دیوان عالی قرارداد ورشکستگی 6 میلیارد دلاری پوردو فارما را مسدود کرده است


دیوان عالی آمریکا دارد یک معامله ورشکستگی Purdue Pharma را که می توانست اعضای خانواده Sackler را از شکایت های آینده به خاطر نقش آنها در دامن زدن به بحران مواد افیونی محافظت کند، مسدود کرد.

Secklers که مالک و مدیریت سازنده Oxycontin برای چندین دهه بود، موافقت کرد که 6 میلیارد دلار (4.7 میلیارد پوند) در یک توافق گسترده تر در ازای حمایت گسترده از دعاوی مدنی مربوط به مواد افیونی اعتیاد آور بپردازد.

اما بالاترین دادگاه کشور حکم داده است که ارائه چنین حمایتی از کسانی که درخواست ورشکستگی نکرده اند توسط قانون ورشکستگی ممنوع است.

این یک پیروزی برای دولت ایالات متحده است که با این استدلال که آزادی Secklers سوء استفاده از سیستم است، این توافق را به چالش کشید.

در یک نظر 5-4، قاضی نیل گورسوچ گفت که این حکم محدود است و پرونده را به دادگاه های پایین تر فرستاد.

اما سؤالات جدی در مورد آینده توافقنامه حل و فصل ایجاد می کند، که حمایت قابل توجهی، اگر مختلط، از سوی بسیاری از کسانی که از این شرکت شکایت کردند و آن را تنها راه عملی برای دریافت میلیاردها دلار درمان دارویی و اهداف دیگر خانواده می دانند، دریافت کرد.

پوردو در ایالات متحده به عنوان سازنده و مروج OxyContin معروف شد، یک مسکن تجویزی که آن را با وجود اینکه می دانست بسیار اعتیادآور است و به طور گسترده مورد سوء استفاده قرار می گیرد، بی خطر معرفی می کند.

نمای سپر ارائه شده توسط سکلر یکی از ویژگی‌های کلیدی دیگر شهرک‌های پرمخاطب بود، از جمله آن‌هایی که شامل پیشاهنگان آمریکا و کلیسای کاتولیک بودند.

اما دادگاه‌ها در مورد اینکه آیا چنین «ترخیصی» واقعاً برای اشخاص ثالث، مانند Sacklers، که خود درخواست ورشکستگی نکرده‌اند، مجاز است یا خیر، اختلاف نظر دارند.

در درخواست از دیوان عالی برای رسیدگی به این موضوع، وکلای دولت ایالات متحده گفتند که حمایت از آن “نقشه راه برای شرکت ها و افراد ثروتمند برای سوء استفاده از سیستم ورشکستگی” و اجتناب از پاسخگویی خواهد بود.

این تصمیم به معنای بازگشت به مذاکرات است.

شریل جویر، مادر دو پسری که در اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی جان خود را از دست دادند، گفت: “این یک کابوس مطلق خواهد بود.”

اکسی کانتین، که اغلب جزء مواد مخدر سخت تری مانند هروئین است، به دلیل ایجاد بحران مواد افیونی مقصر شناخته شده است.

از سال 1999، چند سال پس از عرضه دارو، تعداد مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی 8 برابر شده و به بیش از 80000 نفر در سال رسیده است.

پوردو در سال 2019 پس از هزاران پرونده قضایی که توسط ایالت ها، شهرها و خانواده ها ارائه شد، اعلام ورشکستگی کرد. او بعداً به اتهامات جنایی از جمله کلاهبرداری از آژانس های مراقبت های بهداشتی و پرداخت غیرقانونی به پزشکان اعتراف کرد.

اسناد دادگاه می گوید که خانواده ساکلر از مدت ها قبل از خطرات قانونی آگاه بودند و در یک دهه قبل از ورشکستگی شرکت حدود 11 میلیارد دلار از آن برداشت کردند. آنها بخش قابل توجهی از پول را در خارج از کشور مخفی کردند که بهبود را دشوار می کرد.

زمانی که دیوان عالی سال گذشته استدلال‌ها را شنید، ده‌ها معترض با در دست داشتن علائمی مانند «پسر مرده‌ام سکلرها را آزاد نمی‌کند» برای مخالفت با این توافق حضور یافتند.

اما بسیاری دیگر از این معامله حمایت کردند و اگر منجر به میلیاردها دلار درمان شود و 750 میلیون دلار مستقیماً به قربانیان مواد افیونی که هر کدام 3500 تا 48000 دلار تخمین زده می شود، شرایط را بپذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید