فلز کاران اندونزیایی با حجاب گلستونبری بازی می کنند


پا کلی نگ و سیلوانا حاجید مولانا، در سنگاپور و جاکارتا

بی بی سی صدای بی پروتبی بی سی

(از چپ به راست) مشاور مدرسه سیتی، مارسیا و ویدی را تشویق کرد تا احساسات خود را از طریق موسیقی بیان کنند.

این سه دختر از دبیرستان شروع به ساخت موسیقی متال کردند، اما هرگز فکر نمی کردند که بتوانند تاریخ اندونزی را در گلستونبری بسازند.

گروهی که آنها تشکیل دادند – Voice of Baceprot – امسال جشنواره را اجرا می کند و وقتی فهمیدند دعوت شده اند “گیج” شدند.

“چون ما نمی دانستیم چقدر جالب است [the festival] مارسیا کورنیا، نوازنده گروه فردا، گفت: ما نمی دانستیم بعدش چه کنیم.

فشارها پس از آن افزایش یافت که این سه گروه متوجه شدند که آنها اولین گروه اندونزیایی هستند که در بزرگترین جشنواره موسیقی اروپا اجرا خواهند کرد. از جمله سرفصل های جشنواره پنج روزه امسال می توان به Coldplay و Dua Lipa اشاره کرد.

Voice of Baceprot – متشکل از Marcia، درامر Juis City Aisia و نوازنده باس Uidi Rahmawati – جمعه اجرا خواهد کرد. Baceprot (تلفظ “bah-che-prot”) به معنی “صدا” در زبان ساندانی، یکی از رایج ترین زبان های اندونزی است.

سه زن 10 سال پیش از مدرسه روستایی راه زیادی را طی کرده اند.

آنها به دلیل به چالش کشیدن هنجارهای مذهبی و جنسیتی تیترهای بین المللی شدند و در جهان از جمله اروپا و ایالات متحده تور کردند.

آنها همچنین توسط افرادی مانند Rage Against the Machine تحسین شدند، که گیتاریست آنها تام مورلو گفت که او یکی از ویدیوهای آنها را “10 بار متوالی تماشا کرده است و به تازگی غافلگیر شده است”. فلی از رد هات چیلی پرز یک بار توییت کرد: “من صدای Baceprot را خیلی دوست ندارم.”

اما Glastonbury بزرگترین صحنه آنها خواهد بود.

مارسیا، 24 ساله، سیتی و ویدی، 23 ساله، یک هفته قبل از برنامه تاریخی خود با بی بی سی صحبت کردند تا در مورد سفر خود از زمانی که به عنوان سه دختر مدرسه ای بی قرار با هم موسیقی شروع کردند، صحبت کردند.

گروه دختر “شورشیان”.

مارسیا و سیتی که در روستایی سینگجایا در استان جاوه غربی اندونزی بزرگ شدند، در مدرسه ابتدایی با هم دوست شدند. آنها با ویدی در دبیرستان ملاقات کردند – در مشاوره مدرسه، جایی که مرتباً آنها را برای “رفتار سرکش” صدا می کردند.

در این مکان باورنکردنی بود که عشق آنها به هوی متال ریشه دوانید. آنها با مشاور پدر ارسا دوست شدند.

سیتی گفت: «ما در حال گوش دادن به موسیقی از لپ‌تاپ استاد مربی‌مان آباچ ارسا بودیم… وقتی به هوی متال گوش می‌دهیم، آدرنالین ترشح می‌کنیم و فکر می‌کردیم که اگر بتوانیم آن آهنگ‌ها را کاور کنیم، واقعاً عالی است.

ارزا می‌گوید متوجه شد که دختران مانند برخی از نوجوانان دیگر که ممکن است مواد مخدر مصرف کنند یا دچار مشکل شوند، سرکش نیستند. درعوض، آنها اغلب برای آنچه که به عنوان بی انصافی در مدرسه می دیدند دفاع می کردند.

«آنها با سیستم مخالف بودند و اغلب با معلمان خود درگیر می شدند. اظهارات آنها در آن زمان تحریک آمیز تلقی می شد.”

Voice of Baceprot صدای Baceprotصدای Baceprot

در سال 2014، ارسا دختران را تشویق کرد تا احساسات خود را از طریق موسیقی بیان کنند. او مارسیا را با گیتار، ویدی را با بیس آشنا کرد و سیتی با استفاده از قطعات ناخواسته باقی مانده از گروه مدرسه، یک درام را بداهه ساخت.

ما به خشم خود اجازه می دهیم در موسیقی ما جریان یابد… زیرا نمی خواهیم با عصبانی شدن از دیگران دچار مشکل شویم.

«اگر اعتراض کنیم مشکل ساز می شود. ما متهم به رادیکالیسم خواهیم شد. در روستای ما به زنان معترض دیوانه می گویند.”

او افزود که در آن زمان، موسیقی نیز آنها را برای رفتن به مدرسه تشویق می کرد.

«فقط به ما گفته شد که نمرات خوب بگیریم… حفظ کردن، نوشتن، ورق زدن کتاب ها، همین. این 12 سال زندگی روزمره ما بود. غمگین بودیم. سپس موسیقی بود. چیز جدیدی بود.”

گروه ارسا را ​​بنیانگذار خود می نامد. او اولین کسی بود که موسیقی آنها را در یوتیوب منتشر کرد. امروز آنها 360000 مشترک در یوتیوب و 230000 دنبال کننده در اینستاگرام دارند.

از بین بردن انتقاد

اما گروه و موسیقی آنها هم اعصابم را به هم ریخت.

برخی از مردم در شهر محافظه‌کار تحت سلطه مسلمانان خود واکنش خوبی نسبت به ورود به هوی متال نشان ندادند. یک بار به سر مارسیا با سنگی که به یک نت چسبیده بود ضربه ای خورد که روی آن نوشته شده بود “موسیقی شیطان را نسازید”.

حدود 87 درصد از جمعیت اندونزی مسلمان هستند. جاوه غربی یکی از استان های محافظه کارتر است و شامل فرقه هایی است که موسیقی و آواز را ممنوع می کنند.

برخی افراد ترکیب زنان با حجاب و هوی متال را به ویژه تحریک آمیز می دانند.

«حتی برخی می گفتند من باید حجابم را بردارم [as our music] نشان دهنده یک مسلمان واقعی نیست. اما اینها چیزهای جداگانه ای هستند. متال به سادگی یک ژانر موسیقی است. مارسیا در مصاحبه قبلی با بی‌بی‌سی اندونزیایی در سال 2018 به بی‌بی‌سی اندونزی گفت: من حجاب می‌پوشم چون هویت من به عنوان یک زن مسلمان است… دلیلش این نیست که می‌خواهم احساساتی باشم.

مارسیا، سیتی و ویدی در طول سال‌ها حمایت خانواده‌هایشان را به دست آورده‌اند، البته نه بدون مخالفت – خواهر بزرگ‌تر ویدی به او هشدار داد که نواختن هوی متال «آینده‌اش را خراب می‌کند» و خانواده سیتی حرفه موسیقی او را «بی‌اهمیت» خواندند.

حتی مدیر مدرسه اسلامی که بعد از دبیرستان در آن شرکت کردند از موسیقی آنها انتقاد کرد. بعداً دخترها ترک تحصیل کردند.

در سال 2021، آنها تک آهنگ God, Allow Me (Please) to Play Music را منتشر کردند که به عنوان یک درخواست همدلانه در برابر این انتقادات عمل می کند.

گروه ملودی را نوشت و ارسا شعر را نوشت. گروه کر می گوید: “من نه جنایتکارم، نه دشمنم، فقط می خواهم یک آهنگ بخوانم تا روحم را نشان دهم… خدایا، لطفاً بگذار موسیقی بزنم.”

اجرای Getty Images Voice of Baceprot در طول یک جشنواره موسیقی در فرانسهگتی ایماژ

Voice of Baceprot در سرتاسر جهان از جمله اروپا و ایالات متحده تور کرد

گروه همچنین در مورد ناامیدی خود از مردسالاری و نگاه مردانه – مسئله ای که هنوز به عنوان نوازنده زن با آن روبرو هستند – در آهنگ (Not) Public Property نوشتند.

این آهنگ می گوید: «بدن ما اموال عمومی نیست، ما جایی برای ذهن های کثیف نداریم. بدن ما دارایی عمومی نیست، ما جایی برای یک ذهن جنسیتی نداریم.

زمانی که مردم متوجه موسیقی ما و تلاشی که ما برای آن می کنیم، ناامید کننده است. این خیلی آزاردهنده است.»

با این حال، گروه اعتراف می کند که دعوت شدن برای اجرای در گلستونبری ادای احترام به دستاوردهای آنها است. اما اعصاب هم هست

مرسیا گفت: “ما فکر می کردیم آماده پذیرش آن هستیم تا زمانی که همه شروع به تعریف و تمجید از جشنواره کنند… وقتی مردم از ما انتظاری ندارند، می توانیم از اجرای روی صحنه لذت بیشتری ببریم.”

شهر لحن شادتری احساس کرد. من آماده نیستم، اما جهنم، می خواهم روی صحنه وانمود کنم که یک ستاره هستم. در کنسرت‌ها می‌بینید که چشمانم را زیاد می‌بندم، زیرا تصور می‌کنم که با گروهم فقط در استودیو پارازیت می‌کنم.”

سیتی گفت بخشی از آمادگی ذهنی گروه این است که “به این فکر نکنیم که چند نفر به ما نگاه خواهند کرد.” او گفت: «اگر اندازه جمعیت را بدانم، فکر نمی‌کنم بتوانم آن را تحمل کنم.

مرسیا گفت: “ما به آن افتخار می کنیم، اما از طرف دیگر، مسئولیت بزرگی برای ما است، زیرا بینندگان نه تنها VoB، بلکه اندونزی را نیز می بینند.”

دیدگاهتان را بنویسید