یک آهنگ پاپ باورنکردنی که به سرود سیاسی تعیین کننده بریتانیا تبدیل شد


Alamy D:Ream در دهه 90 (اعتبار: Alamy)عالمی

(اعتبار: علامی)

در سال 1997، کمپین انتخاباتی تونی بلر این آهنگ را با سبکی خوب به نمایش گذاشت. اکنون پس از گذشت 27 سال، او دوباره به تیتر خبرها بازگشته است. وقتی D:Ream قرار است در Glastonbury 2024 بازی کند، گروه درباره تأثیرات خود صحبت می کند.

حتی سرسخت ترین طرفداران ریشی سوناک هم قبول دارند که 22 می 2024 بهترین روز او نبود. نخست وزیر بریتانیا که در خارج از اقامتگاه رسمی خود در لندن در خیابان داونینگ 10 ایستاده بود، اعلام کرد که انتخابات عمومی را فرا خواهد خواند، بنابراین رأی دهندگان باید بین حزب محافظه کار او (که حزب محافظه کار نیز نامیده می شود) و حزب مخالف کارگر یکی را انتخاب کنند. متأسفانه سوناک این اظهارات را در حالی که در باران شدید خیس شده بود بیان کرد، بنابراین چندان مطمئن به نظر نمی رسید. برای تضعیف بیشتر روحیه او، این سخنرانی با آهنگ D:Ream Things Can Only Get Better همراه شد، آهنگی که حزب کارگر در زمان پیروزی در انتخابات عمومی سال 1997 تحت رهبری رهبر کاریزماتیک خود تونی بلر از آن استفاده کرد.

Alamy D: Ream در سال 1994 زمانی که Things Can Only Get Better در صدر جدول قرار گرفت - سه سال قبل از اینکه واقعاً تاریخی شود (اعتبار: Alamy)عالمی

D: Ream در سال 1994 زمانی که Things Can Only Get Better در صدر جدول قرار گرفت – سه سال قبل از اینکه واقعاً تاریخی شود (اعتبار: Alamy)

سوناک دوست ندارد رای دهندگان این نتیجه را به خاطر بسپارند. و در واقع، این بار حزب کارگر ربطی به آهنگ در حال پخش نداشت و به این معنی نبود که حزب لزوما برنده خواهد شد. اما استیو بری، مبارز ضد حزب محافظه‌کار، در انتهای خیابان داونینگ ایستاد و گفت که اوضاع فقط در یک سیستم PA قابل حمل بهتر می‌شود. بری با کمی سرگرمی به بی‌بی‌سی می‌گوید: «روز پیش شایعه‌ای شنیدم که قرار است انتخابات را برگزار کند، و فکر کردم چه آهنگی برای ترول کردن او مناسب‌تر است؟» من در واقع از حزب کارگر حمایت نمی‌کردم، به محافظه‌کاران می‌گفتم که زمان آنها به پایان رسیده است – و اوضاع می‌تواند بهتر شود، که من از روشی که در سراسر جهان با آن همه کانال‌های میکروفون گذشت، خوشم آمد.

به لطف این شیطنت سنجیده شده ماهرانه، Things Can Only Get Better به بخش فراموش نشدنی نه یک، بلکه دو انتخابات عمومی بریتانیا تبدیل شده است – درست قبل از اینکه D:Ream فردا آن را در Glastonbury اجرا کند. اما تاریخ شگفت انگیز 30 ساله آن ادعاهای زیادی برای شهرت دارد. نوازنده کیبورد D:Ream در کنسرت های اولیه آنها برایان کاکس، استاد فیزیک بود که برنامه های علمی را در تلویزیون و رادیو بریتانیا مجری می کرد، بنابراین سازندگان Shaun the Sheep: Farmageddon (2019) یک انیمیشن Sir برایان را نشان دادند که این آهنگ را در پایان می خواند. فیلم حتی تعجب آور تر تاج پادشاهی رویایی بود که در آن تونی بلر تاج گذاری کرد و یک “سرود ملی جدید” توسط گروه کر کلیسای جامع خوانده شد. پیتر کونا، خواننده D:Ream به بی‌بی‌سی می‌گوید: «فقط عجیب‌تر و عجیب‌تر می‌شود. “وقتی این را شنیدم [during the election announcement]سرم را بین دستانم گرفتم و گفتم: خدایا دیگر نه…

منشأ این عبارت معروف

این آهنگ در سال 1990 شکل گرفت. کانا به عنوان نوازنده گیتاریست گروه مستقل Tie The Boy از ایرلند شمالی به لندن نقل مکان کرد و زمانی که آنها از هم جدا شدند، او شروع به ساخت موسیقی رقص کرد در حالی که “یک کار اداری واقعا خسته کننده” بود. یکی از همکاران او Ragna Gift، خواهر Roland Gift خواننده Fine Young Cannibals بود. کانا می‌گوید: «یک روز یک شوخی کوچک در دفتر وجود داشت. “من در وضعیت نامطمئنی بودم و راگنا گفت: “اشکالی ندارد پیت، اوضاع می تواند بهتر شود.” به عنوان یک نویسنده، رادار شما همیشه روشن است و ملودی بلافاصله به من رسید. من با سونی واکمن به دستشویی رفتم و آن را ضبط کردم.

پخش Glastonbury 2024

برای اولین بار، بی‌بی‌سی اجرای زنده گلستونبری را برای مخاطبان جهانی، با Dua Lip و Coldplay در Pyramid Stage 2024 پخش می‌کند. برای تماشا در bbc.com موجود استبه طرفداران در سراسر جهان یک صندلی در ردیف اول برای اجراها ارائه می دهد که قبلاً هرگز انجام نشده بود.

مانند بسیاری از قطعات آهنگی که کانا در آن زمان روی نوار ضبط کرد، این آهنگ نیز گرد و غبار جمع کرد تا اینکه با یکی دیگر از اعضای کلیدی D:Ream، Al McKenzie همکاری کرد. در اواخر سال 1991، آنها به یک گروه کر برای آهنگ هاوس نیاز داشتند، و کانا آهنگی را بیان کرد که زندگی او را تغییر داد – که باعث تعجب شریک زندگی او شد. مکنزی می‌گوید: «فکر می‌کردم که او آن را ساخته است، بنابراین من واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم. آن شب او این آهنگ را در باشگاهی در لستر اسکوئر لندن، جایی که دی جی بود، نواخت. کونا می گوید: «محل منفجر شد. “واکنش فوری بود.”

آلامی تونی بلر در طول مبارزات انتخاباتی 1997 به عنوان D:Ream در جلسات و تجمعات حزب کارگر اجرا کرد (اعتبار: Alamy)عالمی

تونی بلر در طول مبارزات انتخاباتی 1997 با D:Ream در جلسات و تجمعات حزب کارگر (اعتبار: Alamy)

پیشرفت این آهنگ به جریان اصلی چندان آنی نبود. D:Ream با ساخت یک سرود مقاومت ناپذیر انجیل-دیسکو با یک گروه کر انفجاری، Things Can Only Get Better را به عنوان یک تک آهنگ در ژانویه 1993 منتشر کرد، اما در رتبه 23 در نمودارهای بریتانیا متوقف شد. با این حال، در اواخر همان سال، گروه به عنوان افتتاحیه Take That، بزرگترین گروه پسر بریتانیا، تور برگزار کرد و کانا می‌گوید: «مخاطبانی از دختران جوان که شروع به فرستادن خرس‌های عروسکی به دفتر ما کردند. زمانی که این آهنگ دوباره منتشر شد، در سال 1994 به مدت چهار هفته در صدر جدول تک آهنگ های بریتانیا قرار گرفت.

در آنجا من دوباره دور صحنه می پریدم، یک آهنگ را به جای یک مجموعه کامل اجرا می کردم، در مقابل مردمی که به موقع دست می زدند – پیتر کونا

پس از سال‌ها موفقیت در صحنه باشگاه، D:Ream بالاخره نام‌های شناخته‌شده‌ای شد، طنزآمیز این بود که مک‌کنزی قبلاً گروه را به دلیل تفاوت‌های موسیقی ترک کرده بود، در حالی که کونا داشت احساس می‌کرد در اوایل بیست سالگی‌اش، خیلی پیر شده است. ستاره پاپ بودن او نمی دانست که تونی بلر در حال تغییر نام حزب کارگر به حزب کارگر جدید درخشان و فراگیر است. بخشی از این روند محدود کردن مراسم یادبود سنتی سوسیالیستی “پرچم سرخ” در کنفرانس های حزبی بود. اما چه چیزی می تواند جایگزین آن شود؟

وقتی سیاست پاپ را مهار می کند

بیل کلینتون در سال‌های 1992 و 1993 از موسیقی فلیت‌وود مک در تظاهرات‌های سال‌های 1992 و 1993 استفاده کرد، بنابراین کارگر جدید می‌توانست این ایده را بدزدد. [of using a pop song] دکتر استوارت مک‌آنولا، دانشیار سیاست در دانشگاه لیدز می‌گوید: «آنچه در سیاست آمریکا اتفاق می‌افتد اغلب به یک شکل به بریتانیا هم می‌رسد.» او انتخاب «چیزهایی که فقط می‌توانند بهتر شوند» روشنگر بود. می گوید .. “خوشحال است، جذاب است، برای چند هفته در رتبه اول بوده است، اما نه آنقدر طولانی که مردم از آن خسته شوند. این آهنگ به خودی خود یک آهنگ سیاسی نیست. حس نو شدن داشت. چیزی ندارم.»، که محافظه‌کاران می‌توانستند به آن بچسبند و بگویند: «ببین، مالیات‌هایت را افزایش می‌دهند!»

اکنون آهنگ های پاپ به طور مرتب در رویدادهای سیاسی پخش می شود. ترزا می، نخست وزیر محافظه کار در آن زمان، روی صحنه رفت رقص ملکه آبا در کنفرانس حزب محافظه‌کار در سال 2018، که برخی آن را اشاره تحقیرآمیز خود به حرکات رقص شدید او می‌دانستند که دو ماه قبل به کودکان آفریقایی در یک مأموریت تجاری نشان داد. اما تا اواسط دهه 1990، کونا نسبت به ارتباط با حزب کارگر محتاط بود. او می گوید، مدیر جدید او، جاز سامرز، “مرد بسیار متقاعد کننده ای بود” و به زودی پذیرفت که این آهنگ را در جلسات و میتینگ های حزب اجرا کند. “این شگفت انگیزترین چیز برای من بود. ما از صحنه موسیقی هاوس آمدیم، و من تقریباً بازنشسته بودم، دوباره دور صحنه می پریدم، یک آهنگ را به جای یک مجموعه کامل اجرا می کردم، در مقابل مردمی که بی وقت کف می زدند، چون حس ریتم نداشتند، اغلب فکر می کردم. که اگر می‌خواهی حکومتی انتخاب کنی، باید آنها را به رقص درآوری».

Getty Images ورود ترزا می به Abba's Dancing Queen در کنفرانس توری 2018 یکی دیگر از استفاده های به یاد ماندنی از موسیقی پاپ در صحنه سیاسی بود (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

ورود ترزا می در رقص ملکه آبا در کنفرانس محافظه‌کاران 2018 یکی دیگر از استفاده‌های به یاد ماندنی از موسیقی پاپ در صحنه سیاسی بود (اعتبار: گتی ایماژ)

D: آهنگ خوش‌بینانه و شبه مذهبی ریم برای خوش‌بینی حامیان حزب کارگر در آستانه انتخابات کاملاً مناسب بود. مک‌آنولا می‌گوید: «محافظه‌کاران 18 سال در قدرت بودند و پس از پیروزی در سال 1992، مردم فکر می‌کردند که حزب کارگر تمام شده است. فقط در آستانه انتخابات 1997، آنها فکر کردند که شاید می تواند متفاوت باشد – و آهنگ با آن حال و هوا صحبت کرد.

پس از پیروزی بی‌نظیر حزب کارگر، گروه کر تشویق‌کننده حتی مناسب‌تر شد. وقتی جان اوفارل، نویسنده و فیلمنامه‌نویس، خاطرات طنزی درباره مبارزات انتخاباتی حزب در زمانی که ۱۸ سال در اپوزیسیون بود، نوشت، مشخص بود که عنوان باید چه باشد.

اگر مردم بخواهند از آن به عنوان سرود استفاده کنند، این کار آنهاست. من خوشحالم که آنها آن را تفسیر می کنند و هر طور که می خواهند از آن استفاده می کنند – Al McKenzie

اوفارل می‌گوید: «من با عناوین کاری مختلف، مانند کار سخت یا کار عشق بازی کردم. «اما چیزهایی که فقط می‌توانند بهتر شوند، انتخاب واضحی بود، نه تنها به دلیل ارتباط با لغزش کارگری در پایان داستان من، بلکه به این دلیل که اظهار نظر خنده‌داری درباره یک فعال کارگری در روزهای سیاه بود. [Conservative prime ministers] تاچر و میجر.” این خاطرات در سال 1998 به پرفروش ترین کتاب تبدیل شد. “اما به این معنی بود که هر رویداد خونین کتابی که بعد از آن انجام دادم با کسی در ردیف اول شروع می شد که می پرسید: “پس اوضاع بهتر شد؟” پاسخ به این سوال قابل بحث است. زمانی که اوفارل دنباله آن را می نوشت، آن را «آیا اوضاع بدتر می شود؟» نامید.

آهنگ زندگی پس از مرگ

سرخوشی کونا هم گذشت. این گروه اندکی پس از انتخابات 1997 منحل شد، در حالی که محبوبیت دولت کارگر به طور اجتناب ناپذیر کاهش یافت، و پس از حمله بریتانیا و ایالات متحده به عراق، متهم به “خونریزی” شد. [his] با این حال، مک‌آنونلی گفت که استفاده حزب کارگر از این آهنگ «به آن جایگاه و معنای گسترده‌تری نسبت به آنچه در غیر این صورت می‌داد، داد». به عنوان یک فریاد تجمع سیاسی حزبی، اما به عنوان یک اعلامیه جهانی امید و سرپیچی توسط دریای تغییر، یک گروه کر زنان ایرلندی متشکل از بازماندگان و حامیان سرطان، کونا اذعان می کند: «مردم کاربردهای طعنه آمیزی از آن پیدا کردند، اما وجود داشت. همچنین بسیاری از موارد غیر کنایه آمیز من دوستانی داشته ام که در حال گذراندن دوره شیمی درمانی بوده اند و چیزهایی به من می گویند که آرامش را در این آهنگ پیدا کرده اند.

پس می توانید متوجه ناامیدی کونا شوید، زمانی که بری او را برای شوخی در خیابان داونینگ در ماه مه انتخاب کرد و بدین ترتیب او را دوباره به یک شعار سیاسی تبدیل کرد. ما در حال کار بر روی پنجمین آلبوم استودیویی هستیم و سعی می کنیم از گل و لای خارج شویم [of politics]اما درست زمانی که فکر می کنیم در حال افزایش سرعت هستیم، ما را به عقب می کشاند.” رسانه ای که باران آمپر او را آسیب رسانده است، D:Ream برای او 250 پوند برای تعویض فرستاد.

Getty Images که اکنون بیشتر به عنوان دانشمند اصلی شناخته می شود، برایان کاکس مدتی در گروه کیبورد می نواخت (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

برایان کاکس که اکنون بیشتر به عنوان دانشمند اصلی شناخته می شود، مدتی در گروه کیبورد می نواخت (اعتبار: گتی ایماژ)

در مورد کانا و مک کنزی، آنها از زمانی که در سال 2008 گروه را اصلاح کردند، در کنسرت Things Can Only Get Better می نوازند. مکنزی می‌گوید: در گلستونبری امسال، آن‌ها آن را «بر روی استروئیدها» با یک بخش برنجی و مهمانان ویژه اجرا خواهند کرد.

کانا اعتراف می کند که به تازگی با نحوه “دزدیده شدن” آهنگ کنار آمده است و او استفاده امروز حزب کارگر از آن را تایید نمی کند – نه آنچه آنها خواسته اند. مکنزی بیشتر فلسفی است. او می گوید: «ما فقط سعی می کنیم از همه اینها دوری کنیم، اما اگر مردم بخواهند از آن به عنوان سرود استفاده کنند، این به آنها بستگی دارد. من خوشحالم که آنها آن را تفسیر می کنند و هر طور که می خواهند از آن استفاده می کنند. من فقط می خواهم مردم با آن برقصند.”

جشنواره گلاستونبری تا یکشنبه 30 ژوئن ادامه دارد. بی‌بی‌سی در حال پخش زنده برنامه‌های Dua Lip's Glastonbury و Coldplay's Pyramid Stage 2024 برای مخاطبان جهانی است – آنها این کار را انجام خواهند داد. برای تماشا در bbc.com موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید