار پیشگامی انجام می‌دهند، تضعیف کند.»

تنظیم کننده ها، حداقل در ایالات متحده، شروع به توجه کرده اند. در اوایل سال جاری، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اعلام کرد که این کار را انجام داده است توقیف دو شرکت مشاوره سرمایه گذاری با اظهارات نادرست و گمراه کننده در مورد میزان استفاده آنها از هوش مصنوعی.

نیک وایت می‌گوید: «موضع سخت SEC نشان‌دهنده فقدان آزادی عمل در مورد شست‌وشوی هوش مصنوعی است، و نشان می‌دهد که حداقل در ایالات متحده، می‌توانیم انتظار جریمه‌ها و تحریم‌های بیشتری را برای کسانی که قوانین را زیر پا بگذارند، داشته باشیم.» ، شریک در شرکت حقوقی بین المللی چارلز راسل اسپیچلیس.

نیک وایت نیک وایتنیک وایت

نیک وایت می‌گوید خوب است که می‌بینیم تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده با این مشکل برخورد می‌کنند

بریتانیا در حال حاضر قوانین و قوانینی در رابطه با شست و شوی هوش مصنوعی دارد، از جمله آئین نامه رفتار اداره استانداردهای تبلیغاتی (ASA) که بیان می کند ارتباطات بازاریابی نباید از نظر مادی گمراه کننده باشد یا قادر به گمراه کننده باشد.

مایکل کوردو، از تیم نظارتی در شرکت حقوقی شرکتی بریتانیایی Walker Morris، می‌گوید ادعاهای هوش مصنوعی یکی از ویژگی‌های رایج تبلیغاتی هستند که تحت بررسی ASA قرار دارند.

به عنوان مثال می توان به یک پست پولی در اینستاگرام در مورد برنامه ای با عنوان «عکس های خود را با هوش مصنوعی بهبود بخشید» که ASA آن را تشخیص داد، اشاره کرد. اغراق آمیز عملکرد برنامه، و در نتیجه گمراه کننده است.

آقای کاردو می‌گوید: «آنچه واضح است این است که ادعاهای هوش مصنوعی رایج‌تر می‌شوند و اعتقاد بر این است که در ایجاد علاقه مصرف‌کننده مؤثر است.

ساندرا واچر، استاد فناوری و مقررات در دانشگاه آکسفورد و یک متخصص برجسته جهانی در زمینه هوش مصنوعی می‌گوید: «من فکر می‌کنم ما در اوج چرخه هیپ هوش مصنوعی هستیم.

با این حال، من احساس می‌کنم فراموش کرده‌ایم بپرسیم که آیا استفاده از هوش مصنوعی برای همه انواع کارها همیشه منطقی است؟ یادم می آید در متروی لندن تبلیغی را برای مسواک های برقی با نیروی هوش مصنوعی دیدم. برای کیست؟ به چه کسی کمک می کند؟»

او همچنین می گوید که تأثیر هوش مصنوعی بر محیط زیست اغلب نادیده گرفته می شود.

هوش مصنوعی روی درختان رشد نمی‌کند… فناوری در حال حاضر بیشتر از هوانوردی به تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند. ما باید از این بحث متورم یک طرفه دور شویم و به جای اینکه کورکورانه آن را در همه چیز پیاده کنیم، واقعاً به وظایف و صنایع خاصی فکر کنیم که هوش مصنوعی می تواند برای آنها مفید باشد.

اما به گفته Advika Jalan، سرپرست تحقیقات MMC Ventures، در درازمدت، مشکل شست و شوی هوش مصنوعی ممکن است خود به خود برطرف شود.

او می‌گوید: «هوش مصنوعی آنقدر در همه جا فراگیر می‌شود – حتی اگر فقط بسته‌بندی‌های ChatGPT باشد – که ابزار برندسازی مبتنی بر هوش مصنوعی احتمالاً پس از مدتی دیگر متمایز نخواهد شد. “مثل اینکه آنلاین هستیم.”

دیدگاهتان را بنویسید