آیا کره شمالی موفق به پرتاب موشک جدید شد؟


پا تسا وانگ، بی بی سی نیوز، خبرنگار آسیایی دیجیتال

به گزارش KCNA (خبرگزاری مرکزی کره)، در این تصویر که توسط خبرگزاری مرکزی کره منتشر شده است، نمایی از بخش رزمی متحرک انفرادی و کنترل هدایت که توسط اداره کل موشکی جمهوری دموکراتیک خلق کره در مکانی نامعلوم انجام شده است. ژوئن.  26، 2024.رویترز

رسانه های دولتی کره شمالی این تصویر را منتشر کردند که به گفته آنها آزمایش یک موشک با کلاهک های متعدد را نشان می دهد

آزمایش تسلیحاتی این هفته آخرین نقطه مناقشه بین کره شمالی و کره جنوبی بود که پیونگ یانگ گفت آنها موشکی پیشرفته با کلاهک های متعدد شلیک کرده اند و سئول آنها را به دروغگویی متهم کرد.

ساعاتی پس از آنکه رسانه های دولتی کره شمالی روز پنجشنبه آزمایش آن را “موفقیت” خواندند و عکس هایی را به عنوان مدرک منتشر کردند، کره جنوبی آن را “تقلب و اغراق” خواند و شواهد خود را مبنی بر شکست منتشر کرد.

در همین حال، تحلیلگران همچنان در مورد صحت ادعاهای شمال نامطمئن هستند.

این مناقشه بر دشواری راستی‌آزمایی توسعه تسلیحاتی کره شمالی که با وجود تحریم‌های شدید بین‌المللی همچنان به توسعه خود ادامه می‌دهد، تأکید می‌کند.

اگر آخرین ادعاهای کره شمالی درست باشد، نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در برنامه موشکی آنها خواهد بود.

دفاع در برابر موشک هایی با کلاهک های متعدد دشوار است و توسعه فناوری آن نیز دشوار است. در حال حاضر، تنها ایالات متحده که برای اولین بار آن را در دهه 1960 توسعه داد، و همچنین بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین دارای چنین قابلیت هایی هستند.

پیونگ یانگ اکنون در بوق و کرنا می گوید که آنها نیز یک قدم به دستیابی به آن نزدیکتر هستند.

مدتی است که کارشناسان احتمال توسعه کره شمالی را بیان کرده اند قابلیت های MIRV.

MIRV مخفف Multiple Independently Targeted Reentry Vehicles است. این فناوری شامل اتصال چندین کلاهک به یک موشک است که پس از پرتاب جدا می شود. سپس کلاهک‌ها با موشک‌های خود نیرو می‌گیرند تا با اهداف مختلف درگیر شوند.

آنها را می توان با سرعت های مختلف و در جهات مختلف شلیک کرد و به آنها اجازه می دهد اهدافی را با فاصله صدها کیلومتر از هم مورد اصابت قرار دهند. این همان چیزی است که این سلاح را به ویژه مؤثر می کند.

روز پنجشنبه، پیونگ یانگ اعلام کرد که یک روز قبل “با موفقیت آزمایش های کنترل جداسازی و هدایت کلاهک های متحرک منفرد” را انجام داده است. همانطور که گفته شد این سلاح از موتور مرحله اول یک موشک بالستیک متوسط ​​برد سوخت جامد استفاده می کرد و سه کلاهک به اضافه یک طعمه را مستقر می کرد.

رسانه های دولتی گزارش دادند که این موشک برای اطمینان از ایمنی و اندازه گیری پرواز کلاهک ها، “برد کاهش یافته” را بین 170 تا 200 کیلومتر (105 تا 124 مایل) پرواز کرد. کلاهک ها “به درستی” به سمت اهداف خود نشانه رفتند، در حالی که رادار ضد هوایی تشخیص داد که طعمه نیز به طور موثر مستقر شده است.

این آزمایش “اهمیت زیادی برای تقویت” نیروهای موشکی آنها داشت و با هدف “ارائه قابلیت MIRV” انجام شد که به عنوان اولویت اصلی تعیین شد.

به گزارش KCNA (خبرگزاری مرکزی کره)، در این تصویر که توسط خبرگزاری مرکزی کره منتشر شده است، نمایی از بخش رزمی متحرک انفرادی و کنترل هدایت که توسط اداره کل موشکی جمهوری دموکراتیک خلق کره در مکانی نامعلوم انجام شده است. ژوئن.  26، 2024. رویترز

رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد که این عکس نشان دهنده جدا شدن طعمه از موشک است

با این حال، ارتش کره جنوبی به سرعت این ادعاها را رد کرد و گفت که “پرواز عادی نبوده” و سلاح در حین پرواز منفجر شده است.

او ویدئویی را که از آزمایش گرفته بود منتشر کرد و گفت که پرواز اولیه ناپایدار بوده و منجر به انفجاری در هوا شد. مقامات نظامی گفتند که آنها مقدار زیادی زباله پیدا کردند، بیش از آنچه از یک آزمایش موفقیت آمیز انتظار می رفت.

آنها همچنین گفتند که فیلم کره شمالی که ظاهراً کلاهک‌ها و طعمه‌های جدا شده از موشک را نشان می‌دهد، در واقع تصاویری از یک آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما است که در ماه مارس انجام شد.

تحلیلگران به نقل از خبرگزاری کره جنوبی یونهاپ خاطرنشان می کنند که برد آزمایش ها اغلب در طول آزمایش موشک های بالستیک قاره پیما مشاهده می شود. آنها همچنین معتقد بودند که موشک احتمالاً سیستم های هدایت و کنترل کافی نداشته است.

کارشناسان دیگر بر این باورند که برخی از بخش‌های آزمایش موفق بوده است – اگرچه بسیاری از آنها ناشناخته مانده است.

یانگ ووک، محقق موسسه مطالعات سیاستی آسان، به بی‌بی‌سی گفت که در حالی که معتقد است پرواز و جداسازی کلاهک‌ها موثر بوده است، «کره شمالی شواهدی مبنی بر اصابت کلاهک‌ها به اهداف خود منتشر نکرده است – ما نمی‌توانیم بگوییم که آنها موفق شدند.”

وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد این موشک به حداکثر ارتفاع 100 کیلومتری رسیده است. این بدان معنی بود که به فضای بیرونی نرفته، بلکه در جو زمین باقی مانده است. دکتر یانگ گفت این همچنین به این معنی است که “کلاهک‌ها برای دما و فشارهای بالا که با ورود به اتمسفر می‌آیند آزمایش نشده‌اند، بنابراین ما نمی‌توانیم توانایی‌های آنها را بدانیم”.

آزمایش تسلیحات توسط کره جنوبی های ساکن در نزدیکی مرز مشاهده شد و ویدئویی که رسانه های کره جنوبی منتشر کرده اند توسط یک ناظر غیرنظامی گرفته شد، یک مسیر معکوس در آسمان قابل مشاهده بود.

رویترز تصویری از رد موشک کره شمالی از جزیره یونگ پیونگ، کره جنوبی، 26 ژوئن 2024.رویترز

پرتاب این موشک مورد توجه ساکنان جزیره یونگ پیونگ کره جنوبی قرار گرفت

وانگ ون دیپن، کارشناس تسلیحات کره شمالی و مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفت که این ویدئو “به نظر یک انفجار بزرگ یا شکست فاجعه بار نیست” و به نظر می رسد ردیابی با عکس های رسانه دولتی کره شمالی مطابقت دارد.

وی با اشاره به اینکه هیچ مدرک مستقلی مبنی بر رها شدن کلاهک ها و پرواز موفقیت آمیز خود به خود وجود ندارد، افزود: «اما این یک شکست ظریف تر را رد نمی کند».

حقیقت در مورد موفقیت این آزمایش ها هرچه باشد، واضح تر است که کره شمالی همچنان موفقیت هایی خواهد داشت.

ناظران خاطرنشان می‌کنند که پیونگ‌یانگ داده‌های فنی مفیدی را از پرتاب به دست می‌آورد، که آن را یک قدم به دستیابی به قابلیت MIRV نزدیک‌تر می‌کند، هدفی که دولت کره شمالی در سال 2021 به طور عمومی تعیین کرد.

آقای ون دیپن گفت، موشک‌های MIRV به دلیل «عملکردشان» ارزش گذاری خواهند شد، به ویژه در شرایطی که کره شمالی ممکن است پس از اولین حمله دشمن، زرادخانه موشکی خود را تمام کند.

آزمایش این هفته، حتی در صورت موفقیت آمیز بودن، برای تکمیل ساخت چنین سلاحی کافی نخواهد بود، اما او تخمین زد که کره شمالی «حداقل چند سال» با این هدف فاصله دارد.

زمان انجام این آزمایش – درست چند روز قبل از نشست عمومی مورد انتظار که در آن مقامات کره شمالی برای بررسی عملکرد خود در نیمه اول سال گرد هم می آیند – ممکن است تصادفی نباشد. کارشناسان دیگر معتقدند که این ممکن است با هدف نشان دادن دستاوردهای ارتش باشد.

همچنین پیامی برای دشمنان از تداوم سرپیچی و سیگنالی از ظرفیت سازی کشور خواهد بود.

واشنگتن در واکنش به آزمایش اخیر، جز صدور بیانیه مشترک کوتاهی با ژاپن و کره جنوبی در محکومیت آن، چیزی نگفته است. اما آقای ون دیپن گفت که دولت آمریکا که منابع بهتری برای تجزیه و تحلیل آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی در اختیار دارد، می‌تواند و باید روشن‌تر شود.

در غیر این صورت، شمال یک برد تبلیغاتی رایگان خواهد داشت.

گزارش اضافی توسط جیک کوون و ریچل لی

دیدگاهتان را بنویسید