پنج نکته کلیدی از نظرسنجی پستی


گرت جنکینز خبرنگار بی‌بی‌سی با پیراهن یقه باز سفید، ژاکت چک آبی و قهوه‌ای و یک کوله پشتی برای تحقیق حاضر شد.بی بی سی

یک کارشناس کامپیوتر که به ایجاد نرم افزار ناقص Horizon کمک کرد، سرانجام با سوگند در مورد دخالت خود در رسوایی اداره پست صحبت کرد.

گرت جنکینز یک چهره کلیدی است که به عنوان یک شاهد متخصص برای دفاع از Horizon در پرونده های دادگاه ظاهر می شود و اکنون در مرکز ادعای پنهان کاری قرار دارد. حضور او در تحقیقات پس از دو بار تعویق مدتها مورد انتظار بود.

او به مدت چهار روز شهادت داد – طولانی ترین مجموعه سوالاتی که یک شاهد تا به حال با آن مواجه شده است – و روایت خود را از وقایع ارائه کرد.

در اینجا به پنج نکته کلیدی از شهادت او اشاره می کنیم.

1. او فکر می کرد که باگ های Horizon به سرعت رفع شده اند

گرت جنکینز در طول شهادت خود به قابلیت اطمینان کلی Horizon اشاره کرد، حتی یافته‌های پرونده برجسته Bates v. Post Office که مشکلاتی را در سیستم IT پیدا کرد. او “مشکلات فردی” را که بر صنایع منفرد تاثیر می گذارد اذعان کرد، اما گفت که سیستم به طور کلی “به خوبی کار می کند.”

هنگامی که از آقای جنکینز در مورد اشکالات پرسیده شد، اعتراف کرد که از همه مشکلات شناخته شده آگاهی شخصی ندارد و گفت که معمولاً زمانی که برای حل مشکلات از او خواسته می شود درگیر می شود.

جنکینز در پاسخ به این سوال که چگونه می‌تواند بدون کنترل کامل مسائل موجود به دادگاه مدرک بدهد، گفت: «خطاهایی که بر روی حساب‌ها تأثیر می‌گذارد نادر بود. نظارت در محل بود و رفع سریع انجام شد. بنابراین مشکلات در سیستم زنده نادر بود، که به من اعتماد به نفس داد تا آنها را عمل کنم.”

او ادعا کرد که هیچ کس در اداره پست به او در مورد مشکلات ناشناخته هشدار نداده است، و او فعالانه به دنبال اطلاعاتی در مورد خطاهایی نیست که او هیچ نقشی در رفع آنها نداشته است. آقای جنکینز اعتراف کرد که در هنگام ارائه مدرک متوجه نیاز به دانش کامل نبوده و “در آینده به گونه ای دیگر عمل می کرد”.

2. قوانین امتحانی برای او ارسال شد

آقای جنکینز در چندین پرونده مطرح شده توسط اداره پست “شاهد کارشناس” بود. مسئولیت او دادگاه بود، نه اداره پست یا کارفرمایش، فوجیتسو. نقش او به معنای افشای هرگونه اطلاعات مرتبط در مورد نرم افزار Horizon بود – حتی شواهدی که می توانست به پرونده های معاونان رئیس جمهور کمک کند.

وکلا باید مطمئن می شدند که آقای جنکینز متوجه این موضوع شده است. وقتی آقای بیر در این مورد پرسید، آقای جنکینز گفت که تا اواخر سال 2020 از وظایف خود بی اطلاع بوده است.

اما آقای بیر نامه ای از نوامبر 2005 را به او نشان داد که توسط وکلایی که برای اداره پست کار می کردند نوشته شده بود. در این نامه ذکر شده است که او یک شاهد خبره است و به گفته آقای بیر، وظایف او را با “اصطلاحات آسان درک” فهرست کرده است. جنکینز در ابتدا منکر دریافت آن شد، اما بعداً موافقت کرد که برای او ارسال شده است.

او گفت که «یادش نمی‌آید که از وظایفش مطلع شده باشد» و «ظاهراً فراموش کرده» که نامه را دیده است.

3. او می دانست که دسترسی از راه دور امکان پذیر است

“مهندس بزرگ” سابق با سؤالات شدیدی در مورد دسترسی از راه دور روبرو بود – توانایی کارمندان فوجیتسو برای تغییر حساب های معاونان شعب بدون اطلاع آنها.

او در شهادت خود در سال 2010 در دادگاه Seema Misra اظهار داشت: “هیچ سیستم خارجی نمی تواند حساب های وابسته را بدون اطلاع و اجازه کاربران دستکاری کند.”

در طول تحقیقات، آقای جنکینز پذیرفت که دسترسی از راه دور امکان‌پذیر است، اما معتقد بود که به ندرت اتفاق می‌افتد و ردپایی قابل مشاهده باقی می‌ماند. او بر «مکالمات غیررسمی» با سایر کارکنان فناوری اطلاعات فوجیتسو تکیه کرد.

مهندس سابق به تحقیق گفت که تنها در جریان نبرد در دادگاه عالی در سال 2018 بود که از میزان دسترسی نامحدود کارکنان فنی فوجیتسو به حساب‌های معاونان مدیران مطلع شد.

4. او یک «بازیگر با اراده» برای اداره پست بود

در سال 2005، از آقای جنکینز خواسته شد تا پیش نویس اظهارات شاهد را در مورد معاون مدیر پست نوئل توماس ارائه دهد. پست نظر او را در مورد چگونگی وقوع ضرر می خواست.

او گفت که یک احتمال، نوعی از کار افتادن سیستم است. اما اداره پست خواستار تغییراتی شد و گفت که این خط می تواند “بسیار مضر” باشد. حذف شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، وی در این فرآیند “شرکت کننده داوطلبانه” بوده است. او گفت که از تغییراتی که در نهایت با آن مواجه شد خوشحال است، زیرا آنها همچنان آنچه را که اتفاق افتاده است به دقت منعکس می‌کنند، اما از «کلمات احساسی کمتر» استفاده می‌کنند.

اداره پست فشار آورد، اما او هرگز با وکلای خود در فوجیتسو در مورد امضای مدارک بررسی نکرد، اما این مدارک ضعیف شد. قبلاً از او خواسته شده بود تا درباره تلاش‌ها برای «تغییر دادن» اظهاراتش توضیح دهد، اما جنکینز احساس کرد که این بیشتر یک «تنظیم» برای خوانایی‌تر کردن آن‌ها است. او گفت که وقتی تغییرات بیش از حد پیش رفت، تسلیم شد.

5. او “در سیستم ها بهتر از مردم بود”

چهار روز پزشکی قانونی به معنای فضای زیادی برای اکتشافات بزرگ بود. همچنین به این معنی بود که گرت جنکینز جایی برای پنهان شدن نداشت. این بسیار گویای شخصیت مردی است که بارها در این تحقیق به او اشاره شده است.

یک متخصص فناوری اطلاعات که تمام دوران حرفه‌ای خود را در یک شرکت گذرانده است، به اعتراف خودش، «در برخورد با سیستم‌ها بهتر از مردم بود». او از انجام مهندسی و طراحی بسیار خوشحال بود، اما خود را گرفتار چیزی کاملاً متفاوت دید. او ادعا می کند که چیزی را کاملاً درک نکرده است.

“نمیتونی از گزارشی که قبلا برات فرستادم استفاده کنی؟” آقای جنکینز در سال 2012 به وکیل اداره پست نامه نوشت. ظاهراً، او تعداد فزاینده تحقیقات حقوقی را به‌عنوان یک ناامیدی شرم‌آور می‌دید که او را از جبهه فناوری بریده بود.

این یک تحریک است که از بین نرفته است.

در یک نقطه، آقای جنکینز به رئیس تحقیق گفت که می‌خواهد “با این کار تمام شود”. با توجه به تحقیقات در حال انجام، بعید به نظر می رسد.

گزارش توسط Lorna Acqua، Nalini Sivatason، Emma Simpson و Peter Ruddick

دیدگاهتان را بنویسید