فعالان مادر طبیعت به جرم توطئه علیه دولت محکوم شدند


واکنش حامیان رویترز پس از صدور حکم دادگاه کامبوج علیه فعالان مادر طبیعت.رویترز

ده ها نفر از حامیان مادر طبیعت به سمت دادگاه راهپیمایی کردند و در آنجا مجبور شدند حکم را به فعالان اعلام کنند.

کامبوج 10 فعال محیط زیست را که در مورد آلودگی رودخانه ها زنگ خطر را به صدا درآورده بودند، به دلیل توطئه علیه دولت در پرونده ای که منتقدان آن را با انگیزه سیاسی محکوم کردند، زندانی کرد.

اعضای گروه مادر طبیعت بودند موعد مقرر در سال 2021 پس از اینکه آنها جریان زباله را به رودخانه Tonle Sap در پنوم پن، در نزدیکی کاخ سلطنتی مستند کردند.

سه نفر از آنها، از جمله آلخاندرو گونزالس-دیویدسون، بنیانگذار اسپانیایی، که به اتهام توهین به پادشاه نیز محکوم شده بودند، به هشت سال زندان و 2500 دلار جریمه نقدی محکوم شدند. هفت نفر باقی مانده به شش سال حبس محکوم شدند.

دادستانی هنوز توضیح نداده است که چگونه این فعالان قانون توهین به تزار یا توطئه علیه دولت را زیر پا گذاشته اند.

مادر طبیعت از زمان تأسیس خود در سال 2013 علیه پروژه های مخرب زیست محیطی مبارزه کرده و سوالاتی را در مورد نحوه مدیریت منابع طبیعی در این کشور آسیای جنوب شرقی مطرح کرده است.

آنها یافته های خود را در ویدیوهای سرگرم کننده و آموزنده ای که پست می کنند مستند می کنند در فیس بوک، جایی که آنها 457000 دنبال کننده دارند.

گروه های زیست محیطی مدت ها است که رهبری کامبوج را به سود بردن از منابع طبیعی این کشور متهم کرده اند. دولت این موضوع را رد می کند و می گوید مادر طبیعت ناآرامی اجتماعی را تشویق می کند.

گونزالس دیویدسون، که قبلاً از ورود به کامبوج منع شده بود، این حکم را “تصمیم فاجعه بار رژیم خانواده هون” خواند.

“این برای هیچ کس مفید نیست [it]نه از دولت. همانطور که در موارد مشابه قبلی دیده‌ایم، این امر برای مدتی افراد را شوکه می‌کند، اما در نهایت با الهام بخشیدن به بسیاری از افراد دیگر نتیجه معکوس می‌دهد. [the jailed activists’] او به بی بی سی گفت.

مکونگ کم کم در حال مرگ است

قانون کامبوج علیه توهین به پادشاه نسبتاً جدید است و از سال 2018 به اجرا درآمد. منتقدان می گویند که برای آن استفاده می شود سرکوب مخالفان.

احزاب سیاسی مخالف حذف شدند رسانه های مستقل بسته شدند و ده ها فعال تحت حکومت ده ساله نخست وزیر سابق هون سن، که سال گذشته استعفا داد تا راه را برای رهبری پسرش هون مانه هموار کند، به زندان افتادند.

در زمان هون مانه، فعالان محیط زیست همچنان به انتقاد از آنچه به عنوان اجرای نابرابر قوانین به نفع شرکت ها و نخبگان ثروتمند توصیف می کنند، ادامه داده اند.

چهار نفر از فعالان محکوم در جلسه حضور داشتند که بلافاصله پس از صدور حکم بازداشت شدند.

نمایندگان اتحادیه کامبوج برای ترویج و دفاع از حقوق بشر (لیکادو)، یک سازمان غیردولتی محلی، که در نزدیکی پنوم پن حضور داشتند، گفتند که دستگیری ها خشونت آمیز بوده و «حداقل دو نفر بودند. [them] از گردن کشیده شده است.”

حکم دستگیری شش نفر دیگر از جمله گونزالس دیویدسون صادر شد.

پیش از این نیز ده ها نفر از حامیان مادر طبیعت به سمت دادگاه حرکت کردند و قرار بود حکم این فعالان اعلام شود.

برخی از حامیان با لباس سفید – رنگ سنتی عزاداری کشور – پلاکاردهایی با دست نوشته های “ما به آزادی نیاز داریم” و “ما به حقوق نیاز داریم” در دست داشتند. دیگران گل های سفید در دست داشتند.

بی بی سی/توماس کریستوفولتی لایروبی در کامبوجبی بی سی/ توماس کریستوفالتی

مادر طبیعت مدت‌هاست که با پروژه‌های مخرب زیست‌محیطی از جمله چوب‌برداری و استخراج شن و ماسه مخالفت کرده است

گروه های حقوق بشر این حکم را به عنوان ضربه ای به زوال جامعه مدنی و جنبش زیست محیطی کامبوج محکوم کردند.

برایونی لاو، معاون مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر، گفت: این جمله “پیام وحشتناکی را به جوانان کامبوج ارسال می کند که دولت در هر فرصتی از منافع محیط زیستی حمایت می کند.”

اطلاعات لیکادو می‌گوید: «جرم‌انگاری فعالیت‌های جوانانی که از آب پاک در پنوم پن دفاع می‌کنند، از جنگل‌های حرا در داکنگ محافظت می‌کنند و نسبت به خصوصی‌سازی زمین‌ها در مناطق حفاظت‌شده هشدار می‌دهند و آن را به عنوان حمله به ایالت توصیف می‌کنند، عجیب است». کارگردان نالی پیلورج.

با این حال، او امیدوار است که تلاش‌های فعالان “به الهام بخشیدن به سایر فعالان حقوق بشر برای پیوستن به خط مقدم و ادامه فشار برای کامبوج دموکراتیک‌تر ادامه دهد.”

برخی از این محکومان امروز دوران حبس خود را سپری کرده اند. یکی از آنها، لانگ کونتیا، سال گذشته به بی‌بی‌سی گفت که حاضر است فعالیت‌های خود را “به خاطر تغییرات مثبت” به خطر بیندازد.

کونتئو پیش از این به دلیل سازماندهی تظاهرات برای محافظت از رودخانه مکونگ در برابر آلودگی بیشتر به بیش از یک سال زندان محکوم شده بود.

او به بی بی سی گفت: “این مشکل در مکونگ برای همه ما مشکل است… من نمی خواهم این اتفاق برای کامبوج، مردم کامبوج و نسل بعدی ما ادامه یابد.”

یکی از کمپین‌های موفق مادر طبیعت، که آقای پیلورج به آن اشاره کرد، منجر به توقف صادرات شن و ماسه از مصب‌های ساحلی استان کوه‌کنگ در جنوب غربی شد و اکوسیستم محلی و مناطق ماهیگیری را نابود کرد.

آنها همچنین با موفقیت طرح ساخت سد آبی در کوه های هل را متوقف کردند. این گروه گفت که یک پروژه ساختمانی به رهبری چین معیشت جوامع بومی در این منطقه را تهدید می کند.

سپتامبر گذشته، این گروه به دلیل «فعالیت بی باک» خود، جایزه «حق معیشت» که مقر آن در سوئد است، دریافت کرد. “[Mother Nature] هیئت داوران جایزه سالانه در آن زمان گفت که به چراغ امیدی برای نسل‌های آینده تبدیل شده است که برای حفظ طبیعت و حقوق بشر در کامبوج مبارزه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید