جف بزوس، 36 ساله، در آمازون


Getty Images با حضور جف بزوس (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

(اعتبار: گتی ایماژ)

همانطور که مدیر عامل سابق در مصاحبه ای اختصاصی با BBC Newsnight در سال 2000 گفت، آمازون زمانی “شرکت معروف زیان ده” جف بزوس بود. تقریباً 25 سال بعد، این شرکت در همه جا یکی از معدود شرکت های جهان است که ارزش آن بیش از 2 تریلیون دلار است.

در 8 ژوئن 2000، مجری بی‌بی‌سی جرمی واین در حالی که پشت میز نیوز نایت نشسته بود و گزارشی از بازار به ظاهر متزلزل تجارت الکترونیک را مرور می‌کرد، عکس گرفت. در مقابل او، مهمان آن شب پشت میز نشسته بود: جف بزوس 36 ساله، مدیرعامل Amazon.com, Inc.

در زمان مصاحبه در برنامه برجسته بی بی سی، آمازون به نقطه عطفی در تاریخ خود رسیده بود. در اواسط دهه 2000، رونق دات کام حباب اقتصادی ایجاد کرد که شروع به ترکیدن کرد. ده ها کسب و کار اینترنتی، از جمله آمازون، که در نزدیکی مرکز ثقل حباب دات کام معلق بود، شروع به احساس نفوذ آن کردند.

در حالی که آمازون 1.6 میلیارد دلار درآمد داشت (£1.27 میلیارد) در فروش در سال 1999، زیان خالص 720 میلیون دلاری را نیز متحمل شد.£567 میلیون)، همانطور که وین در گزارش Newsnight خود اشاره کرد، و قیمت سهام شرکت نوسان داشته است و از 113 دلار برای هر سهم در دسامبر 1999 به 52 دلار در ژوئن 2000 کاهش یافته است.

علیرغم موفقیت های اولیه و چشمگیر این شرکت، آمازون همچنان از سقوط دات کام در اوایل دهه 2000 غرق بود.

وین هنگام شروع مصاحبه گفت: «مردم می گفتند آمازون «عجیب» است. “و اکنون آنها می گویند، “آیا شگفت انگیز نیست که آمازون این همه پول از دست می دهد؟”

بزوس با بی‌احتیاطی پاسخ داد: «خب، ما یک شرکت بدنام بی‌سود هستیم. “و این یک استراتژی آگاهانه و تصمیم سرمایه گذاری است.”

بیست و چهار سال پس از مصاحبه و 30 سال پس از راه اندازی آمازون، واین هنوز بسیاری از جنبه های مصاحبه و بزوس را به یاد می آورد. وین در داستان می گوید: «چند سوال خصمانه داشتم. و او فقط آنها را شکست داد. هرگز عرق نکرد، به معنای واقعی کلمه.

واین می‌گوید: «به یاد می‌آورم که فکر می‌کردم، «این مرد یک روح بسیار خوش شانس است». او به تازگی یک فنر داشت و من همیشه با نگاه کردن به گذشته فکر می کردم که او از قبل می دانست که ثروتمندترین مرد روی زمین خواهد بود.

داستانی از تجارت الکترونیک

جف بزوس این شرکت را در 5 ژوئیه 1994 در گاراژی در Bellevue، واشنگتن تاسیس کرد و این سایت یک سال بعد راه اندازی شد. شبکه جهانی وب هنوز در مراحل ابتدایی خود بود (معروف به وب 1.0) و تنها تعداد کمی از شرکت ها شروع به دیدن پتانسیل کسب و کارهای مبتنی بر وب کردند. آمازون به‌عنوان یک کتاب‌فروش آنلاین شروع به کار کرد و بزرگترین مجموعه کتاب‌های الکترونیکی جهان در آن زمان را تبلیغ کرد، به وسعت رودخانه‌ای به همین نام که برای آن نامگذاری شده بود، و تعداد کتاب‌ها را دو برابر کرد تا به یک بازیگر اصلی در این صنعت تبدیل شود. بازار رو به رشد تجارت الکترونیک

آمازون سوار بر موج رونق دات کام، رشد سریع بخش فناوری ایالات متحده در نیمه دوم اواخر دهه 1990 بود که با سرمایه قابل توجه بازار که نسل جدیدی از شرکت های اینترنتی جدید را به وجود آورد.

Getty Images در چند سال اول تحت مدیریت بزوس، آمازون به سرعت از یک کتابفروشی آنلاین به یک پیشگام در تجارت الکترونیک تبدیل شد (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

در چند سال اول تحت رهبری بزوس، آمازون به سرعت از یک کتابفروشی آنلاین به یک پیشگام تجارت الکترونیک تبدیل شد (اعتبار: گتی ایماژ)

چهار سال پس از راه اندازی سایت، آمازون به بزرگترین پلتفرم فروش آنلاین در جهان تبدیل شده است و عرضه های خود را به محصولات دیگری مانند لوازم الکترونیکی، اسباب بازی و لوازم خانگی گسترش می دهد. تا پایان هزاره آمازون 17 میلیون مشتری داشت و ارزش آن به 50 برابر قیمت اولیه خود رسید. جف بزوس حتی در سال 1999 توسط مجله تایم که او را “پادشاه تجارت الکترونیک” نامید، به عنوان شخصیت سال انتخاب شد.

با این حال، در سال های بعد، این شرکت با انتقاداتی در مورد مالیات و عوارض مواجه شد شیوه های کاری. و حتی در سال 2000، با وجود موفقیت هواشناسی آمازون، برخی از افراد در مورد شرکت شک داشتند. در Newsnight در سال 2000، بنیانگذار آمازون با منتقدان شرکت خود مانند “Amazon-dot-con”، “Amazon-dot-bomb” و مورد علاقه شخصی خود “Amazon-dot-org” برخورد کرد و به مشکلات آن اشاره کرد. در کسب سود

وین گفت: «از دست دادن پول با 20 میلیون مشتری به مهارت واقعی نیاز دارد.

بزوس، قبل از اینکه به رفتاری آرام‌تر روی آورد، با کنایه گفت: «خب، ما آن را داریم. اما آنچه واقعاً در اینجا اتفاق می افتد چیزی است که ما روی آن سرمایه گذاری می کنیم.»

تماشا کنید: جف بزوس در سال 2000: “ما یک شرکت بدنام بی سود هستیم.”

در میان هجوم نوسانات در فضای دات کام و تجارت الکترونیک، بزوس از قبل به توسعه فکر می کرد. در سال 1999، آمازون حدود چهار میلیون فوت مربع را در توزیع در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرد که دو میلیون فوت مربع در بزرگترین مرکز توزیع بریتانیا در نزدیکی لندن بود. به گفته بزوس، اتخاذ استراتژی “ارائه طیف گسترده ای از محصولات با کمترین قیمت ممکن” نیز در یک زمان به ضرر شرکت کمک کرد. بزوس در سال 2000 گفت، اما اولویت اصلی پاسخگویی به تقاضای مشتریان رو به رشد آمازون بود.

بزوس زیرکانه از زیان های شرکت استفاده کرد تا در آینده جذابیت بیشتری در بازار به دست آورد. اگرچه این شرکت از سقوط نهایی دات کام به شدت آسیب دید، استراتژی آینده نگر و مشتری محور آن به آمازون کمک کرد تا از سخت ترین عواقب جلوگیری کند.

من فقط یادم می آید که چگونه [Bezos] واین در سال 2024 می‌گوید، استودیو را ترک کرد و به نوعی او را تماشا کرد و به این فکر کرد که “آخر این پسر چه می‌شود؟” او فقط از بدترین حالت فرار کرد. حباب دات کام واقعا بد بود و قبل از کل سقوط بانکی بود [of 2007]. صحنه بدی بود بسیاری از مردم شلوار خود را گم کرده اند.”

آمازون که انجام داد 574.8 میلیارد دلار (452.2 میلیارد پوند) فروش خالص در سال 2023، همچنین به فعالیت‌های دیگری فراتر از دنیای پیچیده خرده‌فروشی خود، از جمله استودیوی فیلم و تلویزیون، سرویس پخش، فروشگاه‌های مواد غذایی با خدمات کامل و فناوری دستیار هوش مصنوعی، منشعب شده است. این شرکت همچنین تعدادی شرکت از جمله Twitch Interactive، Whole Foods و Audible را خریداری و ثبت کرده است.

فکر کردم، به همین دلیل است که کارآفرین نیستم. ما می‌توانیم بازنشسته شویم، این تنها کاری است که باید انجام دهم، وین امروز می‌گوید. [Bezos] چرخید [Amazon] در 2.0، 3.0 و 4.0، تا جایی که من اکنون محصولاتم را بر روی آن قرار می دهم.

وین می افزاید: «در اصل، او یک تاجر فوق العاده است. و باورنکردنی ترین چیز دسترسی آمازون در زندگی ما است.

بزوس در سال 2021 از سمت مدیرعاملی آمازون کنار رفت، شرکت را به اندی جاسی، مدیرعامل سابق خدمات وب آمازون واگذار کرد. او از آن زمان توجه خود را به “پروژه های پرشور” معطوف کرد، از جمله سرمایه گذاری هوافضای خود Blue Origin و واشنگتن پست که در سال 2013 خریداری کرد.

اما علیرغم آنچه ممکن است برخی از مردم در مورد مرد پشت شرکت فکر کنند، نادیده گرفتن میزان حضور آمازون در بیشتر جنبه های موجودیت اقتصادی ما دشوار است.

برای دریافت داستان‌های بیشتر و اسکریپت‌های رادیویی که قبلاً دیده نشده‌اند به صندوق ورودی‌تان تحویل داده می‌شوند، مشترک شوید در بولتن تاریخدر حال حاضر لیستی از موارد اصلی دو بار در هفته ویژگی ها و اطلاعات انتخاب شده را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید