چه رکوردی از فروش کولر گازی در مورد گرما نشان می دهد


پا سوتیک بیسواس، @soutikBBC، خبرنگار هندی
دستگاه های تهویه مطبوع Getty Images در هنگام دماهای بالا در دهلی نو، هند، پنجشنبه، 30 مه 2024 از ساختمان آویزان می شوند.گتی ایماژ

هند سریعترین بازار در حال رشد برای کولر گازی در جهان است

گویند رام، لاشخور که در حومه پایتخت هند، دهلی زندگی می کند، در ماه می پس از التماس فرزندانش، کولر گازی را خرید.

گرمای آتشین شهر و اطراف آن را سوزانده بود و بچه های مدرسه آن از گرمای «خفه کننده» شکایت داشتند. آقای رام با پس اندازش یک کولر برای اتاق خواب بچه هایش خرید. او گفت که این تسکین قیمت بالایی داشت — قبض برق او در ماه گذشته هفت برابر مقدار معمول افزایش یافت.

من فقط با یک هوادار بدترین تابستان ها را گذراندم. اما امسال بچه هایم آنقدر زجر کشیدند که مجبور شدم اولین کولر خانواده مان را بخرم.»

کارشناسان معتقدند هند در پنج دهه گذشته با بیش از 700 موج گرما مواجه بوده است، اما گرمای شدید و بی امان تابستان امسال را باید یکی از بدترین موج های گرما دانست. بر اساس گزارش اتاق فکر شورای انرژی، محیط زیست و آب (CEEW) حدود 97 درصد از خانوارهای هندی دارای برق هستند و 93 درصد آنها برای راحتی به فن ها متکی هستند. اما امسال بازار کولر گازی هند رشدی بی سابقه داشته است.

در 45 سالی که در صنعت تهویه مطبوع کار کردم، هرگز چیزی شبیه به آن ندیده بودم. B Thiagarajan، مدیر عامل Blue Star، یک شرکت خنک کننده و تبرید، می گوید: افزایش تقاضا کاملاً غافلگیرکننده است، زیرا فروش احتمالاً در تابستان امسال نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر خواهد شد.

EPA یک فروشنده ماهی در یک بعدازظهر گرم تابستانی در دهلی نو در 29 مه 2024، زیر سایه یک چتر منتظر مشتریان است، زیرا موج گرما ادامه دارد.EPA

تقریباً یک میلیارد نفر در 23 ایالت هند در معرض استرس گرما هستند

به گفته آقای تیاگاراجان، تابستان امسال در هند – از ماه مارس تا ژوئیه – فروش کولر گازی ممکن است شاهد رشد بی سابقه 60 درصدی در مقایسه با رشد معمول 25 تا 30 درصدی سال های گذشته باشد. او به یاد می آورد که حدود یک دهه پیش یا بیشتر، فروش در آخرین هفته ماه می به اوج خود رسید. اکنون اوج تقاضا در آوریل است. شرکت‌ها چیزی را که معمولاً در 9 ماه می‌فروشند، در سه ماه فروختند.

اگرچه تنها 8 درصد از 300 میلیون خانوار هند دارای تهویه مطبوع هستند، برخی از آنها چندین واحد دارند، هند سریع‌ترین رشد بازار کولر گازی در جهان است. از 170 میلیون دستگاه فروخته شده در سراسر جهان در سال گذشته، چین 90 میلیون و هند 12 میلیون دستگاه خریدند.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، یک اندیشکده انرژی مستقر در پاریس، پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2050 تعداد دارندگان کولرگازی خانگی در این کشور 9 برابر شود و از رشد مالکیت سایر لوازم خانگی از جمله تلویزیون، یخچال و فریزر پیشی بگیرد. ماشین های لباسشویی .

به گفته آژانس بین المللی انرژی، تا آن زمان، کل تقاضای برق هند از دستگاه های تهویه مطبوع خانگی از کل مصرف برق فعلی آفریقا بیشتر خواهد شد که نشان دهنده روندهای فعلی در توسعه سیستم های قدرت است.

آقای تیاگاراجان گفت: “افزایش تقاضا به طور همزمان منعکس کننده آرزوهای فزاینده، درآمدهای قابل تصرف و شرایط آب و هوایی شدید است.”

سیستم های تهویه مطبوع Getty Images در خارج از پنجره های یک ساختمان مسکونی در Greater Noida، Uttar Pradesh، هند، یکشنبه، 7 مه، 2023 قرار دارند.گتی ایماژ

آپارتمان های بلند در هند اغلب دارای تهویه ضعیف هستند

داده‌های CEEW بینش‌های جالبی در مورد خریدار کولر گازی در هند ارائه می‌دهد.

قابل ذکر است، 95 درصد از خریداران هندی کولر گازی، از طبقه متوسط ​​مشتاق خرید اولین بار هستند. بیش از 65٪ از شهرهای کوچک و روستاها می آیند. و بیش از نیمی از آنها از طریق وام های مصرفی بدون بهره خرید می کنند. همچنین، میانگین خریدار در حال حاضر سی ساله است. بیشتر فروش ها در مناطق گرمتر شمالی است – برای مثال، دمای روزانه در دهلی از اواسط ماه مه به طور مداوم در حدود 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) یا بالاتر بوده است.

کارشناسان می گویند شهرهای هند به دلیل توسعه نامتوازن به «تله گرما» تبدیل شده اند. طبق گزارش CEEW، حدود یک میلیارد نفر در 23 ایالت در معرض استرس گرما هستند. مناطق سبز کمی وجود دارد. رشد سریع بدنه های آبی را می بلعد که به خنک شدن محیط کمک می کند. افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه، کارخانه ها و کارهای ساختمانی باعث افزایش بیشتر دما می شود. رونق بلندمرتبه هند منجر به آپارتمان‌ها و ساختمان‌های اداری با تهویه ضعیف شده است که از شیشه و کروم ساخته شده‌اند که گرما را جذب و منعکس می‌کنند. همه اینها باعث می شود شهرها برای زندگی گرمتر و ناراحت کننده تر شوند.

اما این تنها یک بخش از داستان است. برای ارزیابی چگونگی مقابله مردم با افزایش دما، یک رویداد سراسری اخیر نظر سنجی مرکز بینش سریع آرتا گلوبال (CRI) این سوال را مطرح کرد: “آیا خانه شما در طول روز که بیرون گرم است راحت است؟”

Getty Images یک تعمیرگاه دوچرخه در دهلی نو، هند در روز جمعه، 19 می 2023. Tگتی ایماژ

مردی در تابستان در تعمیرگاه دوچرخه خود در دهلی از کولر استفاده می کند

حدود 32 درصد از پاسخ دهندگان گزارش دادند که خانه هایشان گرم و ناراحت کننده است، که نشان دهنده مبارزه هند با دمای شدید است. در میان کسانی که می توانند خانه های خود را خنک کنند، 42 درصد به تهویه مطبوع یا چیلرهای پر انرژی متکی هستند که نشان می دهد مدیریت گرما اغلب به راه حل های گران قیمت نیاز دارد.

علاوه بر این، تنها یک نفر از هر هشت صاحب چهار چرخ متحرک خانه خود را در گرمای شدید ناخوشایند می دید، در حالی که تقریباً نیمی از کسانی که ماشین نداشتند. برعکس، حدود 40 درصد از دارندگان دو چرخ و چهار چرخ برای راحتی خانه به کولر یا کولر متکی هستند، در حالی که تنها 16 درصد از مالکان غیر خودرو از این راه حل های خنک کننده استفاده می کنند.

نیلانجان سیرکار، مدیر CRI گفت: این داده ها نشان می دهد که چگونه فقرا حتی در داخل خانه، بدون قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید، با گرمای شدید مواجه می شوند. به عبارت دیگر، طبق مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و دانشگاه مانهایم، «شکاف بین خانواده‌های ثروتمندی که قبلاً کولر گازی دارند و خانواده‌های فقیری که توانایی خرید آن را ندارند، در حال افزایش است». ، آلمان در مورد تهویه مطبوع و نابرابری جهانی.

زندگی در یک محله فقیر نشین بدون پنجره با تهویه ضعیف و برق نامنظم، حضور در داخل خانه را غیرقابل تحمل می کند. بسیاری از زاغه نشینان به معنای واقعی کلمه در آپارتمان های مجلل با برق 24 ساعته در همسایگی کار می کنند. یکی گفت الف روزنامه اخیراً: “من نمی خواهم به محله فقیر نشین خود برگردم. وقتی کار می کنم [in an apartment] می خواهم زیر نسیم خنک کولر دراز بکشم.»

هند باید زیستگاه های آبی – دریاچه ها، مخازن، حوضچه ها، مرداب ها، کانال ها را احیا کند. همچنین نیاز به ساخت خانه‌های خنک‌تر، استفاده از سقف‌های خنک – سقف‌های سفید رنگ شده برای کاهش دمای داخل ساختمان – لوله‌کشی آب سرد به ساختمان‌ها و نصب تهویه مطبوع با انرژی کارآمدتر است.

خبرگزاری فرانسه پسری در یک روز گرم تابستانی در دهلی نو برای خنک شدن در برکه ای می پرد خبرگزاری فرانسه

هند باید زیستگاه های آبی را جوان کند – دریاچه ها، مخازن، برکه ها، مرداب ها، کانال ها

سال گذشته 63 کشور از جمله ایالات متحده، کانادا و کنیا ثبت نام کردند اولین تعهد کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای هند این کار را نکرد. با این حال، شالو آگراوال از CEEW می گوید هند پیشرفت کرده است. به عنوان یکی از اولین کشورهایی که الف برنامه عملیات خنک سازیهند تقریباً دو دهه است که سیاست های بهره وری انرژی AC را دنبال می کند. اینورترهای متناوب، که کارآمدتر هستند، اکنون بر بازار تسلط دارند و شرکت‌ها دمای پیش‌فرض 24 درجه سانتی‌گراد را برای بهره‌وری انرژی تعیین می‌کنند. عملکرد انرژی برای فن ها نیز اجباری است.

اما شواهد موجود در این زمینه متفاوت است. نظرسنجی اخیر توسط LocalCircles، یک پلتفرم رسانه اجتماعی عمومی، نشان داد که 43 درصد از کاربران کولر گازی در دهلی و حومه آن می گویند که واحدهای آنها نمی توانند تا محدوده 23-24 درجه سانتیگراد خنک شوند. تابستان امسال، دمای هوا در پایتخت اغلب بالای 45 درجه در نوسان بود.

هیچ کس شک ندارد که تهویه مطبوع یک ضرورت است. اما استفاده گسترده از کولر گازی دمای هوای بیرون را نیز بالا می برد و گرما را از اتاق خارج می کند. مبردهای شیمیایی آنها برای محیط زیست خطرناک است.

رویدادهای آب و هوایی شدید، مانند امواج گرما، با تغییرات آب و هوایی مکرر و شدیدتر می شوند. هند باید برای محافظت از مردم خود در برابر گرما بسیار بیشتر تلاش کند. به گفته مقامات، بیش از 140 نفر در تابستان امسال در هند بر اثر گرمای شدید جان خود را از دست داده اند. تعداد واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است.

از آنجایی که هند با گرمای بی‌امان دست و پنجه نرم می‌کند، افزایش فروش کولر گازی بر واقعیتی آشکار تأکید می‌کند: نیاز فوری برای دسترسی عادلانه به راه‌حل‌های خنک‌کننده برآورده نشده باقی مانده است.دیدگاهتان را بنویسید