سنگاپور زنانی را که نامه های طرفدار فلسطین را تحویل داده اند متهم می کند


سه فعال در سنگاپور متهم شده اند که از مردم خواسته اند نامه هایی را به نخست وزیر تحویل دهند و خواستار پایان دادن به روابط با اسرائیل شده اند.

در سنگاپور، اعتراضات به شدت تنظیم شده است و تظاهرات عمومی برای دفاع از منافع سایر کشورها مجاز نیست.

جنگ غزه برای این کشور کوچک که جمعیت قابل توجهی مسلمان دارد و همچنین روابط نزدیکی با اسرائیل دارد، موضوع حساسی بوده است.

مقامات از مردم سنگاپور خواستند که اعتراضات را در مورد این موضوع سازماندهی نکنند و در عوض در گفتگو و کمک های مالی شرکت کنند.

اما نگرانی عمیقی در مورد جنگ وجود داشت و برخی از سنگاپوری ها، به ویژه جوانان، در بیان نظرات خود در فضای مجازی فعال بودند و می خواستند شنیده شوند.

در ماه فوریه، فعالان حدود 70 نفر را در یک پیاده روی یک متری از یک مرکز خرید محبوب در خیابان اصلی خرید سنگاپور، Orchard Road، به مجتمع ریاست جمهوری مجاور هدایت کردند.

عکس های منتشر شده از راهپیمایی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که شرکت کنندگان چترهایی به شکل هندوانه حمل می کنند. این میوه که همان رنگ پرچم فلسطین را دارد به نمادی از همبستگی تبدیل شده است.

این گروه در دروازه های مجتمع – که دفتر نخست وزیری نیز در آن قرار دارد – توقف کردند و بسته ای از 140 نامه را به کارکنان تحویل دادند.

مقامات می گویند که فعالان — آننامالی کوکیلا پارواتی، سیتی امیرا محمد اسروری و مسمد سوبیکون نهار — این رویداد را بدون اجازه سازماندهی کردند. این زنان هنوز اعلام نکرده اند که آیا به جرم خود اعتراف خواهند کرد یا خیر.

همه تظاهرات عمومی در سنگاپور به مجوز پلیس نیاز دارند، پلیس گفته است که اجازه تجمع عمومی برای حمایت از اهداف دیگر کشورها یا سازمان های خارجی را نخواهد داد.

این سه زن ممکن است تا 10000 دلار سنگاپور (5800 پوند، 7300 دلار) یا تا شش ماه زندان محکوم شوند.

روز پنجشنبه که این زنان با قرار وثیقه آزاد شدند، حاضر شدند از طریق لباس های خود یک یادداشت نمایشی را برجسته کنند. خانم امیره شالی شبیه کفیّه به سر می‌کرد، یک روسری سنتی عربی که به نمادی از فعالیت‌های فلسطینی تبدیل شده است، در حالی که خانم آنامالی تی‌شرت «اکنون عدالت» به تن داشت.

گروه محلی حقوق بشر Transformative Justice Collective، که خانم Anomalai یکی از بنیانگذاران آن بود، این اتهامات را “ارعاب مستمر از حمایت مسالمت آمیز از زندگی فلسطینی ها در سنگاپور” خواند.

پلیس همچنین با صدور بیانیه‌ای از مردم سنگاپور خواست «در فعالیت‌هایی که برای صلح، نظم عمومی و هماهنگی اجتماعی مضر است شرکت نکنند» و «برای بیان دیدگاه‌های خود یا تقلید از معترضان در کشورهای دیگر قانون را زیر پا نگذارند».

سنگاپور و اسرائیل شراکت دفاعی دیرینه ای دارند که شامل تجارت اسلحه می شود. اسرائیل همچنین در سال‌های اولیه استقلال این کشور به ایجاد نیروهای مسلح این کشور آسیای جنوب شرقی کمک کرد و دو کشور در تحقیقات صنعتی، آموزشی و تجاری نیز همکاری می‌کنند.

اما سنگاپور نیز حمایت خود را از فلسطینی ها و راه حل دو کشوری اعلام کرده است. او به قطعنامه‌های اخیر سازمان ملل که از اسرائیل و حماس می‌خواهد به خصومت‌ها پایان دهند و همچنین قطعنامه‌های گذشته مخالفت با شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل رای مثبت داد.

از زمان شروع جنگ در غزه، دولت موضعی بی طرف اتخاذ کرده و در عین حال روشن کرده است که هیچ چیزی را که به نظرش به تنش های اجتماعی دامن می زند، تحمل نخواهد کرد.

در ماه مارس، دولت سنگاپور به سفارت اسرائیل دستور داد تا پست فیس بوک را حذف کند که در آن اشاره به اسرائیل و سرزمین های فلسطینی در قرآن مقایسه شده است.

کی شانموگام، وزیر حقوق و امور داخلی کشور، این پست را “بی احساس و نامناسب” خواند و افزود که می تواند “تنش ها را دامن بزند” و جامعه یهودیان سنگاپور را به خطر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید