کارخانه تاتا ممکن است دو ماه زودتر به دلیل اعتصاب تعطیل شود


پا مارک پالمر، اخبار بی بی سی

کارخانه فولاد تاتا گتی ایماژ در پورت تالبوتگتی ایماژ

این شرکت قصد داشت یکی از کوره های بلند را تا پایان ژوئن و دیگری را تا سپتامبر تعطیل کند.

به کارگران تاتا استیل گفته شده است که این شرکت در حال انجام اقداماتی برای تعطیلی احتمالی کارخانه تا 7 ژوئیه به دلیل اعتصاب اتحادیه یونیت است.

در ابتدا، این شرکت قصد داشت یکی از کوره های بلند را تا پایان ژوئن و دیگری را تا سپتامبر تعطیل کند.

اما به کارگران پورت تالبوت گفته شده است که به دلیل اعتصاب 8 جولای، شرکت دیگر نمی تواند از داشتن منابع کافی برای اطمینان از کار ایمن و پایدار مطمئن باشد.

اتحادیه یونیت گفت که اعلام تاتا برای تعطیل یا تعلیق کوره‌های بلند سه ماه زودتر از حد انتظار آخرین مورد از یک سری تهدیدات طولانی است و آنها را متوقف نکرده است.

دولت ولز گفته است که نمی تواند و نمی تواند از بسته شدن هر دو کوره بلند حمایت کند.

هفته گذشته اتحادیه یونیت اعلام کرده است که حدود 1500 کارگر دست به اعتصاب نامحدود خواهند زد در 8 جولای، در ارتباط با برنامه های این شرکت برای کاهش هزاران شغل.

اگر این شرکت تا پایان سپتامبر هر دو کوره بلند را در پورت تولبات ببندد، حدود 2800 کارگر فولاد تاتا شغل خود را از دست خواهند داد.

در آن زمان، این شرکت گفت که اگر این اعتصاب بر ایمنی یا ثبات عملیات خود تأثیر بگذارد، “مجبور” خواهد شد که برنامه های تعطیلی خود را تسریع بخشد.

سخنگوی تاتا گفت: «به دنبال اعلام یونیت مبنی بر حمله یکجانبه از 8 جولای، تاتا استیل متأسفانه مجبور به اقدام قانونی برای به چالش کشیدن اعتبار برگه رأی یونیت است.

در روزهای آتی، اگر نتوانیم مطمئن باشیم که می‌توانیم در طول دوره اعتصاب به بهره برداری از دارایی‌های خود با امنیت و ثبات ادامه دهیم، چاره‌ای جز تعلیق یا پایان عملیات سنگین نخواهیم داشت. [including both blast furnaces] در وب سایت پورت تالبوت

این تصمیمی است که ما آن را ساده نمی‌گیریم و می‌دانیم که این تصمیم بسیار پرهزینه و مخرب در کل زنجیره تامین خواهد بود، اما ایمنی افراد در داخل یا اطراف سایت‌های ما همیشه بر هر چیز دیگری اولویت دارد.

تاتا گفت که دوباره از یونیت می‌خواهد تا اقدامات صنعتی خود را کنار بگذارد و به اتحادیه‌های انجمن و GMB بپیوندد تا پیشنهاد شرکت‌ها را که تاتا گفت شامل «بسته‌های حمایت سخاوتمندانه کارمندان، آموزش و توسعه مهارت‌ها» است، «در نظر بگیرد».

این سازمان گفته است که تاثیر تغییر ساختار بر بسیاری از کارمندان و پیمانکاران را “درک” دارد، اما “به یک انتقال عادلانه متعهد می‌ماند” و به “آینده طولانی و پایدار” در بریتانیا امیدوار است.

PA Media Port Tolbat Steelworks، دود ناشی از کوره هاPA متوسط

کارگران اتحادیه اتحادیه به برنامه های تاتا استیل برای کاهش 2800 شغل اعتراض کردند

شارون گراهام، دبیر کل یونیت، گفت که یونیت “برای آینده صنعت فولاد می جنگد”.

او گفت که یونیت “سرمایه گذاری قابل توجهی” را از کارگر برای نجات مشاغل تضمین کرده است.

«تاتا بیانیه‌ای مبنی بر تعطیل یا تعلیق کوره‌های بلند خود را سه ماه زودتر از آنچه که قرار بود صادر کند، آخرین مورد از یک سری تهدیدات است که ما را منصرف نخواهد کرد.

“یونیت در مورد فروش شغل نیست، بلکه در مورد تضمین آینده بلندمدت فولادسازی در این کشور برای هزاران کارگر در پورت تالبوت و ولز جنوبی است.”

یونیت گفت که از “تصمیم گیرندگان واقعی” در بمبئی می خواهد تا متوجه شوند که “سرمایه گذاری مطمئن برای شرکت و کارگران خوب خواهد بود”.

اتحادیه GMB گفت تاتا باید از این “تصمیم برگشت ناپذیر” عقب نشینی کند و در عوض از دارایی های فولادی خود محافظت کند.

شارلوت برامپتون-چایلز، افسر ملی GMB گفت که انتخابات عمومی آتی می تواند «تغییر زیادی کند» و گام های بعدی GMB به اعضای آن بستگی دارد.

وزیر اول، وان گتینگ، خبر تاتا را “فوق العاده” توصیف کرد و از شرکت خواست منتظر نتایج انتخابات عمومی هفته آینده باشد.

آقای گتینگ در بیانیه‌ای گفت: «خبر مبنی بر اینکه تاتا ممکن است کوره‌های انفجاری 4 و 5 را در بندر تولبات در هفته آینده تعطیل کند، فوق‌العاده است و باعث ناراحتی شدید کارگران، خانواده‌ها و جامعه خواهد شد.

“دولت ولز نمی تواند و نمی تواند از بسته شدن هر دو کوره بلند حمایت کند.”

وی افزود: اقدامات انجام شده در زمانی که ملت به پای صندوق های رای رفتند کمکی به خنثی کردن اوضاع نکرد.

ساموئل کورتز، وزیر انرژی و اقتصاد سایه محافظه‌کار ولز، گفت که این اخبار ناامیدکننده است که باعث ناراحتی بیشتر جوامعی می‌شود که از قبل با مشکلات کافی دست و پنجه نرم می‌کنند.

تاتا در این زمان دردسرساز حسن نیت خود را به نیروی کار خود نشان نداده است.

وی افزود: «دولت کارگر ولز نیز بدون کمک یک پنی به هیئت انتقال، به نیروی کار تاتا پرداخته است، در حالی که مانیفست کارگری بریتانیا چیزی در مورد اینکه چه کاری برای حمایت از کارخانه فولاد بندر تولبات انجام خواهد داد، نمی گوید.

لوک فلچر، سخنگوی اقتصادی Plaid Cymru، گفت که فولاد باید تحت کنترل دولت بعدی بریتانیا قرار گیرد که پلید معتقد است توسط سر کیر استارمر رهبری خواهد شد.

آقای فلچر گفت: «زمان آن فرا رسیده است که دولت بعدی کارگر، سخنان را به عمل در مورد فولاد تبدیل کند.

نجات فولاد ما به عنوان یک شعار خیلی خوب نیست، اگر قرار است فولاد خود را نجات دهیم، ملی شدن باید در روز اول اتفاق بیفتد.

گرافیک iPlayer BBC

شهر فولاد – تحقیقات بی بی سی ولز

برنامه کامل را ببینید در آی پلیر بی بی سی.

دیدگاهتان را بنویسید