100 میلیون دلار دارایی به مالزی بازگردانده می شود


وزارت دادگستری ایالات متحده با سرمایه‌دار فراری جو لو به توافق رسیده است تا بیش از 100 میلیون دلار (79 میلیون پوند) را که گمان می‌رود به عنوان بخشی از رسوایی 1MDB از صندوق دارایی دولتی مالزی دزدیده است، بازگرداند.

ایالات متحده اعلام کرد که آثار هنری اندی وارهول و کلود مونه و یک آپارتمان مجلل در پاریس منحل شده و دارایی هایی به ارزش 67 میلیون دلار به مالزی منتقل می شود.

دادستان ها می گویند این دارایی ها با پول جمع آوری شده توسط 1Malaysia Development Berhad (1MDB) در سال های 2012 و 2013 مرتبط است.

آقای لو، که تحت تعقیب است، همچنان آزاد است، اگرچه محل اختفای او مشخص نیست.

وزارت دادگستری گفت که این دارایی ها مکمل حدود 1.4 میلیارد دلار است که قبلاً با کمک ایالات متحده بازگردانده شده است. در مجموع بیش از 4.5 میلیارد دلار از صندوق 1MDB به سرقت رفت.

ایالات متحده اعلام کرد که با کشورهای خارجی برای انتقال دارایی های نگهداری شده در خارج از کشور به مالزی به عنوان بخشی از توافقی که با آقای لو، خانواده وی و نهادهایی که او تأسیس کرده است، هماهنگ می کند.

وزارت دادگستری گفت: «این توافقنامه یک دعوای مدنی را به دنبال مصادره یک آپارتمان لوکس در پاریس و آثار هنری واقع در سوئیس متعلق به هنرمندان اندی وارهول و کلود مونه که لو به قیمت تقریبی 35 میلیون دلار خریداری کرد، حل می‌کند.

علاوه بر این، طرفین توافق کردند که املاک و مستغلات و پول نقد در حساب های بانکی به ارزش تقریبی 67 میلیون دلار در هنگ کنگ، سوئیس و سنگاپور را به مالزی بازگردانند.

گمان می‌رود که آقای لو، با نام واقعی Low Taek Joh، در مرکز رسوایی 1MDB قرار داشته باشد که در آن میلیاردها دلار از یک صندوق دولتی برای کمک به افراد ناپدید شده مالزی استخراج شد.

دادستان های ایالات متحده و مالزی می گویند که این پول در جیب چندین فرد قدرتمند بوده و برای خرید دارایی هایی از جمله املاک لوکس، یک جت شخصی و آثار هنری گران قیمت استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید