فیلم جدید تام هنکس در اینجا تکنولوژی جدید نگران کننده «تحمل پیری» است که به ستاره ها اجازه می دهد برای همیشه جوان بمانند


تصاویر سونی از تام هنکس و رابین رایت در اینجا (اعتبار: Sony Pictures)سونی پیکچرز

(اعتبار: Sony Pictures)

در فیلم جدید این بازیگر کهنه کار، اینجا، او و رابین رایت دوباره شبیه نوجوانان به نظر می رسند. این آخرین استفاده از فناوری است که می تواند عواقب گسترده و مضری داشته باشد.

فیلم بعدی تام هنکس، اینجا، در آینده‌ای دور، گذشته‌ای دور و همه چیز در این میان می‌گذرد. این فیلم به کارگردانی رابرت زمکیس و اقتباس از رمان گرافیکی ریچارد مک گوایر به همین نام، داستان یک قطعه زمین را در طول هزاران سال از یک دیدگاه واحد روایت می کند. با این حال، بیشتر آن مربوط به دهه‌هایی است که زمین‌ها بخشی از یک خانه آمریکایی است که متعلق به زوجی با بازی هنکس و رابین رایت است.

برای طرفداران فارست گامپ (1994)، مهمترین جنبه تریلری که هفته گذشته عرضه شد، دیدار مجدد دو ستاره به همراه کارگردان Zemeckis بود. اما چیزی که به همان اندازه قابل توجه بود، پیری دیجیتال بود که به هنکس و رایت اجازه داد تا نقش شخصیت های دوران نوجوانی خود را بازی کنند. هنکس که اکنون ۶۷ سال دارد، مانند سال‌ها پیش در فیلم «فلش و پسر» (۱۹۸۴) با موهای فرفری، لاغر و با چهره‌ای شاداب به نظر می‌رسد. و اگر Zemeckis بتواند در اینجا به چنین اثری دست یابد، چقدر طول می‌کشد تا چنین ضدپیری مانند استفاده از رنگ مو و آرایش برای از بین بردن چند سال سن ظاهری یک بازیگر عادی شود؟

Sony Pictures Here فناوری ضد پیری را با پیروی از یک زوج آمریکایی در طول دهه‌ها به منصه ظهور رسانده است (اعتبار عکس: Sony Pictures)سونی پیکچرز

در اینجا، فناوری ضد پیری در خط مقدم قرار دارد زیرا این زوج آمریکایی را در طول دهه ها دنبال می کند (اعتبار عکس: Sony Pictures)

زمکیس همیشه مجذوب نحوه تغییر افراد و مکان‌ها در طول دهه‌ها بوده است – فقط به خود فارست گامپ و همچنین سه‌گانه بازگشت به آینده او فکر کنید. او همچنین مدت‌ها مجذوب نوآوری‌های دیجیتالی متشکل از مانکن‌های متحرک وهم‌آوری است که با استفاده از بازیگران واقعی و فناوری تصویربرداری حرکتی خلق شده‌اند، در قطار سریع‌السیر قطبی (2004)، بیوولف (2007)، سرود کریسمس (2009) و فیلم بسیار عجیب خوش آمدید به ماروئن. 2018).

در مورد هنکس، وقتی می‌تواند نقش شخصیت‌های جوان را بازی کند تا زمانی که بمیرند – و فراتر از آن – آرام به نظر می‌رسد. شامل پادکست آدام باکستون در سال گذشتهاو گفت که وقتی او و زمکیس با هم قطار سریع السیر قطبی را ساختند، متوجه شدند کاری که چنین ترفندهای کامپیوتری می تواند انجام دهد پایانی ندارد. اکنون هر کسی می تواند در هر سنی خود را با هوش مصنوعی یا تکنولوژی عمیق جعلی بازسازی کند. ممکن است فردا اتوبوس به من بخورد، اما اجراها می توانند ادامه داشته باشند و ادامه پیدا کنند. فراتر از درک هوش مصنوعی و عمیق – فالشیو، چیزی وجود ندارد که به شما بگویم این من نیستم و فقط من هستم.

این نگران‌کننده است که فکر کنیم در درازمدت، سوپراستارهای واقعی ممکن است با سوپراستارهای هوش مصنوعی جایگزین شوند، و در کوتاه‌مدت، توقف پیری ممکن است به کهنه‌سربازان نسل هنکس این امکان را بدهد که به ایفای نقش‌هایی ادامه دهند که به درستی باید برای بالا و پایین بودن آن‌ها محفوظ بماند. بازیگران آینده اما ممکن است به راحتی اتفاق بیفتد: در کمتر از 20 سال، ضد پیری از یک تازگی تمسخر آمیز به ابزاری مفید برای فیلمسازی تبدیل شده است.

در سال 2006، هنرمندان جلوه‌های بصری پاتریک استوارت و ایان مک‌کلن را پیکسل به پیکسل در X-Men: The Last Stand پیر کردند و متداول‌ترین واکنش این بود که لبخند بزنند که چقدر براق و روباتیک به نظر می‌رسند. این فناوری در طول سال‌ها در فیلم‌های علمی تخیلی مانند The Curious Case of Benjamin Button (2008) و Tron: Legacy (2010) به قدری کم استفاده شده است. سپس، در سال 2019، یکی از اجزای کلیدی چندین فیلم بزرگ بود.

تاکنون نتایج متفاوتی به دست آمده است

ساموئل ال جکسون در تمام این مدت پیر شده است کاپیتان مارول برای بازی در دهه 1990 نیک فیوری؛ بسیاری از بازیگران با همین رفتار مواجه شدند Avengers: Endgame; ویل اسمیت یک قاتل بود که با کلون جوانتر خود در مرد دوقلو آنگ لی مبارزه می کرد. و به‌طور بحث‌برانگیزی، مارتین اسکورسیزی از آنچه او «جوان‌سازی» رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی نامید استفاده کرد. ایرلندی. اما مشهورترین تظاهرات پیری سال گذشته بود ایندیانا جونز و شماره گیری سرنوشتبه کارگردانی جیمز منگولد، که فلش بک گسترده ای به نبرد ایندی علیه نازی ها در سال 1944 داشت.

همانطور که تنظیمات کامپیوتر و شیرین کاری های کامپیوتری تبدیل به یک هنجار شده است، بازیگران سالخورده نیز احتمالا به زودی به یک امر عادی تبدیل خواهند شد.

برخی از منتقدان در مورد این یادآوری با تکنولوژی بالا از اینکه فورد در دهه 1980 چقدر باحال بود، خوشحال شدند. اما خیلی بیشتر در مورد آن شک داشتند. اگر به دیدن چهره ای چروکیده و افتاده عادت دارید، دیدن همتای ترسناک و بوتاکس سایبری آن می تواند حواس شما را پرت کند. در ایرلندی، شنیدن اینکه پشی دنیرو دهه 70 را “بچه” خطاب می کرد، خنده دار بود. و شکی وجود نداشت که، به کنار چین و چروک ها، نسبت به زمانی که فیلم راننده تاکسی را می ساخت، عریض تر، سنگین تر و کندتر حرکت می کرد.

لوکاس فیلم پیری هریسون فورد را در جدیدترین فیلم ایندیانا جونز کاهش می دهد واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت (اعتبار: لوکاس فیلم)لوکاس فیلم

پیری هریسون فورد در جدیدترین فیلم ایندیانا جونز واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت (اعتبار: لوکاس فیلم)

آیا اگر اسکورسیزی و منگولد از ابزارهای مرسوم برای جوان‌سازی شخصیت‌هایشان استفاده کنند، منطقی‌تر نخواهد بود؟ دیدن ریور فینیکس در نقش فورد زمانی که او در ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی نقش ایندی مدرسه‌ای را بازی می‌کرد، بسیار تاثیرگذارتر از دیدن خود فورد بود که به یک شخصیت بازی ویدیویی تبدیل شد. و فراموش نکنیم که دنیرو تجسم جوان‌تر ویتا کورلئونه مارلون براندو را بازی کرد. پدرخوانده، قسمت دومدر حالی که اسکات تایلر تجسم جوان‌تر نودلز آرونسون دنیرو را در روزی روزگاری در آمریکا بازی کرد – و هر دو پیروز بودند. به Zemeckis برگردیم، آیا روتوش دیجیتال موثرتر از روش‌های سنتی است که خانواده مک فلای را در بازگشت به آینده پیرتر و جوان‌تر نشان می‌داد؟

احتمالاً نه، اما همانطور که تنظیمات CGI و شیرین کاری های کامپیوتری به یک هنجار تبدیل شده است، بازیگران سالخورده نیز احتمالاً به زودی به یک هنجار تبدیل خواهند شد. با این حال، آنچه اکنون قابل توجه است این است که استفاده از این فناوری چقدر محدود بوده است. تا اینجای کار، ضد پیری همچنان بیشتر یک حقه است تا داستان سرایی جدی، و به نظر می‌رسد هدف اصلی آن کمتر جوان‌تر جلوه دادن شخصیت‌ها است تا یادآوری فیلم‌هایی که خودشان در جوانی دیده‌اند.

تأثیر عاطفی هنکس جوان قلابی در «اینجا» بر خاطرات ما از هنکس جوان واقعی زمانی که او تازه شروع به کار کرده بود، می نشیند. یک فورد سالخورده در جدیدترین فیلم ایندیانا جونز هیجان تماشای ماجراجویی کلاسیک ایندی را به ارمغان می آورد. مارک همیل سالخورده در سریال جنگ ستارگان ظاهر می شود. ماندالوریان و کتاب Boba Fett تا از عشق ما به سه گانه اصلی در صفحه نمایش بزرگ استفاده کنیم. در همین حال، اقامتگاه کنسرت Abba Voyage، که در ماه مه 2022 در لندن افتتاح شد، دارای “Abbatars” مجازی است که شبیه چهار نوازنده در سال 1979 است.

بنابراین، در بیشتر موارد، کاهش سرعت پیری برای گسترش حرفه‌ی سوپراستارها یا تسهیل روایت‌های زمانی مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، بلکه برای برانگیختن نوستالژی استفاده می‌شد. از قضا، برای یک فناوری که بسیار آینده‌نگر و انقلابی به نظر می‌رسد، همچنان بر گذشته متمرکز است.

فیلم اینجا از 15 نوامبر در سینماهای ایالات متحده اکران می شود.

دیدگاهتان را بنویسید